BOYKOT ÇAĞRISI TUTMADI, ÇOCUKLAR OKULA KOŞTU.. | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> BOYKOT ÇAĞRISI TUTMADI, ÇOCUKLAR OKULA KOŞTU..28.09.2015 20:32

BOYKOT ÇAĞRISI TUTMADI, ÇOCUKLAR OKULA KOŞTU..

BOYKOT ÇAĞRISI TUTMADI, ÇOCUKLAR OKULA KOŞTU..


PKK'nın hedefinde bölge çocuklarının eğitimden koparılması var. 6-7 ekim olaylarında okul yakan PKK, bu yıl da boykot çağrısı yaptı. Okula gitmeyi engellemek için Van'da okul yoluna bombalı düzenek kuran PKK, amacına ulaşamadı. Düzenek fark edildi. PKK'nın destekçisi HDP, DTK ve Eğitimsen de Anadilde eğitim için PKK'nın boykot kararına destek açıkladı. Bölgede ağırlıklı olarak boykot çağrısına uyulmazken Demirtaş çocuklarını okula göndermeyerek boykota katıldı.


Bu haber 1583 kez okundu.

KCK BOYKOT ÇAĞRISI YAPMIŞTI.
KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, anadilde eğitim hakkı için Kurdî-Der ve DTK'nın bir haftalık okul boykotu çağrısını desteklediğini belirterek, Kürtler her eylemden ve her siyasi tutumdan önce bu boykotu yapmalıdırlar. Bu boykota katılmayanın bırakalım yurtseverliğinden, Kürtlüğünden bile şüphe edilmelidir. Karasu, "Zaten özyönetim ve özerklik inşalarının en temel amaçlarından biri de anadilde eğitimin Kürt halkının kendi kurumları tarafından yapılmasıdır" dedi.

TIPIŞ TIPIŞ OKULA GÖNDERİYORLAR..
Karasu, Her yıl eğitim - öğretim yılı açılışında yaptıkları boykot çağrısına uyulmamasını "çocuklarını da tıpış tıpış okula gönderiyorlar."diyerek itiraf etti. Karasu : Bakurê Kurdîstan’da Kurdî-Der ve DTK bir haftalık okul boykotu çağrısı yapmış. Esas çağrının okul sisteminin tümüne olması gerekir ama ne acıdır ki, mevcut durumda ancak bir hafta yapılabiliyor. Biz Kürt’üz diyorlar ama çocuklarını da tıpış tıpış okula gönderiyorlar." dedi.

ANADİLDE EĞİTİM VE ÖZERKLİK BİR BÜTÜNDÜR.
Karasu açıklamasında Özerklik ve anadilde eğitim ilişkisini ortaya koyarken "anadilde eğitim talebi ile neyi amaçladıklarını" da ortaya koyuyordu. Karasu açıklamasında ";Bu açıdan her yerde okullar boykot edilmelidir. Bir hafta okullar boş kalmalıdır. Böylece demokratik özerklikle birlikte anadilde eğitim de gündeme konulmalıdır. Zaten anadilde eğitimle demokratik özerklik birbirinden koparılamaz kadar bir bütünü ifade etmektedirler. Anadilde eğitim olmadan demokratik özerklik, demokratik özerklik olmadan anadilde eğitim anlamlı hale gelmez." dedi.

DTK, HDP, DBP ve Eğitim Sen'den de Boykot çağrısı

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), dil hakları ve ana dilde eğitime ilişkin basın açıklaması ile boykot çağrısı yapmıştı. Tüzüğünde anadilde eğitim olduğu için mahkemelik olan Eğitim Sen de PKK ile birlikte boykot çağrısında bulunmuştu.

DTK binasındaki toplantıya Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Emine Ayna, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Prof. Kadri Yıldırım, Feleknaz Uca ve DTK Başkanlık Divanı Üyesi Mülkiye Birtane katılmıştı.

Eğitim Sen de bir basın açıklaması ile DTK'nın boykot çağrısına katılacaklarına açıklamıştı.

VAN'DA OKUL YOLUNDA BOMBALI DÜZENEK..
PKK Bölgede eğitim almayı engelleyip genç kuşakları cehalete hapsetmeyi amaçlıyor.


Van Emniyet Müdürlüğü, PKK'nın 'okul boykutu' çağrısı üzerine başlatılan kapsamlı çalışmalar sırasında bir ilköğretim okulu yakınındaki sokakta patlamaya hazır tahrip gücü yüksek el yapımı patlayıcı bulundu


Emniyet Müdürlüğü'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi: 
"Çalışmalarda çok sayıda kullanıma hazır molotofkokteyli ele geçirilmiştir. Ayrıca İpekyolu ilçesi Hacıbekir Mahallesi Dumlupınar İlköğretim Okulu yanındaki Serhat Sokak'ta dedektör köpeği 'Back'in tepki vermesi üzerine yapılan aramada, patlamaya hazır tahrip gücü yüksek el yapımı patlayıcı bulundu. Bombanın bulunmasıyla büyük bir facianın önüne geçildi. Cumhuriyet savcısının talimatıyla ele geçilen malzemelere el konuldu."
Eğitim-öğretimin yapılacağı okulların çevresinde güvenlik önlemleri arttırıldı.

Okul boykotu çağrısına büyük oranda uyulmadı


Okulları 1 hafta boykot çağrısına Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde il merkezlerinde genellikle uyulmadığı gözlendi.

Hakkari Yüksekova ve Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde yeni eğitim öğretim yılının ilk gününde okulların boş kaldığı görüldü. Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde sık sık olayların yaşandığı ve PKK’lıların barikat ve hendeklerle sokakları kapattığı Tekel, Mescit, Konak, Feridun Mahallesi’nde de öğrenci ve öğretmenler okula gidemedi.


DEMİRTAŞ BOYKOTA KATILDI, ÇOCUKLARINI OKULA GÖNDERMEDİ.

Cnnturk.com'da yer alan habere göre, Avrupa'da bulunan Eş Genel Başkan Demirtaş, boykot çağrıları üzerine bugün çocukları Diyarbakır'da ilkokul öğrencisi Dilda ile ortaokul öğrencisi Delal'i okula göndermediği belirtildi. Demirtaş, geçen yıllarda da yapılan boykot çağrısı üzerine çocuklarını okula göndermemişti.

PKK'nın çağrısıyla HDP ve DTK'nın başlattığı okul boykotu Mardin'de tutmadı. Mardin'deki okullar sabah saatlerinden itibaren doldu.

Diyarbakır’ın zaman zaman olayların sürdüğü merkez Sur İlçesi’nde okullara katılım oranının düşük olduğu görüldü. Merkez Bağlar İlçesi’nde ise katılımın yüzde 50’lerde kaldığı belirtildi.

SİLVAN’DA HENDEKLER YÜZÜNDEN OKULA GİDEMEDİLER
 
Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde  sık sık olayların yaşandığı ve PKK’lıların barikat ve hendeklerle sokakları kapattığı Tekel, Mescit, Konak, Feridun Mahallesi’nde de öğrenci ve öğretmenler okula gidemedi. Daha önce sokağa çıkma yasağı da ilan edilen 4 mahalledeki okullarda eğitim alan yaklaşık 6 bin öğrencinin, barikat ve hendekler nedeniyle okula gidemediği belirtildi. 
 
İlçenin diğer mahallelerinde ise eğitimde bir sorunun yaşanmadığı ifade edildi.

BATMAN’DA KATILIM YÜZDE 80

Batman’da yeni eğitim yılının ilk gününde öğrencilerinin yüzde 80’inin okula geldiği  belirtildi. Site Mahallesi’ndeki Atatürk İlkokulu’nda açılış törenine katılan İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çelik, sorunsuz eğitim- öğretim yılına başladıklarını söyledi. Çelik, "Öğretmen açığının olmadığı illerden biri de Batman’dır. 800’e yakın öğretmenimiz başka illere atandı. Yerlerine ise bu yıl bin 400 öğretmen ataması yapıldı. Yeni eğitimcilerimizin çoğu göreve başladı. Öğrencilerimiz artık okul yolunda. Yeni eğitim- öğretim yılının başarılı olmasını diliyorum" dedi. 

Siirt, Bingöl, Elazığ ve Tunceli’de ise okullara katılım oranında herhangi bir sorun yaşanmadığı belirtildi.

Kaynak : Milliyet, T24, internet siteleri..


Etiketler: PKK - KCK - Murat Karasu - Okul Boykotu - DTK - HDP - Eğitim Sen

Diğer EĞİTİM haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com