Necip Hablemitoğlu anısına | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Necip Hablemitoğlu anısına18.12.2017 12:48

Necip Hablemitoğlu anısına

Necip Hablemitoğlu anısına


O, Cumhuriyet değerlerine sıkı sıkaya bağlı, Kemalizm'i hayat felsefesi edinmiş yurtsever bir tarihçi yazardı. Cumhuriyet düşmanlarının hedefi oldu, evinin önünde uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti. Necip Hablemitoğlu 18 Aralık'ta ölümünün 13'üncü yılında mezarı başında anıldı. Anmaya ailesi, tanıdıkları ve çok sayıda seveni katıldı. Cinayetle ilgili yürütülen soruşturma da gündemdeydi.


Bu haber 6451 kez okundu.
 

TÜMOD Genel sekreteri Suay Karaman da Necip Hablemitoğlu'nu unutmayanlar arasında idi.

Suay Karaman'ın kaleminden

NECİP HABLEMİTOĞLU ANISINA..

Tüm Öğretim Üyeleri Derneği (TÜMÖD) Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi, insan aşığı, gerçek yurtsever, “risk almadan vatan kurtulmaz” diyen, sevgili dostum Necip Hablemitoğlu’nu 18 Aralık 2002 Çarşamba akşamı uğradığı silahlı saldırı sonucunda yitirdik. Daha önceki saldırılar gibi, bu hain saldırının da aydınlanmaya, ulusallığa ve Kemalizm’e karşı yapıldığı çok açıktır.

Ülkemiz yine, yeni bir karışık döneme sokulmak istenmektedir. Gerek 3 Kasım seçimlerinin halkın iradesini tam olarak yansıtamayan sonuçları, gerek şeriat yanlılarının oluşturduğu yeni hükümet ve hukuk dışı uygulamaları, gerek insanlarımızın yoksulluğu ve gün geçtikçe daha da fakirleşmesi ve gerekse yolsuzluk ekonomisi ülkemizi belirsizliklere doğru sürüklemektedir.

Bu belirsizlik, Dr. Hablemitoğlu’nun öldürülmesiyle doruklara çıkacaktır. Şeriat yönetimine dayalı bir iktidarın göreve gelmesiyle birlikte, Avrupa Birliği’nin Türkiye’den ödün üstüne ödün istemesi, Kıbrıs’ta ver kurtul politikası, ABD’nin on binlerce askerini ülkemize yığmak istemesi zamanlama açısından çok ilginçtir. Bütün bunlara eş zamanlı olarak da, Dr. Hablemitoğlu‘nun öldürülmesi düşündürücüdür.

Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ve insan sevgisiyle hep araştıran, hep üreten ve ürettiklerini toplumla paylaşan, Atatürk ilkelerini yok etmeye çalışan şeriatçı vakıflar ve Fethullah Gülen cemaati ile ulusal bütünlüğümüzü parçalamaya çalışan yabancı vakıflarının içyüzünü belgelerle kanıtlayan Hablemitoğlu, ülkemizin yüz akı olarak bilim tarihinde hak ettiği yeri alacaktır. Hablemitoğlu gibi bilim insanları ne yazık ki her zaman yetişememektedir. Ve biz toplum olarak, böyle bilim insanlarına yaşarken hak ettikleri değeri vermesini bilemiyoruz.

Türkiye’nin aydınlık, ulusalcı ve devrimci insanları güçlerini birleştirip, tek yumruk oldukları zaman, failleri bulunamayan cinayetler son bulacak, özlediğimiz demokrasiye kavuşacak, gerçek anlamda laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak, hak ettiğimiz çağdaşlaşmaya ulaşacağız. Bu belirsizlik ortamında, Türkiye‘nin tüm Kemalist güçleri bir araya gelerek işbirliği yapmak zorundadırlar. Unutmayalım ki bu güzel ülkemiz, 82 yıl sonra, yine Sevr dayatmasıyla karşı karşıyadır.

TÜMÖD çatısı altında çalışmaktan onur duyduğum, yaşamını Türkiye sevdasına adayan, can dostum Hablemitoğlu, seni her zaman özlemle ve dostlukla anacağız. Sevgili eşin Şengül, canından çok sevdiğin güzel kızların Kanije ve Uyvar ile tüm seni sevenlerin, tüm Türkiye halkının başı sağ olsun...

Üniversite ve Toplum, Mart 2003.


Etiketler: Suay Karaman - Necip Hablemitoğlu - TÜMÖD

Diğer GÜNCEL haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com