Can Dündar ve Erdem Gül için jet hızıyla karar veren AYM, Murat Eren'i unuttu! | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Can Dündar ve Erdem Gül için jet hızıyla karar veren AYM, Murat Eren'i unuttu!27.02.2016 12:13

Can Dündar ve Erdem Gül için jet hızıyla karar veren AYM, Murat Eren'i unuttu!

Can Dündar ve Erdem Gül için jet hızıyla karar veren AYM, Murat Eren'i unuttu!


Anayasa Mahkemesi, Can dündar ve Erdem Gül hakkında görülmedik bir hızla hak ihlali kararı verdi ve Mahkeme jet hızıyla Can Dürdar ve Erdem Gül hakkında tahliye kararı verdi. Gece 00.50'de Can Dündar ve Erdem Gül özgürlüklerine kavuştu. Aynı gün, İzmir Askeri Casusluk Davası çöktü; 6 yıl sonra Bütün sanıklar (357 kişi) beraat etti.


Bu haber 2686 kez okundu.


Bu davaların tamamı çökmekle kalmadı; Yargıtay aşamasındaki "Ümraniye" ışındakilerin tamamında "bu davaları planlayan, uygulayan kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunulması" kararı da çıktı.

Selcan Taşçı Murat Eren'i hatırlatıyor.

Şu gün itibarıyla bu soru ve bir türlü verilmeyen cevabı daha da anlam kazandı:
- Atabeyler kumpasından bu yana en ağır mesleki ve ailevi bedelleri ödeyen, hali hazırda hürriyeti ipotekli müstafi Kara Pilot Yüzbaşı Murat Eren neden bu "pardon" sürecinden nasiplendirilmedi?

Selcan Taşçı'nın yazısı

Murat Eren'e "pardon" yok mu!

İktidar sahipleri, "Kendi ülkesinin millî ordusuna, millî istihbaratına, millî bankasına, kumpas kuranlar için amaca ulaştıracak her yolun mübah olduğunu" ve bu yollardan birinin de pekala  'seçilmiş sivil iktidara kumpas' olabileceğini, trajik bir şekilde; düne kadar göz yumdukları, yol verdikleri metotlarla kendi mahremlerinde karşılaşarak tecrübe edince;

Balyoz Davası çöktü;

5 yıl sonra!

"Mahkûmiyet hükmüne esas alınan tüm dijital deliller iyi niyetli olmayan kişi veya kişilerce sahte olarak oluşturulmuş" ve başkaca da "sanıkların yüklenen suçları işledikleri yönünde mahkûmiyetlerine yetecek, şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunamamış"tı çünkü!

***

"Ergenekon" yaftalı Ümraniye Davası çöktü;

6-7 yıl sonra!

Çünkü "tanıklar dinlenmemiş", "sanıkların savunma hakkı kısıtlanmış", "yedek hâkim CMK'ya aykırı şekilde müzakereye katılmış", "dava açıldıktan sonra ortaya çıkan olaylar için de usule aykırı şekilde hüküm kurulmuş" diye uzayıp giden maddelerce "usulsüzlük"/"hukuksuzluk" vardı!

***

Poyrazköy Davası çöktü;

6 yıl sonra.

İdrak edildi ki "sanıkların atılı suçları işledikleri sabit değil"di.

***

İstanbul Askeri Casusluk Davası çöktü;

6 yıl sonra!

"Dijital delillere usulüne uygun olarak el konulmadığı", "tüm soruşturmaların ihbar e-postalarına dayandığı ve bunun şüphe oluşturduğu", "soruşturma makamlarının lehe olan delilleri sakladığı", "şantajla menfaat temini iddiasına dair tek bir şikayetçinin olmadığı" ve nihai hedefin "askeri itibarsızlaştırmak" olduğu anlaşıldı!

***

Ve dün...

 İzmir Askeri Casusluk Davası çöktü;

6 yıl sonra!

Bütün sanıklar (357 kişi) beraat etti!

Çünkü "sanıklarda ele geçirildiği iddia edilen dijital materyallerin delil niteliği taşımadığına hükmedildi."

Bu davaların tamamı çökmekle kalmadı; Yargıtay aşamasındaki "Ümraniye" dışındakilerin tamamında "bu davaları planlayan, uygulayan kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunulması" kararı da çıktı.

Şu gün itibarıyla bu soru ve bir türlü verilmeyen cevabı daha da anlam kazandı:

- Atabeyler kumpasından bu yana en ağır mesleki ve ailevi bedelleri ödeyen, hali hazırda hürriyeti ipotekli müstafi Kara Pilot Yüzbaşı Murat Eren neden bu "pardon" sürecinden nasiplendirilmedi? "Son kumpas da çöktü ilk kumpasın mağduru" Murat Eren neden hâlâ cezaevinde?

Selcan Taşçı yazıları


CAN DÜNDAR VE ERDEM GÜL'ÜN TAHLİYE SÜRECİ..

AYM Birinci Bölümü, 17 Şubat’ta başvuruyu AYM Genel Kurulu’na sevk etmişti. AYM Genel Kurulu da 25 şubat günü sabah AYM Başkanı Zühtü Arslan başkanlığında 15 kişiyle toplandı. Toplantıya Serdar Özgüldür ve Nuri Necipoğlu katılmadı. AYM Raportörü’nün raporunda tutuklamanın hak ihlali olduğu, Gül ve Dündar’ın tutukluluğunun devamına ilişkin mahkeme kararlarındaki gerekçelerin yeterli olmadığı vurgulandı. AYM de iki gazetecinin bu faaliyetleri nedeniyle tutuklanmalarında “hak ihlali” olduğuna 3’ karşı 12 oyla karar verdi. AYM ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için kararın İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini de kararlaştırdı.

Karar 26 Kasım’dan bu yana tutuklu olan Dündar ve Gül’e, tahliye yolunu açtı. Karar, ihlali ortadan kaldıracak tahliye kararı verilmek üzere dün jet hızıyla UYAP üzerinden İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Tahşiye davası uzadığı için 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki tahliye kararını gece 00.50’de verdi. İki isme yurtdışına çıkış yasağı var. (Hürriyet)


Etiketler: Can Dündar - Erdem Gül - kumpas - Atabeyler Davası - Murat Eren - Selcan Taşçı - Yeniçağ

Diğer GÜNCEL haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com