Borcu olan çiftçiye destekleme primi yok | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Borcu olan çiftçiye destekleme primi yok22.05.2015 22:20

Borcu olan çiftçiye destekleme primi yok

Borcu olan çiftçiye destekleme primi yok


Borcu olan çiftçiye hükümetten darbe. Tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu olanlara destekleme primi ödenmeyecek


Bu haber 1959 kez okundu.

AKP iktidarı, çiftçinin en önemli finans kaynaklarından destekleme ödemelerine şerh koydu. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere, bu yıl bu borçlarını ödeyene kadar destekleme ödemesi yapılmayacak. İktidar, 19.5 milyar TL ayrılması gerekirken 2015 bütçesinde yarısı kadar ödenek ayırdı.

Tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere bu borçları ödeninceye kadar 2015 yılında destekleme ödemesi yapılmamasına karar verildi.

Destekleme ödemeleri çiftçinin en önemli finans kaynaklarından. Ancak hükümet destekleme ödemelerine de şerh koydu.  Bakanlar Kurulu, tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere bu borçları ödeninceye kadar 2015 yılında destekleme ödemesi yapılmamasına karar verdi. “Tarımsal Sulamaya İlişkin Elektrik Borcu Bulunan Çiftçilere Bu Borçları Ödeninceye Kadar 2015 Yılında Destekleme Ödemesi Yapılmamasına İlişkin Karar” ın yürürlüğe konulması; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 6 Mayıs 2015 tarihli ve 5807 sayılı yazısı üzerine, 5488 sayılı Tarım Kanununun 19’uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 8 Mayıs 2015 tarihinde kararlaştırıldı. Karar Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı. Bu karar kapsamındaki bankacılıkla ilgili iş ve işlemleri Ziraat Bankası gerçekleştirecek. Bu kararın uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çıkarılacak tebliğlerle belirlenecek.

Pay, faiz lobisine

Bütçeden çiftçiye 19.5 milyar TL destek ayrılması gerekirken, bu rakam TBMM’de onaylanan 2015 yılı bütçesinde 10 milyar TL olarak belirlendi. AKP’nin bütçesinde faiz ödemelerine ise 54 milyar TL ayrıldı. Bütçede en büyük kalemlerden birini iç ve dış borç faizleri oluşturuyor. Yatırımlar için ayrılan bütçe ile tarıma verilecek desteklerin toplamı, faiz ödemelerinin altında kaldı.   2015 itibariyle iç ve dış borç faizleri için 54 milyar lira ayrılırken, yatırımların payı 41, tarımsal desteklerin payı 10 milyar lira oldu. 2006 yılında çıkarılan yasa uyarınca tarımsal destekler için 19.5 milyar TL ayrılması gerekirken 2015 yılı için bunun yarısı kadar ödenek ayrıldı.

Tarım alacaklı

Prof. Dr. Oğuz Oyan, 2015 bütçesinde çiftçiye, köylüye üvey evlat muamelesi yapıldığını bildirdi.  2006 yılında çıkarılan Tarım Kanunu’na göre, çiftçiye yapılacak desteğin milli gelirin yüzde 1’inden az olamayacağını hatırlatan Oyan, “AKP iktidarında bu oran hiç tutturulmadı. Ortalama yüzde yarım düzeyinde kaldı. Çiftçi hep AKP Hükümeti’nden alacaklı oldu. Örneğin 2014’te çiftçi 8 milyar (eski parayla 8 katrilyon) TL alacaklı kaldı” dedi.

2015 yılı bütçesinde milli gelirin 1 trilyon 945 milyar lira olarak öngörüldüğünü ifade eden  Oyan, “2006 yılında çıkarılan Tarım Kanunu uyarınca tarıma bu rakamın yüzde biri ölçüsünde destek verilmesi gerekiyor. Bu da 19 milyar 445 milyon (19.5 katrilyon) lira ediyor. Ancak 2015 bütçesine tarıma destek için  sadece 10 milyarlık liralık ödenek konuldu. Buna göre çiftçi bu yıl da devletten 9.5 milyar (katrilyon) alacaklı kalacak” diye konuştu.

Destekler ve yatırımlar kısıldı

Prof. Dr Oğuz Oyan, “Eğer bütçeye 19.5 milyar TL ödenek eksiksiz konulsaydı ne olurdu?” sorusunu da şöyle yanıtladı: “Eğer bütçeden tarıma yeterli destek ayrılsaydı çiftçiye mazot vergisiz tarifeden yani litresi 2 liradan verilebilirdi. Çiftçiye gübre, yem, ilaç ve tohum desteği miktarı ikiye katlanırdı. Pamuk, zeytinyağı, ayçiçeği, buğday, süt primleri miktarı ikiye katlanırdı. Sonuçta hem üretici kazanır hem de üretim artacağı, ithalat ve dış açık azalacağı için ülke kazanırdı.” Oyan, 2015 bütçesinde yatırıma ayrılan kaynaklar azaltılırken, bütçenin önemli bir bölümünün faizlere ayrıldığını belirtti. Yatırımlara ve tarımsal desteklere ayrılan bütçenin faizler için ayrılan ödeneğin altında kaldığını vurgulayan Oyan şunları söyledi: “Bütçede en çarpıcı ayrıntı kamu yatırımlarının kısılması. 2014’te 48.1 milyar lira olan toplam kamu yatırımları, bütçenin ortalama artışı kadar yani yüzde 6.6 artsa 51 milyar lira olacakken, 40.9 milyar lira olarak belirleniyor. Yani azaltılıyor. Yatırımların bütçedeki payı 2014’te yüzde 10.7 oranından 2015’te yüzde 8.7 oranına geri çekiliyor. Bunun ilk sonucu daha az istihdam veya daha çok işsizlik olacaktır. Ekonomik büyüme de geriye çekilecektir. İç tasarrufları artıramayan AKP Hükümeti, çareyi yatırımları aşağıya çekmekte, tarımsal üretime destekleri kısmakta görmektedir ve fena halde yanılmaktadır. Bu, ekonomik politikalarda bir tükenmişlik belirtisidir.

Yeniçağ Gazetesi

Etiketler: Çiftçi - elektrik borcu - destekleme primi

Diğer EKONOMİ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com