Onur Öymen- Amerika’nın hedefi Kuzey Irak’ta bir Kürt devletinin kurulmasıdır | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Onur Öymen- Amerika’nın hedefi Kuzey Irak’ta bir Kürt devletinin kurulmasıdır09.11.2014 16:06

Onur Öymen- Amerika’nın hedefi Kuzey Irak’ta bir Kürt devletinin kurulmasıdır

Onur Öymen- Amerika’nın hedefi Kuzey Irak’ta bir Kürt devletinin kurulmasıdır


CHP eski Genel Başkan Yardımcısı ve miletvekili, Emekli büyükelçi Onur Öymen; yurtdışındaki gelişmeler, ABD'li yetkililerin açıklamaları ve ABD'nin Türkiye'ye yapmış olduğu telkinleri değerlendirerek , ABD'nin "Ortadoğu'da şartlar oluştuğunda Kuzey Irak'ta bir kürt devleti kurulmasını hedeflediğini" açıkladı.


Bu haber 2645 kez okundu.
PEARSON - KÜRTLER ORATADOĞU'DA TÜRKLERİN BOŞLUĞUNU DOLDURDU
Basında, Amerika’nın Sesi radyosuna dayanılarak verilen bir haberde, ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Pearson’un Kürtlerin Orta Doğu’da Türklerin boşluğunu doldurduğunu söylediği ve “IŞID’la mücadelede Kürtler başarılı oluyorsa, eğilim Türkiye’den çok Kürtlerden yana olacak” dediği nakledilmektedir.

KERRY -KÜRDİSTAN'IN BAĞIMSIZLIĞININ HENÜZ ZAMANI DEĞİL..

Geçen hafta ABD Dışişleri Bakanı Kerry’nin Kürdistan’ın bağımsızlığı konusundaki bir soruya “henüz zamanı değil” şeklinde verdiği cevapla bir arada değerlendirildiğinde Pearson’un sözlerinin Amerika’nın Kuzey Irak’a yönelik hedeflerinin bir işaretini oluşturduğu söylenebilir.

BARZANİ- BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN İÇİN HALKYOUNA BAŞVURACAĞIZ
Geçen Temmuz ayında Barzani’nin BBC’ye verdiği demeçte, yakında Bağımsız Kürdistan devleti kurulması için halkoyuna başvurulacağı yolundaki sözleri üzerine İsrail Başbakanı Netenyahu’nun böyle bir durumda İsrail’in Bağımsız Kürdistan devletini tanıyacağını söylemesi dikkat çekmişti.

Geçtiğimiz haftalarda Amerikan basınında Kürdistan’ın bağımsızlığını destekleyen pek çok yazı yayınlanmış ve Garreth Jenkins’in dışında buna karşı çıkan yazarlara pek rastlanmamıştı.

Kobani’ye gitmek üzere ülkemizden geçen ve giysilerinde Amerikan bayrağı taşıyan Peşmergelerin PKK yandaşlarınca “Yaşasın Obama” sözleriyle selamlandığı da dikkatten kaçmamıştır.

DAVİD PHİLİPS RAPORU - KUZEY IRAK'TA TÜRKİYE'NİN PKK İLE MÜCADELESİ ABD ÇIKARLARINA AYKIRIDIR..
Amerikan sivil toplum örgütü Atlantic Council’ın uzmanlarından David Philips’in “PKK sorununa çözüm bulmak” amacıyla Amerika’nın ve İngiltere’nin eski Ankara Büyükelçilerinin de katkısıyla hazırladığı 2007 ve 2009 tarihli raporlarda Türkiye’nin Kuzey Irak’ta PKK’yla mücadele etmesinin ABD’nin çıkarlarına zarar vereceğinin ifade edildiği de unutulmamıştır.

ABD'NİN HEDEFİ - ŞARTLAR OLGUNLAŞTIĞINDA KUZEY IRAK'TA BİR KÜRT DEVLETİ KURULMASIDIR
Öyle anlaşılıyor ki, Amerika’nın hedefi, şartlar oluştuğunda Kuzey Irak’ta bir Kürt devletinin kurulmasıdır. Barzani’nin özellikle son yıllarda izlediği politikalar da Amerika’nın ve İsrail’in beklentilerine uygundur.

ABD, TÜRKİYE'YE  PKK İLE MÜZAKEREYİ TELKİN EDİYOR..
ABD yetkililerinin son yıllarda PKK terörüyle mücadele edilmeyip meseleye siyasi çözüm bulunması yolunda yaptıkları telkinler, ABD Savunma Bakanının 2008 Şubatında Türkiye’nin Kuzey Irak’a yaptığı kara harekâtının derhal durdurulup askerlerimizin geri çekilmesini talep eden sözleri, Oslo görüşmelerinde “bir yabancı” yetkilinin de bulunması, ABD sözcüsünün “İmralı’yla görüşmeleri alkışlıyoruz” şeklindeki ifadeleri de bu çerçevede değerlendirilmelidir.

Son yıllarda yaşanan bazı gelişmeler bu konuda şu soruları akla getirmektedir;

-1 Mart tezkeresinin Meclise sunulmasından önce yapılan müzakerelerde Amerikalılar niçin Türkiye’nin PKK’nın Kandil dahil, Kuzey Irak’tan tamamen tasfiyesine karşı çıkmışlardı?

--Devlet Bakanı Babacan`la ABD Hazine Bakanı Smith tarafından 2003 yılında imzalanan Dubai anlaşmasında ABD niçin Türkiye’ye 1 milyar dolar hibe veya 8,5 milyar dolar KREDI vermeyi Türkiye’nin Kuzey Irak’a asker göndermemesi şartına bağlamıştı?

-Kuzey Irak’taki askerlerimizin başına çuval geçirilmesi Türkiye’nin Kuzey Irak’taki küçük bir askeri mevcudiyete sahip olmasının bile arzu edilmemesinden mi kaynaklanmıştı?

-Son haftalarda bazı illerimizde yaşanan ve 34 vatandaşımızın hayatına mal olan PKK’nın askerlerimizi şehit etme, yol kesme, adam kaçırma, okul yakma, Atatürk heykellerine ve devlet dairelerine saldırma, Güneydoğu illerimizdeki bazı mahalleleri denetim altına alma gibi eylemlerine yabancı ülkelerden niçin ciddi bir tepki gelmemiştir?

-Acaba PKK eylemlerinin Bağımsız Kürdistan hedefine yönelik girişimlere veya Suriye ve Irak’ta Amerika’nın izlediği politikalara Türkiye’nin razı edilmesi için bir baskı unsuru oluşturacağı mı düşünülmektedir?

TÜRKİYE TERÖRLE HİZAYA MI GETİRİLİYOR?

Acaba bazıları terör eylemlerine karşı çıkmayarak Türkiye`yi hizaya getirmeye mi çalışmaktadırlar?

MUHALEFET ;CİDDİ, AÇIK VE NET BİR TAVIR ALMALIDIR.

Bütün bu gelişmeler Hükümetin ve Türkiye’nin ülkesiyle ve milletiyle bir bütün olduğuna inanan muhalefet partilerinin ciddi, açık ve net bir tavır koymasını zorunlu kılmaktadır. Siyasi geleceğini yurt dışından gelecek desteğe bağlamayan bütün siyasetçiler bu vahim gelişmeler karşısında görüş ve tepkilerini dile getirmelidirler. 

Şimdi susma zamanı değildir.

Onur Öymen Ulusal Kanal - Gündem Özel programında Ortadoğu'daki hesapları ve terörle ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

Onur Öymen

Etiketler: Onur Öymen - ABD - PKK - Terörle üzakere - Kuzey Irak - Kürdistan - David Philips - Kerry - Barzani - Pearson

Diğer GÜNCEL haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com