Prof.Dr. Rennan Pekünlü için adalet aranıyor. | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Prof.Dr. Rennan Pekünlü için adalet aranıyor.04.11.2014 16:16

Prof.Dr. Rennan Pekünlü için adalet aranıyor.

Prof.Dr. Rennan Pekünlü için adalet aranıyor.


Cezaevine konulacağı 20 kasım günü yaklaşırken, davaya dikkat çekmek isteyenlerin çabaları da artıyor. Pekünlü davası, şikayetçi öğrencilerin Pekünlü'nün öğrencisi olmaması ve üstelik devamsızlık kaydı bulunmamaları sebebiyle de tam bir hukuk skandalı.Engizisyon mahkemesi mantığı ile Türbanlı öğrenciler kullanılarak Laik cumhuriyetten intikam davasına dönüşmüştürülmüş olan davada adalet aranıyor..


Bu haber 1978 kez okundu.

ŞİKAYETÇİ ÖĞRENCİLER PEKÜNLÜ'NÜN ÖĞRENCİSİ DEĞİL..

Cihan Haber Ajansı'nın ısrarla sürdürdüğü "Türbanlı öğrencileri okul kapısında engelleyerek derse almadı" iddisına Prof. Dr. Rennan Pekünlü, öğrencilerin "Başarı Durum Belgeleri"yle yanıt verdi.

Buna göre öğrenci herhangi bir dersten devamsız ise o dersin 'ara sınavına' ve 'final sınavına' alınmaz, ilgili dersten "FF" notu alır. Ancak, Pekünlü tarafından derse alınmadığı iddiasıyla mahkemeye başvuran öğrencilerin hiçbirinin "Başarı Durum Belgesi"nde "FF" notu yok! Daha da önemlisi "eğitim ve öğretim hakkının engellendiği" iddiasıyla şikayette bulunan bu öğrencilerin hiçbiri Pekünlü'nün öğrencisi değil.

Prof. Dr. Rennan Pekülü, "Türbanlı öğrencileri derse almadığı" gerekçesiyle hakkında açılan 3. dava kapsamında 23. Ekim'de İzmir 9. Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Pekünlü'nün, 16 Mayıs 2012 tarihinde Ege Üniversitesi Fen Fakültesi C Blok önünde, türbanlı öğrencileri peşlerine takarak gelen Cihan Haber Ajansı muhabirlerinin provokasyonunu görüntülerken çektiği fotoğraflar, yandaş basın tarafından "Türbanlı öğrencilerin fotoğraflarını çekerek özel hayatlarını ihlal ediyor" biçiminde verilmişti. Bunun üzerine Aydınlık 2 Ekim pazar günü Pekünlü'nün çektiği fotoğrafları yayımlayarak, öğretim görevlisinin türbanlı öğrencileri değil provokasyonu fotoğrafladığını duyurmuştu. Fotoğraflarda, çevresine topladığı türbanlı öğrencilere direktifler veren kadının Cihan Haber Ajansı muhabiri olduğu belirtilmişti.

'DEVAMSIZ' OLMADIKLARI BELEGELENDİ.

Cihan Haber Ajansı ise fotoğraflarda türbanlı öğrencilere direktifler veren kadının kendi muharbirleri olmadığını ve Pekünlü'nün 16 Mayıs 2012 tarihinde türbanlı öğrencileri fişleyerek derse girmelerini engellediğinde ısrar etti. Ajansın konuyla ilgili haberinde, öğrenci Fatma Nur Gidal'ın bu derse alınmadığı için sınıfta kaldığı belirtildi. Ajansın iddiasına Pekünlü, Gidal'ın "Başarı Durum Belgesi"yle yanıt veriyor. Buna göre, öğrenci herhangi bir dersten "devamsız" ise o dersin "ara sınavına" ve "final sınavına" alınmayarak, ilgili dersten "FF" notu alır. Ancak, Gidal'ın "Başarı Durum Belgesi"nde FF notu yok! Bu durum Gidal'ın Pekünlü tarafından derse alınmadığı için "devansızlık"tan sınıfta kaldığı iddiasını çürütüyor.

Ayrıca, Prof. Dr. Pekünlü hakkında "eğitim ve öğretim hakkının engellendiği" iddiasında bulunan diğer 8 türbanlı öğrencinin de "Başarı Durum Belgeleri"nde "FF" notu yok!

Prof. Dr. Pekünlü, 23 Ekim 2014 tarihinde İzmir 9. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada mahkemeden şikayetçi öğrencilerin "Başarı Durum Belgelerinin" Ege Üniversitesi Rektörlüğünden istenmesini talep etti. Mahkeme, talebi kabul etti.

PEKÜNLÜ'NÜN DERSLERİNDEN SORUMLU DEĞİLLERDİ

Konuyla ilgili dikkat çekici noktalardan biri de şikayetçi öğrencilerin hiçbirinin Rennan Pekünlü'nün öğrencisi olmamaları. Pekünlü, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü öğretim üyesiyken, müştekiler Matematik Bölümü öğrencileri. Yani, Pekünlü'nün derslerinden sorumlu değiller. Şu durumda Pekünlü'nün onları derse almaması gibi bir durum da söz konusu değil.

Cihan Haber Ajansı'nın,  16 Mayıs 2012'de türbanlı öğrencileri etrafına toplayarak direktifler veren kadının kendi muhabirleri olmadığı savunmasına da Pekünlü'den yanıt geldi. Pekünlü, yanıtında "Polis olduğu söylenen kadının türbanlı öğrencilere AYM, İHAM kararlarını anımsatıp suç işlediklerini söyleyeceği yerde onların yanında saf tutması, muhabir olmasa da Cihan Haber Ajansı yandaşı olduğunu gösterir" dedi. (Kaynak : Aydınlık)


Prof. Dr. PEKÜNLÜ DAVASINDA LAİKLİK YARGILANIYOR haberi için TIKLAYINIZ 


AKADEMİSYENLERDEN TEPKİ..

Pekünlü'nün avukatı Murat Fatih Ülkü ve destek verenler akademisyenler, “Türbanlı öğrencilerin üniversiteye girmesi Anayasal sisteme aykırı” diyerek Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını hatırlattığı açıklamasında, Pekünlü dosyası üzerinden laiklik ilkesinin aşındırıldığını, laiklik ve hukuk devletinin yargılandığını belirtti.

"ADİL YARGILANMA HAKKI ÇİĞNENİYOR"

Pekünlü hakkında "öğretim hakkının engellendiği" iddiasıyla şikayetçi olan öğrencilerin herhangi bir dersinde devamsızlıktan ya da engelleme nedeniyle sınava giremeyerek kaldığını ispatlayamadığı belirtilen açıkalamada, mahkemenin, Anayasa Mahkemesi'nin ve Yargıtay'ın adil yargılama hakkını çiğnediği belirtildi.

"TÜRBAN YASAĞI KALKMADI"

 Şikayetçi öğrencilerin Pekünlü'nün öğrencilere uyarı yaptığı tarihlerde türban yasağının kalktığını iddia etmesi üzerine, açıklamada "Türban yasağına ilişkin anayasa mahkemesinin tüm kararları anayasadaki laiklik ilkesi yerinde durduğuna göre bu gün de aynen yürürlüktedir." denildi. Bunu görmezden gelen Anayasa Mahkemesi'nin anayasa suçu işlediği belirtildi.

DAVALAR BİTMİYOR

Pekünlü'ye açılan davadan çıkan 2 yıl 1 aylık hapis cezasının infaz edilmesine kısa bir süre kalmışken Pekünlü hakkında 4 kişilik bir öğrenci grubu daha aynı gerekçeyle dava açarken, 1 dava da Ege Üniversitesi Rektörlüğü'nde bekliyor. Her bir davada öğrenci başına 6 aydan az olmamak üzere yeni hapis cezaları söz konusu.. (Kaynak - İlerihaber.org)


Etiketler: Rennan Pekünlü - Murat Fatih Özülkü

Diğer GÜNCEL haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com