Osmanlıca öğretmenlerini Hayrat vakfı yetiştiriyor. | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Osmanlıca öğretmenlerini Hayrat vakfı yetiştiriyor.17.12.2014 15:20

Osmanlıca öğretmenlerini Hayrat vakfı yetiştiriyor.

Osmanlıca öğretmenlerini Hayrat vakfı yetiştiriyor.


Laik Cumhuriyet'ten Yeni Osmanlı'ya dönüşüm için en büyük değişim Eğitim alanında yaşanıyor. Laik eğitimin Osmanlılaştırılmasında geldiğimiz aşama zorunlu Osmanlıca dersi ile açığa çıktı. 2013 yılında MEB ile Hayrat vakfı arasında imzalanan bir protokolle Osmanlıca öğretmenlerinin yetiştirilmesi görevi, Nur cemaatinin kolu olan yazıcılara bağlı Hayrat vakfına verilmiş. Cumhurbaşkanı Erdoğanın "herkes öğrenecek diye buyurduğu Osmanlıca dersi için Yandaş sendika üyesi öğretmenler, Hayrat vakfından Osmanlıca dersi alıyor.


Bu haber 2415 kez okundu. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ile HAYRAT VAKFI ARASINDA OSMANLICA PROTOKOLÜ

"Kim ne derse desin benim dediğim olacak" makamı, Osmanlıca zorunlu ders ola buyurdu. Osmanlıca, seçmeli ders olarak zaten okutuluyordu.

4+4+4 eğitim sistemine geçişle birlikte Siyer, Kuran-ı Kerim ve Osmanlıca seçmeli ders olunca Milli Eğitim Bakanlığı 2013'te Hayrat Vakfı ile bir protokol imzalamıştı. 81 ilin Valiliklerine genelge gönderen MEB, bu vakıfla işbirliği yapılarak Osmanlıca öğretecek kişiler yetiştirilmesini istemişti.

Yandaş sendikanın bazı üyeleri de bu kurslara gidip Osmanlıca eğitimi dersi almışlardı. Bunların sayısı ise yaklaşık 9.000.

Milli Eğitim Bakanlığı ise 2014'ün Temmuz ayında bu vakıfla olan işbirliği protokolünü 5 yıl uzattı.

Yani sizin anlayacağınız karar zaten baştan verilmişti. Milli Eğitim Şurası'na ise bu zorunlu Osmanlıca dersi Eğitim Bir Sen tarafından önerge olarak sunuldu. Türk Eğitim Sen de bu önergeyi destekledi. Önerge komisyondan geçti. Kamuoyuna yansıyan tepkiler üzerine komisyondan zorunlu ders olarak geçen Osmanlıca Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın isteğiyle Şura Genel Kurulu'nda yeniden seçmeli ders oldu. Sonrasında ise olaya Tayyip Erdoğan el attı ve "Osmanlıcayı isteseler de istemeseler de öğrenecekler." diyerek işin içinden çıktı.

Şimdi ise Hayrat Vakfı aracılığıyla Eğitim Bir Sen'li ve Türk Eğitim Sen'li bazı öğretmenler harıl harıl Osmanlıca eğitimi kursu almaya devam ediyorlar.

Peki ama kimdir bu Hayrat Vakfı?

Hayrat Vakfı, kurucusu Said-i Kürdi olan Nurculuğun Yazıcılar koluna ait bir vakıftır. Fettulah Gülen cemaatinden boşalan yer şimdi bunlarla doldurulmaktadır.

Bu sürece Eğitim Bir Sen doğrudan, Türk Eğitim Sen de dolaylı olarak destek vermektedir.

ATASEN
Ata Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası
www.atasen.org.tr

Etiketler: Osmanlıca - Cumhurbaşkanı Erdoğan - Hayrat Vakfı - Atasen - Eğitim Bir Sen - Türk Eğitim Sen

Diğer EĞİTİM haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com