ABD yıllık 'Terörizm Ülkeler Raporu'nu yayınladı: Ana yol Türkiye | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> ABD yıllık 'Terörizm Ülkeler Raporu'nu yayınladı: Ana yol Türkiye22.06.2015 00:10

ABD yıllık 'Terörizm Ülkeler Raporu'nu yayınladı: Ana yol Türkiye

ABD yıllık 'Terörizm Ülkeler Raporu'nu yayınladı: Ana yol Türkiye


RAPORDA OLMAYANLAR ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ HABER ANALİZ FARKI İLE..


Bu haber 1954 kez okundu. Amerika Dışişleri Bakanlığı, 2014 Yılı Terör Raporu'nu yayınladı. Raporda, PKK'nın açılıma rağmen saldırılarının sürdüğü belirtildi. Türkiye'nin PKK ile olan ilişkisi nedeniyle PYD ve YPG'yi de terör örgütü olarak gördüğü vurgulandı.

TÜRKİYE'NİN SINIRLARI HERKESE AÇIK..
TERÖRİZM İÇİN ANAYOL TÜRKİYE..
ABD TERÖRİZM RAPORUNDA OLMAYANLAR..

Çağdaş ulusal Çizgi haber analiz...

Suriye'ye yaplan operasyon sebebiyle en ağır sorunu yaşayan, 2 milyon Suriyeliyi topraklarında barındırmak zorunda kalan  Türkiye , aynı zamanda terör örgütlerinin ana geçiş güzergahı haline geldi. ABD terörizm raporunda Türkiye'nin anayol olduğu işaret edilirken elbetteki rapor ABD görüşleri şeklinde hazırlandı..

Bölgedeki terör savaşına silah sağlayan ve bombalama yapan ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, bölgenin yıkımından ve istikrarsızlığından en başta kendileri sorumlu olduğu halde bu konuda özeleştiri vermeye bile gerek duymuyor.

Gerçekte, Türkiye'nin terörist geçiş için anayol olmasına sebep olan,Türkiye'yi teröristlerin ve silahların geçişi konusunda baskı altına alan ABD ve koalisyon güçleridir. Kobani için Türkiye'ye uuygulanan baskı ve ağır silahların Türkiye snırından peşmergelerle bilrikte geçişi henüz hafzalarımızdan silinmemiştir. ABD'nin havadan silah attığı ve bazı silahların IŞİD'n eline geçtiği de belgelenmişti.

Terörle mücadele ettirilmeyen ve terörle müzakere etmeye zorlanan Türkiye, terör örgütü kabul ettiği PYD'ye dahi ağır silah yardımını kendi üzerinden yapılmasına izin veriyor ve terör örgütü ile bağlantılı Peşmergelere eğitim veriyor.. IŞID konusunda terör destekçiliği ile suçlanan Türkiye, IŞİD'e karşı savaşan PKK nın unsurlarının Türkiye ve Suriye arasında serbest geçiş yapması konusunda eleştirilmiyor dahi.. Bölgede IŞİD'le savaşan PKK'llarn cenazeleri Türkiye'ye dönüyor.

Raporda her zamanki gibi, IŞİD konusunda Türkiye'nin sorumlulukları sıralanmaya gayret edilirken diğer terör örgütlerine dünyanın sağladığı destek görmezden geliniyor. Libya'ya vize koymadğı için sorun yaşadığı söylenen Türkiye'nin, Suriye sınırındaki geçişleri kontrol edememesi mesele edilmiyor.

IŞİD Silahları kimden alıyor haberi için tıklayınız..
IŞİD silahları kimden alıyor?


CİZRE'Yİ ÇOCUK MEZARLIĞNA ÇEVİREN KİM? haberi için TKLAYINZ
Cizre'yi Çocuk mezarlığına kim döndürdü?
ABD'nin Terörizm ülkeler raporundan Türkiye ile iligli ayrıntılar..


ABD’nin yıllık “Terörizm Ülkeler Raporu”na bu sene 90 ülkeden IŞİD’e katılanlar damga vururken, Türkiye’nin yabancı savaşçılar için ‘ana yol’ olduğu belirtildi ve Ankara’nın yabancı savaşçı kaynağı Libya gibi ülkelere vize zorunluluğu getirmemesi nedeniyle Türkiye sınırında yaşanan zorlukların arttığı açıklandı.

WASHINGTON Yönetimi’nin her sene güncellediği geleneksel “Terörizm Ülkeler Raporu”nun 2014 sonuçlarına IŞİD’in faaliyetleri ve IŞİD’e katılmak için başta Batı ülkeleri dünyanın her yerinden Suriye ve Irak’a giden yabancı savaşçılar konusu damga vururken, Türkiye’nin de coğrafyası nedeniyle bu kişiler için “ana yol” vazifesi gördüğü vurgulandı. Bu nedenle 388 sayfalık, ülkelere göre tasnif edilen raporun birçok bölümünde IŞİD’in faaliyetlerinin Türkiye’yi kapsayan boyutlarına değinildi.

ANA TREND IŞİD: Raporun giriş kısmında, “2014’te küresel terörizmin önemli trendleri, IŞİD’in Suriye ve Irak’ta benzeri görülmemiş biçimde toprak edinmesi, IŞİD’e katılmak için dünya çapındaki yabancı savaşçı akışının devamı ve Batı’da şiddet içeren aşırılık yanlısı yalnız saldırganların artışı” ifadesi kullanılırken, 2014 sonu itibarıyla sadece Suriye’ye giden yabancı savaşçıların sayısının 16 bin bulduğu belirtilerek, “bu oranın, son 20 yıl içinde Afganistan, Pakistan, Irak, Yemen ya da Somali’ye seyahat eden yabancı terörist savaşçıların sayısını aştığı” belirtildi. 

ÜLKELERDEKİ TÜRKİYE DETAYI: Yabancı savaşılar konusunda verilen detaylarda ise Türkiye bağlatıları raporda geniş yer tuttu ve “Lokasyonu, uluslararası ulaşımdaki merkezi rolü ve Suriye ve Irak’la olan uzun sınırı nedeniyle Türkiye, yabancı savaşçılar için ana yol olarak kaldı” denildi. Birçok ülke için hazırlanan bölümde Türkiye’ye dair bu konuda ayrıntılı değerlendirmeler yapıldı. Bu değerlendirmeler arasında, ‘Almanya ve Avustralya’daki Türk kökenli kişilerin IŞİD bağlantıları ve Cibuti’de Türklerin de öldüğü, El Kaide bağlantılı saldırılara ilişkin bilgiler yer aldı.

LİBYA’YA VİZE KOYMADI: Başkan Barack Obama’nın geçen hafta Türkye’ye getirdiği, yabancı savaşçı akışını önlemede “Türk yetkililerin gerekli kapasite artırımını yapmadığı” eleştirisine rağmen, raporda “2014’te Türkiye, kapsamlı bir ‘girişi yasaklar’ listesi oluşturmak ya da şüpheli teröristlere yönelik daha sıkı tarama prosedürleri uygulamak için kaynak ülkelerle işbirliğini artırdı” denildi. Ancak buna rağmen, Libya gibi “yabancı terörist savaşçı” kaynağı sayılan ülkelere vize şartı getirmemesi nedeniyle Ankara Yönetimi eleştirildi ve “Türkiye sınırındaki zorluklar, Türkiye’nin Libya gibi yabancı terörist savaşçı kaynağı belli başlı ülkelere vize zorunluluğu uygulamadaki başarısızlığı nedeniyle kötüleşmeye devam ediyor” denildi.

PKK TERÖR LİSTESİNDE PYD YOK..

1997’den beri olduğu gibi bu sene de ABD’nin terör listesine kalırken, IŞİD’le savaşan, PKK’nın Suriye kolu PYD ise terör örgütü olarak sayılmadı. Ancak Türkiye’nin PYD’yi terör örgütü saydığı belirtildi.


Raporda, Türkiye'de faaliyet gösteren en önde gelen terör örgütünün PKK olduğu hatırlatıldı. PKK'nın açılıma rağman, saldırılarını sürdürdüğü belirtildi.

Raporun "Yabancı Terörist Örgütler"başlığı altındaki "PKK/Kongra-Gel"bölümünde de "PKK'nın, Türkiye'nin güneydoğusunda bağımsız bir Kürt devleti kurmayı arzuladığı, ancak son yıllarda daha çok Kürt kültürel ve dilsel hakları teminat altına alan Türk devleti içinde bir özerklikten bahsettiği" belirtildi. PKK'lıların toplam sayısının 4 bin ila 5 bin arasında olduğu, bunların 3 bin ila 3 bin 500'ünün Kuzey Irak'ta bulunduğu, PKK’nın öncelikle Türkiye, Irak, Suriye ve Avrupa’da faaliyet gösterdiği bildirildi.

Raporda, Türk hükümetinin, PKK ile bağlantıları nedeniyle Suriye merkezli PYD ve askeri kanadı YPG'yi de terör örgütleri olarak gördüğü ifade edildi.

Kaynak : Hürriyet , Ulusal Kanal

Etiketler: ABD - terörizm raporu - Türkiye - IŞİD - PKK

Diğer GÜNCEL haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com