Eğitim İş'ten anlamlı mesaj - Şimdi Kubilay olma zamanı | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Eğitim İş'ten anlamlı mesaj - Şimdi Kubilay olma zamanı23.12.2014 11:16

Eğitim İş'ten anlamlı mesaj - Şimdi Kubilay olma zamanı

Eğitim İş'ten anlamlı mesaj - Şimdi Kubilay olma zamanı


Anakara'da Laik eğitim talepleri sert polis müdahalesi ile karşılanan Eğitim İş, Kubilay'ın katledilişinin yıldönümünde bir mesaj yayınlayarak,"her öğretmen bir Kubilay olmalıdır" dedi.


Bu haber 1752 kez okundu.

ŞİMDİ KUBİLAY OLMA ZAMANI

23 Aralık 1930’da Menemen’de Cumhuriyete karşı ayaklanarak şeriat ilan etmesini ve kendilerine engel olmak isteyen Öğretmen Asteğmen Kubilay ve Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki’yi katletmesini unutmuyoruz.

 

Mustafa Fehmi Kubilay, Cumhuriyet'e sahip çıkmak uğruna canını ortaya koyarak, Türk ulusunun gönlünde yerini almıştır. “Kubilay” gericiliğe karşı verilen savaşın simge ismidir.

 

Menemen’deki olayın üzerinden 84 yıl geçtiği halde ülkemizde gericilik tehlikesi devam etmektedir. Türkiye, benzer olayları Çorum’da, Kahramanmaraş’ta, Sivas’ta daha geniş katliamlar halinde defalarca yaşamış; Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı, Abdi İpekçi, Turan Dursun gibi nice Atatürk devrimcisi şehit edilmiştir.

 

Kubilay’ın yeni harflerle eğitime karşı çıkan gericiler tarafından şehit edilmesinin ardından Atatürk yayınladığı taziye mesajında; “……Kubilay Bey şehit edilirken, mürtecilerin gösterdiği vahşet karşısında, ahaliden bazılarının onlara alkışla destekte bulunmaları, bütün cumhuriyetçi ve vatanperverler için utanılacak bir hadisedir…” demiştir.

İşte o gün orada alkışlayan zihniyet bugün hala varlığını sürdürmektedir. Bugün hala Atatürk devrimlerini içine sindiremeyen bazı çevreler, Latin harflerinin kaldırılmasını, Osmanlıca’nın okullarda zorunlu olarak okutulmasını, karma eğitime son verilmesini talep etmektedir.


Eğitim-İş olarak diyoruz ki; her öğretmen bir Kubilay olmalıdır. Bütün eğitim-bilim çalışanları ve halkımız, bağnaz düşüncelerin, kişi, toplum ve devlet yaşamını etkilememesi için duyarlı olmalı, Türkiye Cumhuriyeti'nin hedeflerini gerçekleştirmesi yolunda ilerici atılımları ilk günkü bilinçle sürdürmelidir.  Cumhuriyetin kazanımları, Atatürk ilke ve devrimleri için tehdit oluşturan düşünce ve girişimler, ulusumuzun duyarlılığı ve sağduyusu  sayesinde hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaktır. Kuşkusuz Türk ulusu Yüce Atatürk'ün aydınlattığı yolda ilerleyecek, cumhuriyetimize, ulusal değerlerimize bağlılığını her koşulda gösterecektir.

Devrim şehidimiz Kubilay’ı, şükranla ve minnetle anıyor, huzurunda saygıyla eğiliyoruz.

EĞİTİM İŞ MERKEZ YÖNETİM KURULU


Kubilay'ın katledilişinden 84 yıl sonra,

Kubilay'ı katledenlerin torunlarının iktidarında,

Laik Eğitim talebi için yürüyen Kubilay'ın temsilcilerine

sert müdahale..

Eğitim İş'in Soma'dan başlattığı "Laik eğitim ve emeğe saygı yürüyüşünün son durağı olan Ankara'da polisin sert müdahalesi ile karşılaştı. Demokratik haklarını kullanan ve Laik Demokratil Cumhuriyete sahip çıkmak iradesi gösteren Mustafa Kemal'in öğretmenlerine karşı Ankara polisi her zamanki gibi "destan yazdı."


Etiketler: Eğitim İş - Kubilay - Ankara - Laik eğitim ve emeğe saygı yürüyüşü -

Diğer EĞİTİM haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com