Akkuyu'da devletin payı yüzde 25 | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Akkuyu'da devletin payı yüzde 2528.04.2015 00:00

Akkuyu'da devletin payı yüzde 25

Akkuyu'da devletin payı yüzde 25


Resmi Gazete'de dün yayımlanan protokol Akkuyu Nükleer Santrali'nde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin payının yüzde 25 olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Santralin yüzde 51'i Rusya'ya ait olacak


Bu haber 1804 kez okundu.

26 Nisan Pazar günü yayımlanan Resmi Gazete’de 6/8/2009 tarihinde Ankara’da imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Rusya Federasyonu Enerji Bakanlığı Arasında Nükleer Güç Mühendisliği Alanında İşbirliği Protokolü”ile Notaların Dışişleri Bakanlığı'nın 16/2/2015 tarihli yazısı gereğince onaylanması kararı yayımlandı. 6 maddeden oluşan ve 2009 yılında imzalanmış olan anlaşmanın en kritik maddesini  “İhale sürecinin tamamlanmasının ardından, Türk-Rus Konsorsiyumu’nun önerisini müteakip, Türk Hükümeti, Nükleer Santralin hisselere bölünmüş sermayesine %25+1 hisse senedi oranında katılmayı ve Türk kurumları ve şirketleri tarafından gerçekleştirilecek olan inşaat, montaj ve ekipman sağlanmasına yönelik işlerin kredilendirilmesi için tercihli bağlı kredinin verilmesini değerlendirecektir” ifadesinin yer aldığı üçüncü maddesi oluşturuyor. Bu madde, ÇED raporunda tesisin faaliyeti boyunca en az %51 hissesinin Rus şirketinde olacağının belirtilmesiyle birlikte düşünüldüğünde “nükleer santral ile dışa bağımlılıktan kurtulacağız” söyleminin asıl yüzünü ortaya koyuyor. Görünen o ki devletin bu tesisteki payı da %25’i zar zor geçiyor.

Resmi Gazete’de 24 Nisan Cuma günü yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı’na göre ise Dışişleri Bakanlığı'nın 23/3/2015 tarihli yazısı üzerine 10/2/2015 tarihli ve 6611 sayılı Kanunla onaylanması uygun bulunan “Nükleer Maddelerin Fiziksel Korunması Sözleşmesinde Değişiklik”in beyanla onaylanması kararlaştırıldı. Buna göre 1979 tarihinde kabul edilen “Nükleer Maddelerin Fiziksel Korunması Sözleşmesi”nin adı “Nükleer Maddelerin Fiziksel Korunması Sözleşmesinde Değişiklik” olarak değiştiriliyor. Ayrıca sözleşmenin çeşitli bölümlerinde metin değişiklikleri yapılıyor.

Çağdaş ses


Etiketler: Akkuyu - nükleer

Diğer EKONOMİ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com