IŞİD silahları kimden alıyor? | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> IŞİD silahları kimden alıyor?21.10.2014 22:23

IŞİD silahları kimden alıyor?

IŞİD silahları kimden alıyor?


ABD'nin PYD'ye havadan attığı silahlar IŞID'in eline geçti. IŞID ele geçirdirdiği silahların görüntüsünü paylaştı. "Conflict Armament Research" yaptığı araştırmada, IŞİD'in kullandığı silahların yüzde 80'inin ABD, Çin, Rusya-Sovyetler Birliği ve Sırbistan yapımı olduğu ve bu silahların çoğunun Irak ve Suriye ordularına satıldığı belirlendi.


Bu haber 3443 kez okundu.
IŞİD SİLAHLARI KİMDEN ALIYOR?

"Conflict Armament Research" kurumunun, IŞİD'den ele geçirilen silahlar ve örgütün kullandığı cephane örnekleri üzerinde Avrupa Birliği'nin desteğiyle yaptığı incelemenin sonuçları, Irak ve Suriye hükümetleri ile bu ülkelerde bulunan örgütlere gönderilen silah ve mühimmatın IŞİD'in eline geçtiğini gösterdi.

SİLAHLARIN %80'İ ABD-ÇİN VE RUSYA'DAN.. 

Araştırmada, örgütün kullandığı silahların yüzde 80'inin ABD, Çin, Rusya-Sovyetler Birliği ve Sırbistan yapımı olduğu ve bu silahların çoğunun Irak ve Suriye ordularına satıldığı belirlendi.

İncelenen askeri malzemenin yaklaşık yüzde 20'sini oluşturan ABD menşeli silah ve cephanenin, bölgede güvenlik ve istikrarı sağlaması amacıyla Irak ordusuna verilen askeri malzemeler, Rusya-Sovyetler Birliği yapımı silah ve mühimmatın ise yıllar içinde Esed rejimine satılan askeri malzemeler olduğu tespit edildi.

Çin menşeli mühimmatın da ele geçirilen toplam malzemenin yüzde 26'sını oluşturduğu ve bu durumun Çin'in son yıllarda giderek artan miktarda silah ve mühimmat satışının sonucu olduğu ifade edildi.

SOVYETLER BİRLİĞİ MENŞELİ SİLAHLAR

Çatışmalarda kullanılan bu mühimmatlardan en eskisi 1945 yılı yapımı ve Sovyetler Birliği üretimi.

CAR’nin topladığı 1700 adet mühimmatın 492 adedi Rus veya Sovyet yapımı.

Sovyetler’in ve Rusya’nın yıllardır Esed rejiminin destekçisi ve silah kaynağı olduğu bilindiği için IŞİD’in elindeki silahların bir bölümünün Suriye ordusu kaynaklı olduğu sonucu çıkarılmış. Bunlar IŞİD’e verildi mi yoksa IŞİD tarafından ele mi geçirildi orası net değil.

ÇİN MENŞELİ SİLAHLAR

Rapora göre IŞİD’in kullandığı mühimmatın ikinci büyük kaynağı ise Çin.

Araziden toplanan mühimmatlarda Rusya’nın ardından Çin üretimi 445 adet kovan var.

ABD MENŞELİ SİLAHLAR

IŞİD’de bulunan mühimmatın önemli bir bölümü de ABD kaynaklı.

 Bu mühimmatların önemli bir bölümü ABD ordusuna ait Missouri’deki bir tesiste üretildi.

IŞİD’in kullandığı ABD üretimi mühimmatın bir bölümü de California merkezli özel bir şirket olan Sporting Supplies International üretimi.

Özellikle Irak ordusunun IŞİD'le mücadele etmeden silahlarını da bırakarak kaçmaları, ABD'nin, ellerinde ABD yapımı silahlar bulunan bir örgütle mücadele etmesine neden oluyor.

TÜRK MALİ SİLAH YOK,..

Çok az miktarda da İran, Bulgaristan gibi ülkelerden gelmiş silah ve mühimmatlar da CAR’ın raporuna girmiş. Raporda Türk malı mühimmatlar görülmüyor.

Raporda, ABD ve Batı ülkelerine ait silahların, IŞİD tarafından Irak ordusundan gele geçirilmiş olabileceği belirtiliyor.

Raporda, IŞİD'in elindeki silahların üzerindeki seri numaralarının silinmiş olduğu bilgisi de var.

BÖLGEYE GÖNDERİLEN SİLAHLAR TERÖR ÖRGÜTLERİNİN ELİNDE..

Uzmanlar, bölgede emir-komuta içinde düzenli bir yapısı olmayan güvenlik güçleri ve örgütlere verilen silahların IŞİD örneğinde olduğu gibi terör örgütlerinin eline düşme riski taşıdığını belirtiyor.

İncelemede IŞİD'in silah kaynakları arasında, Suriye'de Esad'a karşı mücadele eden diğer örgütlerden IŞİD saflarına katılan savaşçıların getirdiği ve temin ettiği silahlar ile bu gruplardan satın alma yöntemiyle elde edilen silahlar da bulunuyor.

BU KEZ PYD İÇİN ATILAN ABD SİLAHLAR IŞİD'İN ELİNE GEÇTİ..

ABD'nin PYD'ye IŞİD'e karşı kullanması için havadan attığı silahlar IŞID'in eline geçti. IŞID ele geçirdirdiği silahların görüntüsünü paylaştı.

İşte o görüntüler..

IŞİD ABD'nin PYD'ye yardım için yolladığı silahların eline geçtiğine dair görüntüleri yayınladı. 


Etiketler: ABD - PYD - PKK - IŞİD - silah yardımı - CAR - Conflict Armament Research. Rusya - Suriye - çin - İran

Diğer GÜNCEL haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com