Onur Öymen 'den terörle mücadelede çifte standart olmaz uyarısı | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Onur Öymen 'den terörle mücadelede çifte standart olmaz uyarısı05.03.2015 09:38

Onur Öymen 'den terörle mücadelede çifte standart olmaz uyarısı

Onur Öymen 'den terörle mücadelede çifte standart olmaz uyarısı


Türkiye'nin Musul'da koalisyon güçleri ile bilrikte IŞİD'e karşı operasyona katıldığı ortaya çıkması ile ilgili açıklama yapan Onur Öymen Uluslararası toplumun terörle mücadelede çifte standart uygulamasına dikkat çekti ve "Eğer uluslararası toplum PKK dahil, bölgedeki bütün terör örgütlerini tasfiyeyi amaçlayan topyekun bir mücadeleye girişirse Türkiye, kuşkusuz böyle bir mücadelenin dışında kalamaz. Ama "iyi terörist, kötü terörist, bizden yana olan, bizimle beraber çarpışan terör örgütü, bize karşı olan terör örgütü" ayırımı yapılacak olursa Türkiye böyle tek taraflı ve seçici bir yaklaşımın tarafı da askeri de olamaz, olmamalıdır." dedi.


Bu haber 1717 kez okundu. ONUR ÖYMEN'İN AÇIKLAMASI..

İŞID terör örgütüyle mücadelede Türkiye'nin Irak'a destek vermek için iki uçak dolusu askeri malzemeyi Bağdat'a gönderdiği açıklandı. Irak'ın Musul'dan teröristleri tasfiyeye yönelik harekatını da Türkiye'nin aktif biçimde destekleyeceği yolunda haberler basında yer alıyor.

IŞİD VE PKK GERÇEĞİ

Irak'ın ve Koalisyon güçlerinin savaştığı İŞID, 24.000 kişinin vahşice yöntemlerle öldürülmesinden veya yaralanmasından sorumlu, aşırı dinci bir terör örgütüdür.
Şu anda merkezi ve karargahı Irak'ın Kuzeyinde olan PKK ise 7.000' i şehit edilen güvenlik görevlisi olmak üzere, 35.300 kişinin ölümünden ve 32.000 kişinin yaralanmasından sorumlu acımasız bir terör örgütüdür. Aralarındaki en önemli farklardan biri İŞID'ın vahşice eylemlerinin videolarını sosyal medya üzerinden dünyaya duyurması ve Batı ülkelerinin vatandaşlarını da katletmesi, PKK'nın ise bu yönteme başvurmadan kadınlar ve çocuklar dahil binlerce kişiyi öldürmesi ve başka ülkelerin vatandaşlarını genelde hedef almamasıdır.

BARZANİ'DEN DİYARBAKIR'I KARIŞTIRIRIZ TEHDİDİ

Şimdi IŞİD'la savaşmak üzere Türkiye'den askeri destek isteyen Irak Hükümeti 2012 yılında Türk Hükümeti TBMM'den askeri harekat için yetki istediğinde "Türk Hükümetinin bu talebi Irak'ın güvenliğini ve egemenliğpini çiğneme anlamına gelir" demiş, Barzani de "Türkiye Kuzey Irak'a asker gönderirse biz de Diyarbakır'ı karıştırırız" yolunda bir beyanda bulunmuştu.

IŞID'LA MÜCADELE, PKK İLE MÜZAKERE ET DENİLİYOR

Amerika da Türkiye'nin PKK'yı tasfiye etmek üzere Kuzey Irak'a bir kara harekatı yapmasına karşı çıkmış, bize PKK konusuna siyasi çözüm bulmayı önermişti.
Öyle anlaşılıyor ki, Türkiye'den beklenen, Irak'tan Türkiye'nin güvenliğine yönelik PKK terör saldırısı olduğunda müdahale etmemek ama Irak'a veya Suriye'ye yönelik IŞID saldırıları olduğunda Koalisyon güçleriyle birlikte harekata katılmaktır. Bu düpe düz bir çifte standart örneğidir.

TÜRKİYE PKK İLE MÜCADELEYİ İÇERMEYEN, 
TEK TARAFLI TERÖRLE MÜCADELE POLİTİKASININ TARAFI VE ASKERİ OLMAZ..
Uluslararası ilişkilerin temel kurallarından biri "karşılıklık ilkesidir". Dış politikada tek taraflı taviz veya alicenaplık gibi bir kavram yoktur.
Eğer uluslararası toplum PKK dahil, bölgedeki bütün terör örgütlerini tasfiyeyi amaçlayan topyekun bir mücadeleye girişirse Türkiye, kuşkusuz böyle bir mücadelenin dışında kalamaz. Ama "iyi terörist, kötü terörist, bizden yana olan, bizimle beraber çarpışan terör örgütü, bize karşı olan terör örgütü" ayırımı yapılacak olursa Türkiye böyle tek taraflı ve seçici bir yaklaşımın tarafı da askeri de olamaz, olmamalıdır.

ONUR ÖYMEN'İN HALK TV MÜLAKATI
Onur Öymen Halk TV'de Günebaşlarken programında Semra topçu'nın sorularını yanıtladı. PKK'nın silahsızlanma çağrısı, Musul'a müdahale , 1 Mart tezkresi ve çözüm süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Onur Öymen "Türkiye işin özünü, yani terörle müzakere yapılamaz sözünü tartışmıyor. " dedi. ! mart tezkresi ile igili 22. dönem CHP milletvekillerinin yayınladığı bildiriyi okuyan Onur Öymen "Siyaset cesaretini kaybetti." dedi.

Onur Öymen - Türk siyaseti cesaretini kaybetti

22.Dönem CHP Milletvekillerinin 1 Mart Tezkeresinin TBMM’de Reddedilmesinin 12. Yıldönümü Vesilesiyle Yaptıkları bir açıklama yayınladı

22. DÖNEM MİLLETVEKİLLERİNİN 1 MART TEZKERESİ BİLDİRİSİ..


AKP iktidarının, ABD’nin Türkiye üzerinden Irak’a askeri bir müdahalede bulunmasına izin vermeyi amaçlayan 1 Mart tezkeresinin Mecliste reddedilmesine öncülük yapan CHP 22. dönem milletvekilleri olarak bu mutlu günün 12. yılını gururla kutluyoruz.


Eğer tezkere kabul edilseydi 65.000 ABD askeri, hava unsurlarıyla birlikte ülkemizin Güneydoğusunda konuşlanacak, ayrıca pek çok askeri üs ve tesisimiz de bu birliklerin kullanımına açılacaktı. Türkiye bir cephe ve karargâh ülkesi haline getirilecek ve savaş ortamına sürüklenebilecekti. 
Tezkerenin kabulü anayasamıza ve uluslararası hukuka da aykırı olacak, Türkiye, daha sonra savaşta yaşanan bütün yıkım ve felaketin tarih karşısında sorumluluğunu paylaşacaktı. Kaldı ki, savaşın gerekçesi olarak ileri sürülen kitlesel tahrip silahlarının Irak’ta bulunmadığı ve bu savaşın haklı bir gerekçeden mahrum olduğu da daha sonra anlaşılacaktı.


Deniz Baykal’ın Genel Başkanlığındaki CHP, iktidarın yaptığı bu vahim ve tehlikeli hatanın Türkiye Büyük Millet Meclisinde önlenmesi için üstün bir çaba göstermiş, bütün CHP milletvekillerinin onurlu direnişi ve 100’e yakın AKP milletvekilinin de destek vermemesi sonucunda tezkere Mecliste kabul edilmemiştir.
CHP’nin öncülüğünde Meclisin sergilediği bu kararlı tutum, aynı zamanda sayısal çoğunluğu olmayan bir muhalefet partisinin nasıl etkili olabileceğinin de anlamlı bir göstergesi olmuştur.


O Mecliste görev yapan 22. Dönem milletvekilleri olarak bu direnişin gururunu ve mutluluğunu daima taşıyacağız.

22. DÖNEM CHP MİLLETVEKİLLERİ


Etiketler: Onur Öymen - Terörle mücadele - terörle müzakere - Işid - PKK - 22. dönem CHP milletvekilleri - 1 Mart tezkeresi

Diğer GÜNCEL haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com