1 kasım 1922'de saltanatı kaldıran Türkiye Cumhuriyeti'nde, yeniden saltanat dönemi | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> 1 kasım 1922'de saltanatı kaldıran Türkiye Cumhuriyeti'nde, yeniden saltanat dönemi01.11.2017 09:06

1 kasım 1922'de saltanatı kaldıran Türkiye Cumhuriyeti'nde, yeniden saltanat dönemi

1 kasım 1922'de saltanatı kaldıran Türkiye Cumhuriyeti'nde, yeniden saltanat dönemi


1 Kasım 1922’de alınan bir kararla önce saltanat makamı halifelik makamından ayrılarak dini ve siyasi yetkilerinin ayrılması sağlandı ve saltanat kaldırıldı. Bu makamın zaten 16 Mart 1920’de İstanbul’un işgaliyle kalkmış olduğu belirtildi.Halifelik makamının ise devam etmesi ve Osmanlı hanedanından da bir kişinin TBMM tarafından bu göreve getirilmesi kararlaştırıldı. Kararın ardından istanbul hükümeti de karara uydu ve istifa etti.


Bu haber 7289 kez okundu.

Mustafa Kemal Paşa 'nın görüşmeler sırasındaki konuşması :

 "Hakimiyet ve saltanat hiç kimse tarafından hiç kimseye, ilim icabıdır diye müzakereyle, münakaşa ile verilemez. Hakimiyet, saltanat kuvvetle, kudretle ve zorla alınır. Osmanoğulları zorla Türk Milletinin hakimiyet ve saltanatına vaziülyed olmuşlardı (zorla el koymuşlardı). Bu tasallutlarını altı asırdan beri idame eylemişlerdir. Şimdi de, Türk milleti bu mütecavizlerin hadlerini ihtar ederek, hakimiyet ve saltanatını isyan ederek kendi eline bilfiil almış bulunuyor. Bu bir emrivakidir. Mevzubahis olan, millete saltanatını, hakimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız meselesi değildir. Mesele zaten emrivaki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu behemehal olacaktır. Burada içtima edenler (toplananlar) Meclis ve herkes meseleyi tabii görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usulü dairesinde ifade olunacaktır. Fakat ihtimal bazı kafalar kesilecektir."

Türkiye Cumhuriyetinin kurucularını sevgi , saygı ve minnetle anıyoruz..

2017'DE MODERN TÜRKİYE'DE SALTANAT GÖRÜNTÜLERİ..

13 yıllık AKp iktidarında, artık Milletmeclisi iradesi genel başkanların 2 dudağı arasında sıkışıyordu. Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına çıkış sürecine kadar, kuvvetler ayrılığı hiçe sayılarak bütün yetkiler Erdoğan'ın uhdesine toplanıyordu. Erdoğan güç kazandıkça gücünü ortaya koyan hanedanlık - saltanat görüntüleri yayılıyordu.

YENİ OSMANLIYA YENİ MARŞ!

CUMHURİYETTEN HANEDANLIĞA DÖNÜŞÜMÜN RESMİ 

Cumhuriyetin 94. yılını geride bırakırken yeni Türkiye İnşa eden AKP iktidarının nasıl bir rejim inşa ettiğini gösteren Cumhurbaşkanlığı sarayının tanıtım filminde kullanılan müzikle de ortaya çıktı. Milli marş mehter takımının kullanımı ile yeniden bestelendi. Yeni osmanlı tezine uygun olarak, buram buram Osmanlı kokan marşla birlikte hanedanlık gücünü gösteren ihtişamlı saray, cumhuriyetin sonunu işaret ediyor.


Etiketler: Saltanatın kaldırılması - Erdoğan - Saltanatın dönüşü

Diğer GÜNCEL haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com