Soykırım kararı sonrası Almanya'da yaşayan Türkleri neler bekliyor? | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Soykırım kararı sonrası Almanya'da yaşayan Türkleri neler bekliyor?05.06.2016 00:25

Soykırım kararı sonrası Almanya'da yaşayan Türkleri neler bekliyor?

Soykırım kararı sonrası Almanya'da yaşayan Türkleri neler bekliyor?


Almanya Federal Meclisi, 1915 olaylarını "soykırım" olarak niteleyen tasarıyı kabul etti. Merkel'in katılmadığı oylamada, 11 Türk kökenli milletvekili EVET oyu kullanırken, tek Hayır oyu Alman milletvekilinden geldi. Tasarını kabul edilmesi sonrasında Almanya'da yaşayan Türkleri neler bekliyor?


Bu haber 1678 kez okundu.


Tasarı, "1915 ve 1916 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermenilere ve diğer Hristiyan azınlıklara uygulanan soykırımın hatırlanması ve anılması” başlığını taşıyor.


Türkiye tarafından karara ilk tepki Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş'tan geldi.  "Türkiye gereken cevabı verecek. Karar yok hükmündedir" dedi.

Almanya Büyükelçisi geri çağırıldı

Başbakan Binali Yıldırım da, kararı kınarken, ''Bu karar hatalı bir karardır. Türk milletinin geçmişi bellidir. Bu millet, geçmişiyle övünen bir millettir. Bizim geçmişimizde yüz kızartacak, başımızı öne eğdirecek hiç bir olay yoktur" dedi.

Yıldırım, Türkiye'nin Almanya Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu'nu istişarede bulunmak üzere geri çağırdığını açıkladı.

Merkel'den dostluk mesajı:

Almanya Başbakanı Angela Merkel katılmadığı oylama sonrasında "her ne kadar iki ülkenin bazı konular konusunda farklı görüşleri olsa da Türkiye ve Almanya'nın güçlü ilişkilere sahip olduğunu" vurguladı. 

Almanya'daki Türkler tepkili:

Almanya'daki Türkler tasarı sonrasında özellikle kounun ders kitaplarına girmesinden rahatsız. Bu ıkonuda dava açılması ve hukuk mücadelesi verilmesi gündemde. Öte yandan Alman federal meclisindeki 11 Türk kökenli milletvekilinin soykırım tasarısını desteklemesine tepki gösteriliyor. Özellikle yeşiller partisi eşbaşkanı Cem Özdemir'in tasarıya öncülük etmesi Türkler tarafından sert tepki ile karşılandı.

Öte yandan, tasarı ile birlikte siyasi partilerde Türk kökenli adaylara baskını artacağı düşünülüyor. Türk kökenli adaylara Soykırımı tanıyıp tanımadığı sorusu soruluyor ve kabul etmeyen adayın adaylığının engellendiği bilgisinin Avrupa'da yaygınlaşmaya başladığı bilgisi geliyor. 

Hamburg’un renkli simalarından,bir çok derneğin kuruluşun da yer alan Mesut Sipahi ise, 36 yıldır üyesi olduğu Alman Sosyal Demokrat Parti(SPD)’den istifa etti.

Sol parti  Eski milletvekili Hakkı Keskin'in soykırım tasarısı karşıtı protestoları katılması sebebi ile sol parti üyeliğinden ihraç edilmesi söz konusu.

Resmi kanaldan gelen tepkiler ise Onur Öymen'in "Almanya'yı aldığı karardan dolayı pişman edecek" nitelikte görünmüyor.

ONUR ÖYMEN'İN SOYKIRIM KARARI DEĞERLENDİRMESİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

1.5 YILDIR HAZIRLANIYORDU


Türkiye, tasarı hazırlıkları yapılırken tepki vermekte geç kalınca ve hatta AKP hükümeti üstü örtülü olarak, kararın çıkmasına sesini pek çıkarmayacağı mesajını iletince, olay bu noktaya geldi.

Meclis’i bugün yapacağı toplantı öncesi çeşitli Türk dernekleri, Meclis’e mesajlar gönderiyor. Türk dernekleri ile tasarıya karşı birlik oluşturan Türk kuruluşları, soykırımı tanıma noktasına giden yolun, Alman Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un iki yıl önce Türkiye'ye yaptığı ziyaretten sonra açıldığı görüşünde.

Onur Öymen resmi kanallardan tepkinin yetersiz kaldığı görüşünde. CHP'den geçmiş dönemlşere göre cılız tepki verildi. 2005 yılında CHP nin çabası ile yapılan güçlü karşı çıkış bu yıl yaplmadı. 2005 yılında İngiltere'de yapılan çalışmaya meclis düzeyinde sert tepki verilmişti.

CHP Alma parlamenterlere mektup gönderme kampanyasına katılsa dahi Sosyalist Enternasyonel ve yakın diyalog halinde olduğu SPD ve Yeşiller Partisi nezdinde etkin bir çalışma yapmadı.12 Mayıs'ta Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,Berlin’de Yeşiller Partisi Genel Merkezi’ni ziyaret ederek Eş Başkan Cem Özdemir, Claudia Roth ve parti yöneticileriyle görüşmüştü. Bu görüşmede sıcak mesajlar verilirken bu tasarı ile ilgili bir tepkinin oluşturulmaması eleştiri konusu yapıldı.

Türkiye'de devlet ağırlığı ile, iktidar ve muhalefetin güçlü bir tepki vermemesi sonucu , dün partilerin grup kararı da alması sonrasında bugün tasarının akbul edilmesine kesin gözü ile bakılıyor.

Tasarının kabulü ile birlikte Almanya'da yaşayan 3 milyonu aşkın Türk'ün hayatı zorlaşacak. Almanya'da yaşayan Türklerin "soykırımcı millet" suçlamasına konu olacak. Almaya'da ve Avrupa'da daha şimdiden siyasi partilerdeki  Türk kökenli adayların " ermeni soykırımını tanıyıp tanımadığı sorusuna muhatap kaldığı ve tanımaması durumunda ise adaylıkları engellendiği bilgi geliyor.

Olayların ders kitaplarına "ermeni soykırımı yapıldı" şeklinde girmesi ise  ve bunun ders kitaplarında işletilmesi Türklerin çocukları açısından için ciddi bir sorun yaşatacağı aşikar.

TASARI NE GETİRİYOR?

KATLİAM, ETNİK TEMİZLİK, TEHCİR VE SOYKIRIM…

Beş sayfalık tasarı, “Alman Federal Meclisi, Osmanlı İmparatorluğu’nda 100 yıldan uzun zaman önce Ermenilere ve diğer Hıristiyan azınlıklara karşı girişilen tehcir ve katliamların kurbanlarının önünde eğiliyor” cümlesiyle başlıyor. Devamında, “Alman Federal Meclisi, zamanın İttihat ve Terakki hükümetinin, Osmanlı topraklarında yaşayan Ermenileri neredeyse tamamen yok eden icraatlarını da kınıyor” sözlerine yer veriliyor.

Tasarıda, “Ermeni Soykırımı'nın 24 Nisan 1915 tarihinde dönemin Jön Türk iktidarının emriyle başladığı belirtilip, “Ermenilerin kaderi, 20'nci yüzyıla damgasını vuran katliam, etnik temizlik, tehcir ve soykırım tarihine örnektir” cümlesi de yer alıyor.

DERS OLARAK OKUTULACAK

Tasarıda özetle şu maddeler yer alıyor:
1) Türkiye, arşiv belgeleri ile sabit olan, uluslararası kuruluş ve parlamentolar tarafından da kabul edilen ‘Ermeni Soykırımı’nı tanımalıdır.
2) Almanya olarak, kendi sorumluluğumuzu kabul ediyoruz. Alman İmparatorluğu, siyasetçileri ve subayları Ermenilere yapılacak uygulamaları bildikleri halde önlemediler. Bu nedenle utanç duyuyoruz.
3) Amacımız, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine hizmet etmektir. Karar, Almanya'daki Türkler ile Ermenilerin uyumuna hizmet eder.
4) Yine amacımız, Almanya'daki genç kuşakların geçmiş acılardan ders almalarını sağlamaktır. Ermeni Soykırımı, Almanya'da eğitim müfredatına girmelidir.

PONTUSLAR DA BAŞVURDU

Tasarıda ayrıca Süryanilere, Kalderilere, diğer Hıristiyan azınlıklara da soykırım yapıldığı iddia ediliyor. Bu tasarıdan sonra Pontuslu Rum olduğunu söyleyen bir grup da Alman Meclisi'ne mektup göndererek, kendilerine de soykırım yapıldığını ve bunun da kayıtlara geçmesini istediler.

KAYNAK : Sözcü, Çağdaş Ulusal Çizgi


Etiketler: Ermeni soykırım - Almanya - Federal meclis - SPD

Diğer GÜNCEL haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com