Gelir eşitsizliğinde rekor büyüme | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Gelir eşitsizliğinde rekor büyüme22.05.2015 15:44

Gelir eşitsizliğinde rekor büyüme

Gelir eşitsizliğinde rekor büyüme


Türkiye'de gelir dağılımının bozulmasının, alt gelir guruplarıyla üst gelir gurupları arasında uçurumun büyümesinin iki temel nedeni vardır. Birincisi özelleştirildikten sonra kapatılan işletmelerde çalışan kesimin işsiz kalması ikincisi de borcu borçla çevirmenin gereği düşük kur-yüksek faiz politikasıyla Türkiye'nin önce ithalat cennetine, ardından da tüketim toplumuna dönüştürülmesidir. İthal malların fiyatlarıyla rekabet edemeyen yerli üreticiler işletmelerini bir bir kapatmış, çalışanları da işsiz kalmıştır. Ülkede çalışan kesimin azalması, orta kesimin özellikle de esnafın yok olmasına yol açmıştır. Tarım ve hayvancılık sektörlerinin satış hasılatlarıyla girdi masrafını karşılayamaz hale getirilmiş olmaları da bir başka neden olarak sayılabilir. Bunlar ve benzeri ekonomi politikalar sonucu alt gelir gruplarının gelirleri ve alım gücü düşmüş, gelir dağılımında eşitsizlik alt ve üst gelir grupları arasında bir uçuruma dönüşmüştür. Bu süreçte taşeronlaşmayla ve sendikasızlaştırmayla mücadele gücü kırılan çalışan kesimin ücretleri de baskı altında tutulmuştur.


Bu haber 1582 kez okundu.

OECD’nin üye ülkelerde gelir dağılımındaki eşitsizlik ve yoksulluğu mercek altına alan raporu Türkiye açısından olumsuz bir tablo çiziyor. Gelir eşitsizliğinde Türkiye ilk sıralarda yer alıyor.

 Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) üye ülkelerdeki gelir dağılımı ve yoksulluğa dair yaptığı araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, OECD ülkelerinde eşitsizliğin verilerin toplanmaya başlamasından sonraki en yüksek seviyeye ulaştığına dikkat çekerek, hükümetlere ‘gelir dağılımındaki eşitsizliği giderecek önlemler almamaları durumunda uzun vadeli ekonomik büyümeyi tehlikeye atacakları’ uyarısında bulundu.

Cinsiyet eşitsizliği uyarısı

OECD, gelir uçurumunu kapatmak ve ekonomik büyümeyi artırmak için üye ülkelerin hükümetlerine, istihdamda cinsiyet eşitliğini teşvik etmeleri, ‘iyi’ işlere erişimi artırmaları, eğitime daha fazla yatırım yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Raporda ayrıca gelir dağıtımında vergiler ve transferlerin etkili bir yol olduğuna dikkat çekildi ve zengin bireyler ile çok uluslu şirketlerin vergi yükündeki paylarını üstlenmelerini sağlayacak politikalara ihtiyaç olduğu belirtildi.

Türkiye ilk dörtte

OECD’den raporla ilgili yapılan açıklamada Şili, Meksika, Türkiye, ABD ve İsrail, gelir dağılımındaki eşitsizliğin en yüksek olduğu ülkeler olarak sıralandı. Araştırmaya göre eşitsizliğin en az olduğu ülkeler ise Danimarka, Slovenya, Slovakya ve Norveç.


Türkiye gelir eşitsizliğinde Meksika ve Şili’nin ardından üçüncü sırada geliyor. Üstteki ve alttaki yüzde 10’luk dilimler arasındaki uçurumda ise Meksika, Şili ve ABD’nin ardından dördüncü sırada. OECD’nin yoksulluğu yaşlara göre sınıflandırdığı grafiklere göre, Türkiye çocuk yoksulluğunda dünya birincisi konumunda. 0-17 yaş grubunda yüzde 28.4’lük kesimin yoksul olduğu belirtiliyor. Bu oran 18-25 yaş grubunda 16.2, 26-65 yaş grubunuda 14.4 ve 65 yaş üstü grupta 18.4 olarak kaydediliyor.

Araştırmaya göre Türkiye’de en zengin yüzde 10’luk kesim, en fakir yüzde 10’luk kesimden 15.2 kat daha fazla kazanıyor. Türkiye ile ilgili olarak en son 2011 yılı verilerinin baz alındığı belirtiliyor.

© Deutsche Welle Türkçe

DW,BK/GA


Etiketler: Gelir dağılımı

Diğer EKONOMİ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com