Eminağaoğlu'ndan PKK hakkında
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Eminağaoğlu'ndan PKK hakkında "dağa kaçırıp silahlandırdığı çocuklar" için suç duyurusu,14.11.2014 02:26

Eminağaoğlu'ndan PKK hakkında "dağa kaçırıp silahlandırdığı çocuklar" için suç duyurusu,

Eminağaoğlu'ndan PKK hakkında


Yargıçlar sendikası başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, PKK hakkında "dağa kaçırıp silahlandırdığı çocuklar" için "çocukların özgürlüklerini kısıtladığı" gerekçesi ile suç duyurusunda bulundu.


Bu haber 2952 kez okundu. PKK'YA ÇOCUKLARLA İLGİLİ SUÇLARINDAN DOLAYI İLK DEFA YARGI YOLU..

PKK'nın silahlı terör eylemleri yanında, en önemli insan hakkı ihlalerinin başında, "çocuklara karşı işlediği suçlar" geliyor. PKK bu suçlarından dolayı henüz yargılanmış değil. 

Yargıçlar sendikası başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun yaptığı suç duyurusu, "PKK 'nın çocuklarla ilgili suçlarının" yargıya taşınması konusunda bir ilk olma niteliğini taşıyor.

EMİNAĞAOĞLU'NDAN KİTLE ÖRGÜTLERİNE VE ANNELERE ÇAĞRI..

Çocukları en çok silahlandırıp terörize eden PKK , binlerce çocuğun özgürlüğünü kısıtlıyor. Çocuklara karşı işlenen bu insanlık suçuna kayıtsız kalınmamasını isteyen Ömer Faruk Eminağaoğlu,  kamunun görevini yapabilmesi ve PKK'nın insanlık suçlarına dikkat çekilebilmesi için. cumartesi annneleri, tüm anneler ve kitle örgütlerine suç duyurusunda bulunmaları çağrısında bulundu.

SUÇ DUYURUSUNUN GEREKÇESİ..

Örgüt, dağa kaçırdığı çocukları silahlandırmaktadır!

İHEB, BM Kişisel ve Siyasal Haklar Sözleşmesi, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi, İHAS hükümleri gözetildiğinde, özgürlüklerinden mahrum bırakılarak terör örgütü PKK’ya sürekli olarak çocukların baskı ve zorlama yollarla katılması sağlanmakta, bu şekildeki çocuklar özgürlüklerinden yoksun bırakılarak örgütte tutulmakta, orada alıkonulmakta, iradeleri yok sayılmakta, terör örgütünün eleman temini bu yolla sağlanmakta, belirli yaşın altında olanlar bu şekilde örgüte katılıp orada tutulmak yoluyla, daha sonra örgütten kopamaz hale getirilmektedirler.

Terör örgütü, bu konularda da insan hakları yönünden ayrıca ihlal yaratmaktadır.

PKK, dağa kaçırdığı ve alıkoyduğu çocukları silahlandırıp, bu çocuklarla kendine ayrı güç yaratmıştır. Her geçen gün çocuklara yönelik bu nitelikteki eylemler artarak sürmektedir. Dağa kaçırılan çocuk sayısı artık binlerle ifade edilmektedir. Bu durum, hukuksal açıklaması olacak veya seyirci kalınabilecek bir durum değildir.

Çocukları kullanan ve çocuklar üzerinden bile işlenmekten geri durulmayan bu suçun ağırlık derecesi, iç hukuk ve tüm uluslararası hukuk kuralları gözetildiğinde, aykırılık yönünden en ileri boyuta ulaşmıştır.

TCY’nın 302/2 nci maddesi gözetildiğinde, bu konuda TCY’nın 109 ncu maddesi çerçevesinde ayrıca sorumluluk doğmaktadır. Örgütün varlığı ve faaliyetlerini sürdürmesi, bu konudaki faaliyetlerine son vermemesi, bunun sonucunda aldığı çocukları örgüt için yetiştirerek sürekli örgüte eleman temin edilmesi karşısında, Öcalan dahil örgüt üzerinde etkisi bulunan tüm yöneticiler, ortaya çıkan bu durumdan ayrıca sorumludurlar.

ÇÖZÜM SÜRECİNE SUÇ DUYURUSU haberini okumak için TIKLAYINIZ..

IŞİD, PKK ve PYD DE, 

BM'NİN "ÇOCUKLARI SİLAH ALTINA ALIP KULLANAN GRUPLAR"  LİSTESİNE GİRDİ

BM, Irak’ta kimi şehirleri ele geçirerek devlet ilan eden radikal Selefî örgüt IŞİD’in de çocukların güvenliği için büyük bir risk doğurduğunu belirtti. Raporda ayrıca, Suriye’de savaşan IŞİD, El Nusra Cephesi, Ahrar el-Şam ve terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin silahlı kanadı YPG’nin de çocukları silah altına alıp kullanan gruplar listesine eklendiği belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları Raporu'na göre terörist PKK dağ kadrosuna çocukları almaya devam ediyor ve örgütün yarısına yakınını 18 yaş altındaki çocuklar oluşturuyor

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın hazırladığı raporun "Çocuk Askerler" bölümünde, PKK'ya da yer verildi. Raporda PKK militanlarının yüzde 38'inin yaşlarının 18'in altında olduğu belirtildi.


PKK Çocuk Kaçırıyor!


4- Çocukların kaçırılmasına yönelik bazı kaynak haberler

http://www.radikal.com.tr/turkiye/pkk_musta_10_cocugu_kacirdi-1211602

http://www.ahaber.com.tr/webtv/videoizle/pkk-cocuk-kacirdi-594334814986

http://www.sabah.com.tr/gundem/2014/06/30/pkk-daga-kacirdigi-cocuklari-dovuyor#
Etiketler: Yargıçlar sendikası - Ömer faruk Eminağaoğlu - pkk - çocuklarla ilgili suçlar - suç duyurusu

Diğer GÜNCEL haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com