AKP iktidarının sosyal adaleti! | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> AKP iktidarının sosyal adaleti!14.12.2014 15:33

AKP iktidarının sosyal adaleti!

AKP iktidarının sosyal adaleti!


AKP iktidarının Yeni Türkiyesinden sosyal adalet anlayışı bütçeye de yansıdı. Muhteşem saray için ihtiyaçlar bitmezken bütçeden aslan payını Cumhurbaşkanlığı aldı. %3,5 + 3,5 maaş artışı ile emekliye müjde veren AKP iktidarı, Erdoğan için Cumhurbaşkanlığı bütçesinde %97 artış yaptı.


Bu haber 1872 kez okundu.
ERDOĞAN'A %97 ZAM..

TAYYİP Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte Cumhurbaşkanlığı bütçesi 201 milyon liradan yüzde 97 artışla 397 milyon liraya yükseltildi.

TBMM Genel Kurulu’nda dün, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Başbakanlık, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay, Kamu Denetçiliği Kurumu, MİT, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, Diyanet İşleri Başkanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türkiye İnsan Hakları Kurumu’nun bütçeleri görüşüldü. Görüşmeler sırasında cumhurbaşkanlığı bütçesi ve Erdoğan için yaptırılan sarayın maliyeti gündeme her geldiğinde, tansiyon yükseldi. Cumhurbaşkanlığı bütçesi üzerinde CHP adına konuşan Konya Milletvekili Atilla Kart, yolsuzluk hatırlatması yaparak, Erdoğan’ın bu sürecin sonunda kaçak saraya sığınarak kendisini ve kadrosunu korumaya almak istediğini söyledi. Kart’ın “Türkiye artık kaçak saraylardan kayıt ve yaşa dışı yönetilen bir ülkedir” demesi üzerine AKP sırasından tepkiler ve ‘halkın sarayı’, ‘helal saray’ sesleri yükseldi.

MHP- BOP EŞBAŞKANININ BÜTÇESİ

MHP grubu adına konuşan İstanbul Milletvekili Atilla Kaya da, “Ben ülkemi pazarlamakla mükellefim”, “Gerekirse papaz cübbesi bile giyerim”, “Ben Büyük Ortadoğu Projesi’nin Eş Başkanıyım”, Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren ABD askerleri için “Kahraman Amerikan askerlerinin ülkelerine sağ salim dönmeleri için dua ediyorum”, “Terör örgütüyle hiçbir zaman görüşmedik, görüşmeyiz de. Bunu söylemek şerefsizliktir” diyen birinin bugün Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduğunu bildirdi. Kaya  kendilerinin de onun bütçesi üzerinde müzakere yaptıklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Hepimiz biliyoruz ki, bu şartlar altında, köşkte veya sarayda oturması da bütçesinin yüzde 50 veya yüzde 100 arttırılması da Sayıştay raporları Meclise gelmediği için bu bütçenin nereye gideceğini bilemeyecek oluşumuz da artık sadece bir teferruattır. Erdoğan, Ankara’da şanına layık bir Osmanlı sarayı bulamayınca kendisine 1,5 milyarlık bin odadan fazla bir saray yaptırmıştır.”

CHP - ERDOĞAN AİLESİNİN BÜTÇESİ

Genel Kurul’da CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç konuşurken de tansiyon yükseldi. “Türkiye Cumhuriyeti devletinin bütçesini görüşmüyoruz, Tayyip Erdoğan ve ailesinin bütçesini görüşüyoruz. Düşünün, 35 katrilyon liralık fon var, denetim dışı. 36 milyar liralık ödenek üstü harcama var. Bir Sayıştay var, Allahlık bir Sayıştay, tamamen Tayyip’in emrine uymuş bir Sayıştay, hiçbir denetim yapmıyor, dolayısıyla bir inceleme yapmıyor” diyen Genç’in mikrofonu, oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı tarafından kapatılınca CHP sıralarından tepki geldi. Bahçekapılı, Erdoğan’ın devleti temsil eden bir kişi olduğunu, o nedenle ön adıyla hitap edemeyeceğini söyleyince Kamer Genç de “Usulüne göre yemin yapmayan Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı statüsünü kazanmamıştır” cevabını verdi. Genç’in bu sözleri üzerine tartışma da büyüdü. AKP sıralarından Genç’e sataşmalar olurken Genç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben onlara isimleriyle hitap ediyorum. Ben, birileri bir makama gelmişse, o makamın hakkını vermiyorsa onlara o makamı yakıştırmadığım için, onları o makamdaki insanlar olarak görmediğim için isimleriyle hitap etmiyorum.”

‘BİNALİ YILDIRIM  BAKANLAR KURULU’NA BAŞKANLIK EDECEK’

Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Erdoğan’ın 2015  yılı başından itibaren Bakanlar Kurulu’na başkanlık edeceğini bildirdi. Yıldırım bu konuda şunları söyledi:

“Anayasanın 103. Maddesi cumhurbaşkanının yetkilerini yazmış. O şartlara uygun hareket edilirse hiçbir çatışma olmaz. Gizli kararname diye bir şey olmaz. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi sadece cumhurbaşkanının onayı ile yürürlüğe giren kararlardır ama o kararların da anayasaya uygun olması lazım. Cumhurbaşkanlığı altındaki ofislerin nasıl çalışacağını, hangi görev ve yetkilere sahip olacağını anlatan bir kararname. İhtiyaç olursa zaten Sayın Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu’nu topluyor. Nitekim yeni senede bu uygulamaya da başlayacak.”

YENİ SARAY KÖŞK MASRAFLARINI DA ARTIRDI

TBMM genel Kurulu’nda görüşülen 2015 bütçesinde, Cumhurbaşkanlığı için öngörülen bütçe, bir önceki yıla oranla yüzde 97 oranında artırılarak 201,5 milyondan 397 milyon liraya çıkartıldı. Cumhurbaşkanlığı bütçesinde personel ödenekleri 47 milyondan 80 milyon liraya yükseltildi. Kalan artışın yaklaşık 83 milyonu yatırım harcamalarından, 73 milyonu da mal ve hizmet alımlarından kaynaklandı.

Cumhurbaşkanlığı’nın mal ve hizmet alımı ödenekleri, 71 milyondan 144 milyon liraya; yatırım harcaması ödenekleri de 75.2 milyondan 158 milyon liraya çıkartıldı. Tasarıya göre Cumhurbaşkanlığı bütçesinin 2016’da 434.1 milyon, 2017 yılında 464.3 milyon lira olması öngörülüyor. (Aydınlık)

EMEKLİYE ÇİFTE ZAM MÜJDESİ !'..

2015 yılında hem SSK, hem Bağ-Kur, hem de memur emeklileri çift zam alacak.
Toplu sözleşme kapsamında bu yıl tek zam alan memur emeklilerinin maaşında, 2015'te 2 kez artış yapılacak. Memur emeklileri, toplu sözleşmeye göre, Ocak'ta yüzde 3 zam alacak. Temmuz'da ise bir yüzde 3 artış daha yapılacak, ayrıca 2015'in ilk yarısında enflasyon yüzde 3'ü aşarsa, bunun da farkı verilecek.
 
EMEKLİLERE 2015'TE ÇİFT ZAM ALACAK
 
2015 yılı programında memur emeklilerinin Temmuz zammıyla ilgili öngörü yer aldı. Buna göre; memur emekli aylıklarının, oluşacağı tahmin edilen yüzde 0.63'lük enflasyon farkı nedeniyle Temmuz'da yüzde 3.63 artırılması planlanıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri de 2015'te çift zam alacak. Zam oranları, memur emeklilerinden farklı olacak. Maaşlarda Ocak ve Temmuz aylarında, bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar artış olacak. SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının önceki 6 aylık enflasyon tahminine göre Ocak ve Temmuz'da sırasıyla yüzde 3.45 ve yüzde 3.63 artırılması öngörülüyor. Kesin zam oranları ise Ocak ve Temmuz'da açıklanacak 6 aylık enflasyon verileriyle belli olacak.  (Ajanshaber)


Etiketler: Cumhurbaşkanı - BOP Eşbaşkanı - Recep Tayyip erdoğan - Osmanlı - sosyal adalet

Diğer EKONOMİ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com