Bağımsız aday Neriman Fidan -Yamanlar'da su yatağı üstüne çöp tesisi yapmak isteyenin aklından zoru olmalı. | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Bağımsız aday Neriman Fidan -Yamanlar'da su yatağı üstüne çöp tesisi yapmak isteyenin aklından zoru olmalı.05.05.2015 08:10

Bağımsız aday Neriman Fidan -Yamanlar'da su yatağı üstüne çöp tesisi yapmak isteyenin aklından zoru olmalı.

Bağımsız aday Neriman Fidan -Yamanlar'da su yatağı üstüne çöp tesisi yapmak isteyenin aklından zoru olmalı.


İzmir 2. bölge Bağımsız milletvekili adayı Neriman Fidan, Yamanlar'da çöp tesisi yapılması planlanan alanda düzenlenen pikniğe katıldı. Karşıyaka Birliği tarafından düzenlenen piknikte alanında Karşıyakalı'lar hem eğlendi hem de bu cennet alana, su yatakları üstüne çöp tesisi yapılmak istenmesine tepki gösterdi.


Bu haber 1140 kez okundu.

Büyükşehir Belediyesi'nin Yamanlar'da yapmayı planladığı  Bölgesi Katı Atık Bertaraf Tesisi'ni istemeyen Karşıyaka Birliği ve Dayanışma Derneği, piknikli eylem düzenledi

Karşıyaka'daki 52 derneğin bağlı olduğu Karşıyaka Birliği ve Dayanışma Derneği,  Büyükşehir Belediyesi tarafından Yamanlar'a yapılması planlanan İzmir Bölgesi Katı Atık Bertaraf Tesisi'nin arazisinde piknik yaptı. Organizasyona yaklaşık 100 kişi katıldı. Yapılacak Katı Atık Bertaraf Tesisi ile bölgenin doğa zenginliğinin bozulacağını söyleyen Karşıyaka Birliği ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Yıldırım, "Bu arazinin önemi çok büyük. Jeo-Park olması geren alana, çöp tesisi yapılarak İzmir'in geleceği heba edilmemelidir. İZSU'nun Prof. Dr. Alper Baba'nın bölgede yaptırdığı incelemelerde 36 adet sondaj kuyusu açıldı. Her birinden 3 metreden su çıktığı görüldü. Ama bu konuda hazırlanan rapor ÇED dosyasına koyulmadı" dedi. Kapasitesini dolduran ve yarattığı çevre kirliliği nedeniyle çağ dışı kalan Harmandalı Çöplüğü'nün yerine Yamanlar'a yapılması gündemde olan Katı Atık Bertaraf Tesisi'nin yapılmasını istemeyen Karşıyaka Birliği ve Dayanışma Üyeleri adına konuşan Başkan Mehmet Yıldırım, "Yamanlar dağı volkanik bir dağdır. Dağın volkanik koniğinin yarık olması çok ender görülen bir özelliktir. Doğal bir harikadır. Bu nedenle burası Doğal Sit Alanı özellikleri taşımaktadır. Bu nedenle burası, Jeo-Park olmalıdır. Bu arazide 4 bin küçükbaş, 2 bin büyükbaş besi hayvanı yetiştiriliyor. Köylü geçimini bu hayvanlardan sağlıyor. 149 hektar alan olup, tescilli Yamanlar domatesi, biberi, fasulyesi ve börülcesinin yetiştiği organik tarım alanıdır" dedi. 


TATLI SU KAYNAĞI 

Çöp tesisi yapılmak istenen arazinin Yamanlar tatlı sularının kaynağı olduğunu belirten Yıldırım, "İzmir'de böylesi suların örneği 2 ya da 3'ü geçmez. Biri Yamanlar suyu, ikincisi Şaşal suyu, diğeri ise Çene suyu havzasıdır. Bu nedenle burası çok kıymetlidir. İZSU'nun İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nden Prof Dr. Alper Baba'nın bölgede yaptırdığı incelemede açılan 36 adet sondaj kuyusundan her birinden 3 metreden su çıktığı görülmüş ve bu konuda hazırlanan rapor ÇED dosyasına konulmamıştır" dedi. Köylüler de projeden vazgeçilene kadar mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti. Yapılan açıklamaların ardından etkinliğe katılanlara kavurma ve pilav ikram edildi.

BAĞIMSIZ İZMİR MİLLETVEKİLİ ADAYI NERİMAN FİDAN

"Bu cennet alana, tatlı su kaynağı üstüne çöp tesisi yapmak isteyenin aklından zoru olmalı!"

Konuyu yakından takip ediyorum. Bu konuda Karşıyaka'lılarla, Yaman'lılarla dayanışma içinde olacağım. Bu alan Mera alanı olarak köyümüzün malı iken 2012 yılında başlatılan bir süreçle, Büyükşehir ve Tarım Bakanlığı işbirliği ile köylünün elinden alınmış. Tıpkı Laka'da olduğu gibi. İzmir'de Mera alanı kaldı mı merak ediyorum. Köylünün tarımdan vazgeçmesinin çok ağır bir bedeli olur. Tarım ile ilgili iddialı laf söyleyenler, Mera'lara, tarım alanlarına el koyma anlayışından vazgeçmelidir.

Bu bir Mera alanı talanıdır. Tarıma vurulan bir darbedir. Bu "talan"da iktidar ve muhalefet ortaklık yapmaktadır. Bu konuda hem büyükşehir hem de Tarım Bakanlığı sorumludur.

Tatlı su yataklarının üstüne çöp tesisi kurmak isteyenin aklından zoru olmalıdır. Yamanlarda en önemli tehlike, kirlenmenin su yoluyla tüm kente yayılmasıdır. Bu alana çöp tesisi yapılamaz diye 2 üniversitemizin verdiği raporu ciddiye almak gerekir. 

İzmir'de çevre kirliliği yaratacak çarpık sanayileşme ve bu tür "kar" hesabı yapılarak ortaya çıkarılan kirlilik, İzmir'linin hayatını tehdit etmektedir. İzmir'de yükselen kanser vakalarının altında bu kirlilik yatmaktadır.

Aliağa bölgesinde gencecik insanlar kanserden hayatlarını kaybetmektedirler. Bu kirliliğin burada kalacağını düşünmeyelim.  Kirlilik hava, su ve hatta araç tekerlekleri ile taşınır. İzmir'de cennet alanlarımızın yok edilmemesi ve çocuklarımızın hayatlarının tehlikeye atılmaması için tüm çabayı göstereceğimi bilmenizi isterim.

Meralar imara açılınca, koyun sürüleri parka indi.. haberi için tıklayınız..


Etiketler: Yamanlar - çöp tesisi - çevre kirliliği - Neriman Fidan - Karşıyaka Birliği

Diğer GÜNCEL haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com