2 PKK'lının cenaze töreninde intikam yemini.. Cizre'de hükümet kim? | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> 2 PKK'lının cenaze töreninde intikam yemini.. Cizre'de hükümet kim?30.12.2014 12:02

2 PKK'lının cenaze töreninde intikam yemini.. Cizre'de hükümet kim?

2 PKK'lının cenaze töreninde intikam yemini.. Cizre'de hükümet kim?


Cizre'de gerilim sürüyor. 2 PKK'lının cenaze töreni PKK'nın gövde gösterisine dönüştü. Cizre ve Silopi belediyelerinin destek verdiği cenaze töreninde intikam yemini edilirken Başbakan Davutoğlu'nun "kamudüzeninden taviz verilmeyeceği" sözleri yine havada kaldı..


Bu haber 2364 kez okundu. CİZRE'DE HÜKÜMET KİM?

Cizre'de hendeklerle Türkiye Cumhuriyeti devletinden kendini ayıran PKK egemenliğini ilan etmiş görünüyor. "Kamu düzeni" adına İktidarın görünmediği Cizre'de hükümetin  PKK'ya geçtiği gözleniyor.

PKK'NIN GÖVDE GÖSTERİSİ..

Şırnak’ın Cizre ilçesindeki Nur Mahallesinde  önceki gün sabaha kadar süren çatışmalardarnölen YDG-H’li Yasin Özer  (19 yaş) ve Barış Dalmış (15 yaş) cenazeleri otopsi yapılmak üzere götürüldükleri Diyarbakır’dan ilçeye getirildi. Uzun araç konvoyları ile İdilrnyolundan ilçeye getirilen cenazeleri kalabalık bir grup karşıladı.


Cizre merkezinden geçen kalabalık konvoy buradan Cizre AsrirnMezarlığı’na yönelirken konvoydakiler ölenlerin ve Abdullah Öcalan’ın posterlerini taşıdılar. Cenazeler burada toprağa verildi.

‘İntikam’ sloganlarının atıldığı konvoya HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Selma Irmak, Siirt Eski Belediye Başkanı Selim Sadak ve Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret eşlik ettiler.

Güvenlik güçleri yürüyüşü, zırhlı araçlarda uzaktan izledi. Resmi hiçbir polis çevrede görev yapmadı. Törene DTK Eş Başkanı Selma Irmak, HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, bölge belediye başkanları, BDP ve HDP il ve ilçe örgütü yöneticileri de katıldı. Mezarlıkta konuşan Selma Irmak, “Biz tekrardan söz veriyoruz ve ant içiyoruz ki biz şehitlere layık bir mücadele yürüteceğiz ve bunun hesabını da soracağız. Osmanlı oyunlarıyla bu süreci baltalamaya, bozmaya çalışıyorlar. Herkes bunu iyi bilsin ki bizler savaşmasını iyi biliriz” dedi.

15 YAŞINDAKİ BARIŞ DALMIŞ NASIL PKK'LI OLDU, NASIL ÖLDÜ?

PKK'nın dağ kadrosundan olduğu iddia edilen 15 yaşındaki Barış Dalmış'ın çatışmada değil de 2 ateş arasında kalarak öldüğü iddia edildi. Ancak PKK'nın çocuk savaşçılarından olduğu açıkça görülen Barış Yalmış'ın çatışimanın tarafı olarak ölmüş olması daha yüksek ihtimal görünüyor. Cenaze töreninde de görüldüğü gibi 15 yaşındaki Barış Yalmış, PKK'nın "çocuk savaşçılarından biri. Çocuk asker kullanmayacağına dair uluslararası sözleşmeye imza attığı halde bölgedeki diğer terör örgütleri gibi çocuklar silah altına alınıyor ve çatışmalarda kullanılıyor. Özellikle PKK'nın gençlik örgütü olan YPG-H nin 12 yaşına kadar çocukları kullandığı iddia ediliyor.

Belediye desteği

PKK’lıların, Nur Mahallesi’ndeki evlere ateş açmak için kullandığı binalardan birinin Cizre Belediyesi’ne ait “Mem u Zin Kültür ve Sanat Merkezi” olduğu öğrenildi.  Belediyenin, itfaiye araçlarını göndermediği de iddia edildi. Diğer yandan PKK’lıların mahalle araç giriş ve çıkışını engellemek için yollara kazdığı hendekleri kazan iş makinaları ile barikatların için dökülen toprakları taşıyan kamyonların Cizre Belediyesi’ne ait olduğu öğrenildi.

HDP’de toplantı
Bu arada, HDP Meclis Grubu, Cizre’de yaşanan olaylar üzerine toplandı. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, “Bölgedeki temsilcilerimiz Hüda-Par’lı yetkililerle görüşüyor. Olayların büyümesini engellemeye çalışıyoruz. Bölgede istemediğimiz olaylar meydana geldi. Olayların daha da büyümesiini engellemek için bölgedeki arkadaşlarımız, parti yetkililerimiz Hüda-Par’lı yöneticilerle bir araya gelerek olayların nasıl bitirileceğini görüşüyor” dedi. Bu arada toplantıya DTK eş Başkanı Hatip Dicle’nin de katılması dikkat çekti.

ZIRHLI ARAÇLAR CİZRE'DE..

Cizre sokaklarındaki gerginlik cenazenin getirilmesi ile birlikte arttı. İlçenin çeşit mahallelerinde toplanan gruplara polisler gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale ediyorlar.

İLÇE'DE TANSİYON YÜKSEK

Doğu Anadolu illerinden güvenlik amacıyla talep edilen zırhlı araçlar ilçeye ulaştı. Van, Bitlis, Muş, Kars ve Ağrı’dan getirilenrnyaklaşık 15 araç Cizre Çevik Kuvvet merkezinde toplandı. Daha önce de ilçeye Diyarbakır, Mardin ve Adana’dan zırhlı araç takviyesi yapılmıştı.

HENDEKLERDEN GİREMEDİLER

Olayların yaşandığı Nur Mahallesine müdahale etmemekle eleştirilen güvenlik güçlerinden adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili,müdahale için bölgeye gittiklerini ancak kazılan hendekler nedeniyle olay yerine giremediklerini belirtti.


hendek

Polis kazılan hendekler nedeniyle Nur Mahallesine giremediklerini söylüyor.


Saldırının planlı yapıldığını savunan polis yetkilisi hendeklerin belediyeye ait iş makineleri tarafından kazıldığını iddia etti.


Şırnak’ın Cizre ilçesindeki Nur Mahallesinde önceki gün sabaha kadar süren çatışmalarda YDG-H’li Yasin Özer ve Barış Dalmış ile HÜDA-PAR ilçe yöneticisi Aziz Deniz’in babası Abdullah Deniz yaşamını yitirmiş olaylarda üç kişi de yaralanmıştı.


Kaynak: Al Jazeera - Yeniçağ

ARINÇ - PKK BÖLGEDE BAŞKA HAKİMİYET İSTEMİYOR haberi için TIKLAYINIZ

Etiketler: Cizre - PKK - AKP - hükümet - Belediye - Barış Dalmış - Yasin özer

Diğer GÜNCEL haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com