AKP'ye yargı freni - Ortaöğretimde Türban yönetmeliğine iptal istemi | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> AKP'ye yargı freni - Ortaöğretimde Türban yönetmeliğine iptal istemi29.01.2016 22:55

AKP'ye yargı freni - Ortaöğretimde Türban yönetmeliğine iptal istemi

AKP'ye yargı freni - Ortaöğretimde Türban yönetmeliğine iptal istemi


Yargıçlar Sendikası ve YARSAV Kurucu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun açtığı davada Danıştay Savcısı, "ortaokul ve liseler ile çok programlı liselerde başörtüsü serbestliğini getiren yönetmeliğin" iptalini yönünde görüş bildirdi. Ömer Faruk Eminağaoğlu söz konusu davada, hukuki gerekçeler yanında, Bekir Bozdağ'ın "AKP'nin kamu kurumlarında veya ortaöğretimde türban konusunda bir niyet veya çalışmasının olmadığını vurgulamıştır” açıklamalarına da yer vermişti.


Bu haber 1606 kez okundu.

 

EMİNAĞAOĞLU'NUN AÇTIĞI "TÜRBAN YÖNETMELİĞİNE İPTAL DAVASI"

Yargıçlar Sendikası Kurucu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, 2014’te açmış olduğu davada Danıştay savcısı, düşüncesini Danıştay 8. Dairesi’ne sundu.

Ömer Faruk Eminağaoğlu, konu ile iligli  yaptığı açıklamada;

AKP hakkında 2008 yılında açılan kapatma davasında, AKP adına 2008 yılında savun,ma yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "AKP'nin kamu kurumlarında veya ortaöğretimde türban konusunda bir niyet veya çalışmasının olmadığını vurgulamıştır” açıklamalarında hatırlattı.

EMİNAĞAOĞLU - AKP, DİN SÖMÜRÜSÜNÜ ARTIRARAK DEVAM ETTİRMİŞ”

“Savunmadaki bu beyanlar, Anayasa Mahkemesi'nin konu hakkındaki kararında da yer almıştır” diyen Eminağaoğlu, “Kapatma davasından kendisini kurtaran AKP, dava sonrasında din sömürüsünü artırarak devam ettirmiş, 2014 yılında ortaöğretimde türbanı serbest bırakan yönetmelik değişikliğini de gerçekleştirmiştir. Bu yönetmelik değişikliğinin iptali için Danıştay'da oğluma velayeten 2014 yılında açmış olduğum davada, Danıştay Başsavcılığı, yapılan yönetmelik değişikliğinin iptali doğrultusunda 07.01.2016 tarihinde görüş belirtmiş olup, dava devam etmektedir” açıklamasında bulundu.

DAVA GEREKÇESİ

Eminağaoğlu dava başvuru gerekçesinde ; "Bu doğrultudaki düzenleme ve bu düzenlemeler nedeniyle ortaya çıkan uygulamalar çok açıkça, Anayasa’nın 2 nci maddesindeki laiklik ve hukuk devletine, 10 maddesi yönünden ayrımcılık yasağı ve eşitlik hükümlerine açıkça aykırılık oluşturmaktadır.

 Bu düzenleme Anayasa’nın 24/son maddesindeki, “Kimse, Devletin sosyal, ekonomik, siyasî veya hukukî temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandırma veya siyasî veya kişisel çıkar yahut nüfuz sağlama amacıyla her ne suretle olursa olsun, dini veya din duygularını yahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz.” hükmüne, yine Anayasa’nın 42 nci maddesine de aykırılık oluşturmaktadır" demişti.

Eminaağaoğlu bu davaya, Bekir Bozdağ'ın türbanla ilgili beyanlarını da ayrıca kanıt olarak sunmuştu. AKP hakkında 2008 yılında açılan kapatma davasında, AKP adına 2008 yılında savunma yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ,"Bizim kamu kurumlarına veya ortaöğretime dönük bir çalışmamız yoktur, böyle bir niyetimiz de yoktur. Biz bunu defalarca açıkladık. Böyle bir niyetimiz yok, böyle bir çalışmamız yok, böyle bir uygulamamız yok…” demişti.

EMİNAĞAOĞLU'NUN DAVA AÇMA HABERİ ve BAŞVURU DİLEKÇESİ

Okumak için TIKLAYINIZEMİNAĞAOĞLU TÜRBAN DÜZENLEMESİNİ YARGIYA TAŞIDI

DANIŞTAY SAVCISI ; “DAVALI İDARENİN DOSYADA BELGESİ YOK”

Danıştay 8. Dairesi’ne sunulan Danıştay savcısının başvurusunda şu ifadeler yer aldı:

“Dava konusu yönetmelik ile yapılan düzenleme kapsamında oluşacak olan farklılaşma nedeniyle çocukların bu durumdan nasıl etkileneceği pedagoji ilkeleri çerçevesinde konunun uzmanlarınca değerlendirilmelidir. Çocuk Haklarına Daire Sözleşme’nin çocuk hakları kapsamında yapılacak olan her türlü faaliyetin öncelikle çocuğun yararına olması gerektiği öngörüsü ve kabulünde bulunduğu hususu dikkate alındığında çocukların genel yararının sağlanıp sağlanamayacağının bu değerlendirme sürecinde irdelenmesi gerekmektedir. Davalı idare uzman kişilerin görüşlerine başvurulduğunu belirtmesine karşın dosya kapsamında böyle bir değerlendirmeye ilişkin belgeye rastlanmamıştır."

Savcı, dava konusu düzenlemenin, uluslararası sözleşmelerde yer alan ilkelerin tam ve gereğince uygulanırlığını hukuken kabul edilebilir bir tespite dayanmadığı sonuç ve kanaatine vardığını belirtti. Savcılık, yönetmeliğin iptali gerektiği düşüncesini Danıştay 8. Dairesi’ne sundu.

Danıştay Savcısı’nın Danıştay 8. Dairesi’ne sunduğu görüşü:Kaynak : Oda TV, Çağdaş Ulusal Çizgi


Etiketler: AKP - Ömer Faruk Eminağaoğlu - Ortaöğretimde türban yönetmeliği - türban - dava - Danıştay

Diğer EĞİTİM haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com