23 NİSAN BULUŞMASI - 23 Nisan'ı kutlamaktan korkanlara sözümüz var. | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> 23 NİSAN BULUŞMASI - 23 Nisan'ı kutlamaktan korkanlara sözümüz var.22.04.2016 16:43

23 NİSAN BULUŞMASI - 23 Nisan'ı kutlamaktan korkanlara sözümüz var.

23 NİSAN BULUŞMASI - 23 Nisan'ı kutlamaktan korkanlara sözümüz var.


KİTLESEL BASIN AÇIKLAMASI İÇİN 23 NİSAN’DA ULUS’TA BİRİNCİ MECLİS ÖNÜNDE BULUŞUYORUZ


Bu haber 1305 kez okundu.
ADD , Laikliğe Çağrı birlikteliği, Eğitim İş ve STK'lar

23 Nisan'ı kutlamaya korkanlara
söyleyecek sözümüz var" mesajı ile

Ulus'ta İlk Meclisin önünde
kitlesel Basın açıklaması yapmaya hazırlanıyor..


Ankara'lılara, Çocukları ile birlikte
23 Nisan 2016 günü, Saat : 11'de
Ulus'ta, Birinci Meclis önünde
kitlesel basın açıklamasına katılım çağrısı yapılıyor..
ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan'ın
23 Nisan mesajıHalk oyunu GÖRDÜ. Bayramı’na sahip çıktı.


ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ ,

23 Nisan'da Kitlesel Basın açıklamasına,

24 NİSAN PAZAR GÜNÜ HALKI ANKARA’DA YÜRÜYÜŞ

VE SONRASINDA BÜYÜK BULUŞMA’YA ÇAĞIRIYOR.

Soru              23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yaklaşıyor. Meclis Başkanı’nın 23 Nisan Resepsiyonu’nu terör ve şehitlerimizi gerekçe gösterip iptal etmesi tepki çekti. Alternatif kutlamalar gündemde.

Sizden Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı olarak, bu bayramın ve diğer milli bayramlarımızın önemini, resepsiyon iptalinden doğan tepkileri ve Atatürkçü Düşünce Derneği olarak 23 ve 24 Nisan tarihlerinde Ankara’da yapmayı planladığınız etkinlikleri, amacınızı konuşmak istiyoruz.

Cevap –           Bugün Türkiye’yi yöneten zihniyet milli olan hiçbir şeyi sevmez, Milli bayramları da sevmez. 19 Mayıs, 23 Nisan, 30 Ağustos ve 29 Ekim günleri, Cumhuriyetimiz’in kuruluş sürecini simgeleyen Milli bayram günleridir.

Milli bayramlar; aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, duygu, ülkü, gelenek birliği olan insan topluluğunun uluslaşmasına imkan sağlayan günlerdir.

Onlar ise, Cumhuriyet’ten nefret ederler, O’nun tüm ilke, kurum ve kazanımlarını tek tek yok etmek amacındadırlar.

Soru –              Dört Milli bayramımızı biraz açar mısınız?

Cevap –           Bu Ülke, tarih 1919’ları gösterirken işgal altında idi. Mustafa Kemal ve arkadaşları yedi düveli kovmak ve geleceğin çağdaş ülkesini kurmak için bir araya geldiler ve Milli mücadeleyi başlattılar. 19 Mayıs Mustafa Kemal’in milli mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’a çıktığı gündür. 23 Nisan da, bu mücadeleyi; yerelden katılacak temsilcilerle birlikte düşünüp tartışarak, alınacak ortak kararlarla yönetmek üzere; Mustafa Kemal öncülüğünde bilinçli bir tercihle kurulan ilk meclisin açıldığı gündür.

Milli mücadelenin önderi bu Meclis’le yani halkın meclisi ile birlikte zafere ulaştı. Bu nedenle bu Meclis aynı zamanda GAZİ MECLİS adıyla anılır. 30 Ağustos’ta bu zaferin simgesidir.

Sevr’i yırtıp Lozan’ı dünyaya kabul ettiren de, Saltanatı, hilafeti kaldırıp halkını ümmet olmaktan çıkarıp millet yapan da, Türk Milletini yaratan da bu GAZİ MECLİS’tir.

“Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunu”, yaptığı ilk (1921) KURUCU ANAYASA’sına koyan da, 29 Ekim’de Cumhuriyet’i ilan eden de bu GAZİ MECLİS’tir.

Bu GAZİ MECLİS yarattığı tarihsel dönüşümler sonucunda dünyanın tanıdığı en Devrimci meclistir.

Halkıyla böylesine bütünleşip halkın temsilcileri ile tartışıp, kararlar alarak Kurtuluş Savaşı yöneten başka bir ülke var mıdır dünyada?

Bugün Meclis sistemini, yani halkın temsilcilerini dışlayarak ülkeyi başkanlıkla yönetmek isteyenlerin, tarihten ders almalarını beklemek hakkımız değil midir?

 

Soru –             İktidarın Cumhuriyeti simgeleyen milli bayramlara karşı olduğunu söylemek istiyorsunuz.

Cevap –           Evet, halkımıza Cumhuriyetle ilgili her şeyi unutturmak, Cumhuriyetle halkımızın bağını kesmek istiyorlar. Bu açıdan bakarsak, iktidar Milli bayram kutlamalarını yasal zeminde zaten en aza indirmiştir. Ama bununla yetinmiyor. Yıllardır hiçbir İslam ülkesinde var olmayan bir “kutlu doğum” haftası etkinliğini nedense hep 23 Nisan’a denk getiriyor. Bu yıl (Kut-ül Amare) savaşını kutlama bahanesiyle Atatürk düşmanı Nurettin Paşa’yı öne çıkmaya çalışıyor.

Bu arada İsmailağa Cemaati’nin bir yan kuruluşu da, Devletin sponsorluğunda “Ümmetin renkleri Türkiye’de buluşuyor” adlı çocuk etkinliğini 23 Nisan’a denk getirmiş. Kısacası millet yerine ümmet kavramı zihinlere yerleştiriliyor. Halkımız bu oyunu gördü, anladı, direniyor. Bayramlarını daha coşkulu kutluyor.

 

Soru –             Atatürkçü Düşünce Derneği’nin 23 ve 24 Nisan etkinliklerine gelelim:

Cevap –           Evet. Atatürkçü Düşünce Derneği bu yıl da 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramını görkemli törenlerle kutlayacak. Önce her yıl yaptığımız gibi 23 Nisan Cumartesi günü sabah saat 11:00’de Ulus’ta o zamanki adıyla Milli Egemenlik (Hakimiyet) Meydanı’ndaki ilk kurucu Meclisimiz’in önünde Cumhuriyeti kuranlara saygımızı sunmak üzere toplanacağız. Halkımızı da bekliyoruz.

                        Asıl büyük etkinliğimiz 24 Nisan günü; sabah 12:00’de Atatürk Kültür Merkezi önünden, Tandoğan’a oradan da Anıtkabir’e yürüyeceğiz. Bu yürüyüş; (bölücü teröre karşı ulusal birlik yürüyüşü) olacak; Bakın, sadece 7 Haziran genel seçimlerinden bu yana terör örgütlerinin şiddeti şehirlere yayma politikaları sonucunda üçü Başkent Ankara’da olmak üzere 7 canlı bomba saldırısı oldu, 221 sivil yurttaşımızı kaybettik. Aynı süreçte terörle mücadelede 350’den fazla şehidimiz var. Bu acıyı yaşıyoruz. Ama bu açılardan, saklanarak, korkarak kurtulamayız. Aksine Vatan’ımıza, insanımıza sahip çıkma azmimiz bilenmelidir. Terörün toplum üzerindeki sindirme etkisine karşı, geleceğe dönük umutlarımız, mücadele azmimizi ortaya koymalıyız. Ulusal birliğimiz pekiştirmeliyiz. Bunun için yürüyoruz.

Yürüyüş, Valiliğin bilgisi ve güvenlik önlemleri sağlanarak yapılıyor. Duygu ve düşüncelerimizi paylaşan kitlelerle beraber olacağız.

Soru –              Yürüyüş sonrasında Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde saat 15:00’te (Milli Egemenlik Buluşması) adlı “Forum-Panel” etkinliğiniz var. Biraz da bundan bahsedelim.

Cevap –           Evet. Anıtkabir çıkışında, Akdeniz Cadde’sinde bekleyen otobüslerle Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ne geçilecek; Burada Siyasi Partiler, Ankara, İstanbul, İzmir Baro Başkanları, Sendika Başkanları, Sivil Toplum önderleri, gazeteci, siyasetçi, gazi ve şehit aileleri temsilcilerinin katılımıyla; Türkiye’nin gündemi masaya yatırılacak, çözüm önerileri sunulacak: “Yeni” Anayasa Tuzağı, terör, terörün destekçileri, dokunulmazlıklar kısacası gündem konuşulacak mesajlar verilecek.

Soru –              Son olarak bugünün Türkiye’si için ne söylemek istersiniz?

Cevap –           1921 ve 1924 Kurucu Meclislerinin ortaya koyduğu Cumhuriyet Felsefesi’nin özünde sürekli Devrimcilik yatmaktadır.

Bugün de Türk Milleti Ulus bütünlüğü içinde yaşamak istiyor.

Bu coğrafyada Türk Milleti özgür, ülkesinin parçalanmak riski taşımadığı, insanlarının yurttaş olarak, eşit, kardeşçe yaşadığı, çalışanın köle olmadığı ve emeğinin değerinin bilindiği, planlı kalkınan, bölgeler arasında dengeleri gözeterek gelişen, laik, demokratik, halkçı bir hukuk devletinde yaşamak istiyor.

Ancak bölgemizde barış içinde yaşanabilmesi için her zaman güçlü olmak zorunda olduğumuzun da bilincindeyiz.

Çünkü bu coğrafyada Türkiye Cumhuriyeti tarihi, devrimlerle karşı devrimler, emperyalistlerin beslediği taşeron örgütlerin ırkçı ve gerici kalkışmaları tarihidir.

Gelecekte de bu ve benzeri saldırıların azalacağını düşünenler aldanırlar. Bu bir öngörü değil, görmemiz gereken, zihnimizden çıkarmamamız gereken somut gerçektir. Bu önemli olguyu bilerek geleceğe hazırlanmalıyız.

Tüm dünyanın, insandan yana olan güzel insanları gibi bizlerde, çocuklarımızın tacize uğramayacağı, kadınlarımızın öldürülmeyeceği, emeğin en yüce değer olacağı bir ülkeyi özlüyoruz.

Bu günlerde savrulduğumuz noktadan tekrar geri dönmeliyiz. Ama biliniz ki, bu bataklıkta çok yol aldığımız için geri dönüşte büyük bir emek ve dayanışma ister.

Tıpkı 1920’lerde yapıldığı gibi ortak bir çatıda, ortak akıl üreterek, dayanışarak, planlı bir şekilde, güven duyulan, Cumhuriyetçi bir güçle gerçekleştirebiliriz amacımızı.

Bütün bunları 96 yıl önce başardık, yine başarmalıyız.

 

NOT:   23 Nisan 2016 Saat 11:00 Ulus’ta İlk Meclis Önünde Saygı Duruşu,

24 Nisan 2016 Saat 11:30 Atatürk Kültür Merkezi Önünden başlayan yürüyüş Tandoğan Meydanı’ndan Anıtkabir’e uzanacak. // Anıtkabir ziyaretinden sonra Anıttepe Akdeniz Caddesi üzerinde bekleyen otobüslerimizle 15:00 te Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezinde düzenlenen Forum/Panel’e geçilecektir.

(Sözcü Gazetesindeki röportaj)

Etiketler: Laikliğe Çağrı - Eğitim İş - ADD - 23 Nisan Ulus - Birinci TBMM

Diğer GÜNCEL haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com