ONUR ÖYMEN -  BÖLGEDE BAĞIMSIZ KÜRT DEVLETİ KURULMAK İSTENİYOR | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> ONUR ÖYMEN - BÖLGEDE BAĞIMSIZ KÜRT DEVLETİ KURULMAK İSTENİYOR26.01.2016 22:21

ONUR ÖYMEN - BÖLGEDE BAĞIMSIZ KÜRT DEVLETİ KURULMAK İSTENİYOR

ONUR ÖYMEN -  BÖLGEDE BAĞIMSIZ KÜRT DEVLETİ KURULMAK İSTENİYOR


Türkiye, Suriye, Irak ve İran topraklarından parça koparılarak kurulması planlanan Kürdistan'ın haritası son olarak CNN International kanalında , IŞİD ve PKK’nın Kobani’deki savaşıyla ilgili haberde ekrana getirildi. 2006 yılında NATO'da brifing veren Amerikalı Albay'ın Türk subayların önüne koyduğu harita , hala Barzani'nin odasında asılı duruyor. Onur Öymen Ulusal Kanal'da yayınlanan Gündem Özel programında Türkiye'de yükselen terör eylemleri kapsamında, bölgedeki stratejik hesapları da ortaya koydu.


Bu haber 2989 kez okundu.

ONUR ÖYMEN'İN ULUSAL KANAL 

GÜNDEM ÖZEL'E YAPTIĞI DEĞERLENDİRMELER..

YAKMA EYLEMLERİ SON OLAYLARLA İLİŞKİLİ  BAŞLAMADI.

Bu eylemler Suriye'de ışid saldırılarından önce başlamıştı.  Yol kesmeler, adam kaçırmalar, Atatürk heykellerine saldırmalar, okul yakmalar.. Yani bunları sadece Suriye'nin kuzeyinde olanlarla bağlantılı olarak değerlendirmek çok zordur.

BARIŞ SÜRECİ DERKEN,  ÜLKEDE CAN GÜVENLİĞİ KALMADI

Hükümet barış sürecini çok başarılı bir şekilde yürütüldüğünü söylerken Türkiye'de insanların can güvenliği kalmadı. Maalesef bir vatandaşımız daha hayatını kaybetti.

Ülkede can güvenliği kalmadı, huzur kalmadı, istikrar kalmadı.. Bazı blgelerimizde Devletin gücü artık görünmez hale geldi.

BUNLAR "ÇÖZÜM SÜRECİ"NİN SONUÇLARIDIR.

O bakımdan bence bu işi bir daha gözden geçirmek lazım. Hükümetin hala ısrar ettiği çözüm süreci dediği sürecin  onuçlarIdır bunlar. Siz bir terör örgütü ile masaya oturup pazarlık yapmaya kalktığınız zaman terör örgütü de silah zoruyla, şiddet yoluyla size siyasi taleplerini dayatmaya kalkar.

"IŞİD'LA PKK'NIN FARKI YOKTUR" SÖZÜ NE ANLAMA GELİYOR?

Cumhurbaşkanı bugün diyor ki ; "Işid'la PKK'nın farkı yoktur."

Cumhurbaşkanı'nın sözünü yorumlayacak olursanız, "Biz nasıl PKK ile masaya oturduysak, Işid'le de masaya oturulmalı " diye mi anlayacağız?  yoksa "Işid'la nasıl mücadele etmek gerekiyorsa, PKK ile öyle mücadele etmek gerekir" diye mi anlayacağız . "ikisi birbiri ile benzer ama, birisi mücadele edlir, diğeri ile müzakere edilir " diye mi analyacağız. Yani tutarlı olmak lazım.

DEVLET ADAMLARI TUTARLI OLMALIDIR

Devlet adamlarının , siyaset adamlarının en önemli görevlerinden biri "tutarlı olmaktır."

Kuzey Irak'ta , Kuzey Suriye'de olanların da Türkiye'deki  bu şiddet eylemlerine yansımaları olduğu muhakkak!. Bazı örgütlerin, siyasi partilerin halkı sokağa dökülmeye davet etmelerinde bunda etkisi olduğu da muhakkak.

Bu gelişmelerde hükümetin izlediği politikayı  ve tezkereyi değerlendirken "Türkiye'nin 2. Pakistan olma riski vardır" demiştim.

TEZKERE'NİN HEDEFİ NE?

Tezkereyi dikkatli okursanız, Işid'den daha çok Esad'dan bahsediyor.  "Suriye hükümeti, esad rejimi herşeyden sorumludur, terör doğmuşsa, orda terörün sorumlusu onlardır,  ırak'ta terör doğmuşsa bu kaosta onun sorumlusu da Esad'dır," diyor.  Yani Esad'ı boy hedefi hailne getiriyor. Işid'dan kısaca bahsediyor.  

En önemli kısmı da ; yabancı askerlerin Türkiye'ye gelişine imkan tanıyor.

Bu son derece ciddi bir durumdur ve Türkiye'yi nereye götüreceği kaygı vericidir.

TÜRKİYE'NİN 2. PAKİSTAN OLMA TEHLİKESİNİ SÖYLEDİM.

Eğer Türkiye bu tezkreyi uygulamaya kalkarsa, maalesef Türkiye'nin 2. bir pakistan olma riski vardır.  nasıl Afganistan'daki çatışmalar, olaylar Pakistan'ı etkiledi.

Bizim politikamız "Yurtta sulh, cihanda sulh"tu. şimdi bundan uzaklaşıyoruz.  Husumet duyduğu Esad rejiminin dize getirilmesi kaşılığında askerlerimizin orada teröristlerle çatışmaya girmesi kabul edilmiş gibi görünüyor.  Bizden başka hiçbir ülke yok bunu yapan. ABD dahil  "biz oraya asker göndererek teröristlerle çarpışmaya hazırız" diyen ülke yok. Bu son derece kaygı verici.. 

TÜRKİYE'YE SALDIRI DURUMUNDA NATO'NUN 5. MADDESİ GÜVENCE Mİ?

Belli ki Hükümet "Türkiye'ye saldırı olursa Nato bizim yardımıza gelir, Nato'nun 5. maddesi işletilir.." diye güveniyor.  Nato'nun 5. maddesi "bir nato ülkesine saldırı olduğu zaman, diğer nato ülkeleri bu saldırıyı kendilerine yapılmış sayacaklar ve eldeki imkanlarla bu saldırıyı defetmeye çalışacaklar." demektir. Ancak burda aşırı hayalperest olmamak lazım.  Nato tarihinde 5. madde 1 kez illetildi. o da 11 eylül terör saldırıları sonrası 5. madde uygulandı. Onun dışında da uygulanmadı.

Zannediyor ki bazıları; Türkiye çatışmaya girerse, otomatik olarak 5. madde çalışır. Oysaki çalışmaz. 5. maddenin çalışabilmesi için bütün nato ülkelerinin onay vermesi  lazım.

TÜRKİYE ESAD'IN DEVRİLMESİNİ NEDEN BU KADAR İSTİYOR?

Birçok ülke şikayetçi Esad'dan . Esad gitse pekçok ülke emnun olacak. Ama orada muhalifleri silahlandıralım, Esad'ı devirelim diye bizden başka diyen yok.  Silah vermiyoruz diyorlar ama oradaki silahlı gruplara Türkiye'nin destek verdiği belli.  ÖSO'nun karagahı uzun süredir Türkiye'deydi.  Her türlü lojistik desteği verdiler.

Bu yaklaşım yanıştır. Ve bu yaklaşımın bedeli ağır olacaktır. 

Esad gitsin, kim gelsin? Çözümünüz var mı? Sayın Davutoğlu Dışişleri bakanı iken diyordu ki; "Esad gitsin, Şara gelsin".  Bundan daha açık şekilde bir ülkenin içişlerine karşılır mı? 

MÜSLÜMAN KARDEŞLERİ SURİYE'DE İKTİDAR YAPMAK İSTİYORLAR

Bence esas politikaları şu: "müslüman kardeşleri Suriye'de iktidar yapmak istiyorlar." 

Müslüman kardeşler Özgür suriye ordusunun ağırlıklı unsurlarından birisidir. Mısır'da Müslüman kardeşler iktidarı kaybetti yasaklandı, terör örgütü ilan edildi.  bu durum Türkiye'de iktidarı çileden çıkardı. Bunun yerine Suriye'de müslüman kardeşler iktidarını kurmak istiyorlar. belki kafalarındaki hedef bütün bölgeye bir müslüman kardeşler egemenliği yaratmak. Sünni şeriat düzenini savunan, şiddet yoluyla iktidar olmayı savunan, başbakan öldüren, (1940 lı yılların soununda Mısır Başbakan'ını öldürdüler, Nasır'a suikast yaptılar.)

Bunlar mı demokrasi için çarpışıyor?

Işid'in , El Nusra'nın hedefi demokrasi getirmek mi*? Selefiler demokrasi için mi çarpışıyor? Kim demokrasi için çarpışıyor Suriye'de? Suriye'de demokrasi amacıyla Suriye'ye müdahale tezi savunulamaz hale gelmiştir.

Biden'in sözleri üzerinde dikkatle durmak lazım. Çünki o sözler , ABD'nin Türkiye'yi nasıl gördüğünü gösteriyor.

BÜYÜK DEVLETLERİN BÖLGEDE STRATEJİK HEDEFİ NE?

ABD'nin stratejik hedefi petrol. Petrol'den daha önemlisi , sular. 

Petrol birgün bitecek ama sular bitmeyecek.  Bölgedeki Dicle ve Fırat suları Türkiye'den çıkıyor. Onun için Türkiye'nin olağanüstü bir stratejik önemi var. bir ABD dergisinde, 5 yıl önece  "Türkiye'nni bu kadar önemli su kaynaklarınınTürkiye'nin elinde bulunması doğru değildir" yazıyordu. AB müzakereleri sırasında AB komisyonu 3 tane rapor yazdı Türkiye ile iligli. Bunlardan birisi "eğer  Türkiye AB'ye üye olursa Dicle ve Fırat'ın yönetimi uluslararası yönetime verilmelidir." diyor. Hiçbir ülkede bunun örneği yok. Suların yönetimini sizin elinizden alıyor, düşünebiliyor musunuz?

ABD'NİN BÖLGEDEKİ HEDEFLERİNDEN BİRİ İSRAİL'İN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAKTIR.

Niçin arap baharı çıktığından beri birçok Ararp ülkesinde felaket yaşandı da Suriye'deki gibi bir felaket yaşanmadı?

Çünki Suriye'nin durumu İsrail'in güvenliği ile birebir ilgilidir. Çünki Suriye'de halkın çoğunluğu Sünni ama yönetim  Şii mezhebine yakındır. Ve bunların İran,Irak'la ve Lübnan'daki Hizbullah'la yakın bağları var. 

İran Hizbullah'ı israil'e karşı bir silah olarak kullanmaya çalıştı. Hizbullah'ı Suriye'nin üzerinden gönderdiği silah ve füzelerrle destekliyor, besliyor.  İsrail Suriye'yi 3 kez bombardıman etti. Üçünde de Suriye'den Lübnan'a geçecek İran silahlarını tahrip etmek için yaptı.  

Yani Suriye ne kadar tahrip olursa , güçsüz olursa, İran'la bağlarını ne kadar koparırsa; İsrail için o kadar iyidir. Suriye'de İran'la bağları kopmuş sünni bir yönetim gelirse İsrail için iyidir. 

İsrail için iyi olan ABD için de iyidir. Onun için değişmesini istiyorlar ama bizim hükümetn yöntemleri ile değil.  gözgöregöre , önüne gelen silahlı kuvveti destekleyerek değil..

Biden'in sözleri dikkatten kaçtı. Biden ; "Orda bizim Esad'a karşı desteklediğimiz radikal örgütler son derece yeteneksiz ve beceriksiz çıktı.  Ama asıl vahim olan bizim oraki müttefiklerimizin tutumudur. trkiye bunlara yüz milyonlarca dolar para verdi. on binlerce siah verdi. ordaki gelişmeleri gördük, türkleri ikna etmeye çalıştık ama ikna edemedik." diyor. 

Özür diledi ama bunları geri almadı. O sözler, Türkiye'yi yatıştırma sözleridir.

ABD'N İN 2. HEDEFİ, BAĞIMSIZ BİR KÜRT DEVLETİ KURMAKTIR.

Bölge stratejik açıdan o kadar önemli bir konumdadır ki; o bölgede kendilerine yüzde yüz bağlı bir kürt devleti kuracaklar.  

Birkaç ay önce Barzani "Birkaç ay içinde referadum yapıp bağımsızlığımı ilan edeceğim" dedi.  Hemen ardından İsrail Başbakanı Netenyahuu "öyle bir kürt devleti kurulursa biz tanırız" dedi.  

Hani orda bir antiemperyalist mücadele vardı?  Hangi antiemperyalist mücadeleyi İsrail desteklemiş bugüne kadar? 

Demek ki israil'in destekleyeceği, himayesinde 2. israil gibi bir devlet kurmak istiyorlar. 

Bun sözlerden sonra, ABD basının havası birden değişti. 10 gün önce Washington Times'da Daniel Pipes üstüste 2 makale yazdı. "Daha önce, Kürt devletine karşıydım, şimdi destekliyorum.  Hatta yalnız Kuzey Irak'ta değil,  Türkiye'den, Suriye'den, iran'dan alınacak parçalarla , büyük bir kürt devleti kurulmalıdır" dedi. Wall street Journal "Türklere güven olmuyor, bizim güveneceğimiz esas güç Barzani'dir. onun için biz İncirlik yerine Kuzey Irak'ta bir üs kurarak onu kullanalım " diyor.

TERÖR İHTİYACA GÖRE KULLANILAN BİR SİLAH HALİNE GELDİ.

Edip Başer son çıkan "Kanatsız uçmak" adlı kitabında, büyük devletlerin PKK 'ya nasıl lojistik destek verdiğini yazıyor. Kendisi  iEski nato komutanı ABD'li general  Ralston'la birlikte, sözde PKK meselesine bir çözüm bulmak için koordinasyon komitesi oluşturulmuştu . 

Edip Başer kitabında " ABD'nin gözünde 4 kategori terör örgütü vardır. PKK 4. kategoridir." diye yazdı. 4. katagori terör örgütü;" ABD menfaatine zarar vermeyen, mücadele etmeye gerek duyulmayan demek.

"IŞID NEYSE PKK ODUR" DİYORSAN ARKASINDAN BAŞKA ŞEYLER SÖYLEMELİSİN.

Başbakan diyor ki; Işid ne ise PKK da odur.  

Çok güzel! Arkasından bir şey daha söylesene.. "Bizden ışid için destek istiyorsunuz ama, PKK için destek vermediniz. " demeliydi.  Bir şey daha demeliydi :" bizim PKK ile mücadelemize engel oldunuz" Ne zaman oldu ? 2008 yılında şubat ayında PKK'yı Kuzey ırak'ta tasfiye için Kandil'e kara operasyonu başlattık, AB savunma bakanı Robert gates derhal açıklama yaptı ve "hemen bu hareketi durdurun ve askerlerinizi geri çekin " dedi.

Böyle siyasi , stratejik hedeflerin olduğu bir ortamda 1 mart tezkresinde 30 bin ABD askerini o bölgeye yerleştirmeye çalıştınız.  Biz karşı çıktık, bir tek fire vermedik.   4 arkadaşımız farklı oy kullansaydı,  10 yıldan beri ABD askerleri oradaydı.  Biz buna engel olduk. ve bunun için bedel ödedik ama orada yabancı askerlerin bulunmasına engel olduk.

ŞİMDİ 1 MART TEZKERESİNİN İNTİKAMI ALINIYOR.

Öyle bir tezkre çıkarılıyor ki, orada yabancı askerler bulundurulacak.  Yabancı ülkeler sizden böyle bir talepde bulundu mu?  Türkiye üzerinden Suriye'ye kara operasyonu yapmak isteyen bir ülke olmadı. Siz koyuyorsunuz oraya yabancı askerleri alma maddesini. Niçin? 

TÜRKİYE'DE LOJİSTİK ÜS KURACAKLAR

Çünki türkiye'de  lojistik üs kurduracaksınız.  Diyorlarki biz orada kara operasyonu yapmayacağız ama orada çarpışan birlikleri eğiteceğiz, silahlandıracağız, lojistik destek sağlayacağız. Bunu Türkiye'de yapacaklar.

Önümüzdeki günlerde ABD'li generaller Türkiye'ye bunları görüşmeye gelecekler.  

KUVVETLER STATÜSÜ ANLAŞMASI (SOFA ANLAŞMASI) İMZALAYACAKLAR

Bu mücadele en az yıl sürer.  Siz yıllar boyunca  Türkiye'nin  en hassas coğrafyasında yabancı asker bulunduracaksınız. Bir de kuvvetler statüsü anlaşması (SOFA anlaşması) imzalayacaksınız ve bunlar Türk hukukunun da dışında olacaklar. Bir cins kapütülasyon gibi.  Maliki'nin devrilmesi sebeplerinden birisi "SOFA anlaşmasını imzalamayı reddetmesiydi.

Başbakan "madem Işid'le mücadele etmemi istiyorsun, bütün terör örgütlerini birlikte değerlendirelim, sen de PKK ile mücadeleme katıl. Hiç değilse bana mani olma. " diyemiyor.

ABD bir yandan ihtiyaç duyduğu zAman bu terör örgütleri ile mücadele ediyor,  diğer yandan bize "PKK ile masaya oturun. imralı ile müzakere edin" diyor.

Biz PKK ile müzakere yapıyoruz diye bizi alkışlıyor. Ama kendisi , mesela başkan Bush İsrail meclisinde yaptığı konuşmasında "bize terörle müzakere etmemizi öneriyorlar. bu çılgınca bir düşüncedir. biz hiçbir zaman teröristlerle maaya oturmayız " diyor.  o zaman bize niye müzakere öneriyorsun?

 IŞİD'LA MÜCADELE ETMEK YETMEZ, BÜTÜN TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE MÜCADELE ETMEK LAZIM.

Işid'la mücadele doğrudur. Bütün terör örgütleri ile mücadele etmek lazım. PKK'ya gelince mücadele etmeyeceksin, sen de etme diyeceksin!. Bu kabul edilemez..

ABD PKK İLE MÜCADELEYE ENGEL OLUYOR..

150 bin ABD askeri varken Irak'ta bir tek PKK hedefi ABd uçakları tarafından bombalandı mı? Bir PKK'lı yakalanıp Türkiye'ye verildi mi? Niçin ? Bir de üstelik Türkiye'nin müdahalesine engel oldunuz?

Çünki Türk askerinin müdahalesi, orada bağımsız bir kürt devleti kurma projenize engel olacaktır.

Bileceğiz ki;  bölgenin siyasi coğrafyası değiştirilmek isteniyor.  

Hem Surye hem Irak'ı aynı tezkreye koymuşlar. Bu tezkrede Irak'ın toprak bütünlüğüne taraftarız diyor.  suriye için aynı şeyi söylemiyor. demek ki siz Suriye'nin toprak bütünlüğüne taraftar değilsiniz. Bu ne kadar dehşet verici bir şey!.

Suriye'de teröristlerle mücadele etmek Suriye hükümetinin görevidir. 

Ama siz teröristlerle mücadele etmesi gereken Suriye hükümeti ile de anı zamanda mücadele ediyorsunuz. Orada  silahlandırdığınız kuvvetler, hem Işid'la hem Suriye ile mücadele edecek!.

Yabancı askerlerin Türkiye'ye davet edilmesi vahim bir hatadır. 

CHP karşı çıKmış ama 41 fire vermiş. Biz bir tane fire vermedik. 1 mart tezkresinde ve ağır hasta arkadaşlarımızı getirdik oy verdirdik. Bu tezkrede 25-30 kişi AKP ile birlikte oy vermeseydi, tezkre geçmeyecekti. 30-35 milletvekili oy vermeseydi tezkere geçmeyecekti. Bunun için müthiş bir mücadele gerekiyordu. Oy veren muhalefet partisi oldu. AKP den miletvekili ikna edilebilirdi. 

Bir AKP milletvekili, "Deniz Baykal'ın yaptığı konuşma AKP milletvekillerinin 1 mart tezkeresine oy vermemesine neden oldu" dedi.  99 AKP milletvekili tezkreye Hayır dedi veya çekimser kaldı. O sayede 1 mart tezkere geçmedi.

TÜRKİYE NE YAPMALI:

Öncelikle yapılan hatadan dönülmelidir.  Bizim komşu ülkelerin içişlerine karışmamız , komşu ülkeledeki iç çatışmaları desteklememiz doğru değildir.

 Oratadoğu'ya demokrasi gelmesi istenmiyor. Ne zaman oratadoğu'da bir demokrai girişimi olduysa büyük devletlerin müdahalesi ile engellenmiştir.  Bölgeye mutlaka demokrasi getirmek lazım.

Bütün ülkelrern egemenlik haklarına ve toprak bütünlüüne saygı gestermek gerrkir.  devetlerin böünmesinden, siyasi coğrafyanın bölünmesinden medet ummayacaksınız.

Bütün terör örgütleri ile ayrım gözetmeksizin mücadele edeceksiniz.  terör örgütlerinin arasında ayrım yapılmasına izin veermeyeceksiniz.  hiçbir devletin terörü kendi siyasi amaçları için kullanmaına fırsat vermeyeceksiniz.

 BÖLGEDEKİ EN BÜYÜK TEHLİKE BİR İSRAİL- İRAN ÇATIŞMASIDIR.

Netenyahu CNN'de "esas bizim için önemli olan İran tehdidir" dedi.  Fırsat bulsa vuracak.  

Onun için bizim bölgede daha büyük bir savaşın çıkabileceğini düşünerek, bunu da engellememiz kazım.  Böyle bir savaş olursa bugün tartıştığımız bütün konular 2. planda kalır.

BUNUN İÇİN BÖLGEYE BARIŞIN GELMESİ LAZIM.  BUNUN  YOLU DA BÖLGEYE DEMOKRASİ GELMESİDİR.

Dünya tarihinde demokrailer arasında hiç savaş olmamış.  Bizim taihsizliğimiz ;bütün Avrupa  ülkeleri arasında demokratik olmayan ülkelere komşu olan tek devlet biziz.  bölgeye demokrasi getirilmesi için Türkiye'nin çaba göstermesi lazım.

ÇÖZÜM DEMOKRASİDİR.

HEM BÖLGEDE DEMOKRASİDİR, HEM ÜLKEDE DEMOKRASİDİR.

Çağdaş Ulusal Çizgi

    Özel haber

  Neriman Fidan 


BİLGİ NOTU : 2006 yılında Nato'da eğitim seminerinde ortaya çıkan haritada toplam 18 ilimiz Kürdistan sınırlarında gösteriliyor. Irak, Sünni ırak, Şii Arap Devleti ve Kürdistan olarak üçe bölünmüş olarak çizilmiş. Haritada ayrıca Mekke ve Medine, Suudi Arabistan'dan koparılmış, Vatikan benzeri 'Kutsal İslam Devleti' adında özerk bir 'İslami bölge' olarak öngörülmüş.

Onur Öymen'in "Geçerse Türkiye Pakistan olur" Tezkere uyarısı haberi için tıklayınız.


Etiketler: ABD - Ortadoğu planı - Kürdistan haritası - Suriye - Irak - Işid - Terör - BOP - İran - İsrail - Erdoğan - Davutoğlu - Onur Öymen - Neriman Fidan

Diğer GÜNCEL haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com