Türkiye geri kabul anlaşmasını askıya mı aldı? | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Türkiye geri kabul anlaşmasını askıya mı aldı?06.06.2016 22:30

Türkiye geri kabul anlaşmasını askıya mı aldı?

Türkiye geri kabul anlaşmasını askıya mı aldı?


Bakanlar Kurulu sonrası Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, geri kabul anlaşmasını askıya alındığı iddialarını yalanladı. Numan Kurtulmuş, AB ile geri kabul anlaşmasının askıya alınmasının söz konusu olmadığını belirtti.


Bu haber 1134 kez okundu.

TÜRKİYE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPIYOR.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, vize serbestisi için çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Vize serbestisi için üzerimize düşeni yapacağız. AB’nin de net şeffaf şekilde hareket edeceğini, bu kadar sorumluluğu yerine getirmiş Türkiye’ye karşı hareket edeceklerini düşünüyorum" dedi.

"Geri Kabul Anlaşması'nın askıya alınması söz konusu değil"

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yapılan müzakere ciddi bir müzakeredir. Hiçbir bölümünde, hiçbir cümlesi laf olsun diye söylenmemiştir. AB tarafından da verilen hiçbir sözün boşuna verilmediği kanaatindeyiz. Geri kabul anlaşmasının askıya gündemimizde değildir. Geri kabul anlaşması da göçmenlerle ilgili gündeme gelmiş bir konudur. "

Şimdi sorumluluklarını yerine getirme sırası AB’dedir. AB’nin de net şeffaf şekilde hareket edeceğini, bu kadar sorumluluğu yerine getirmiş Türkiye’ye karşı hareket edeceklerini düşünüyorum. Teknik düzeyde görüşmeler devam ediyor. AB Bakanımız ve Dışişleri Bakanımız çalışmalarını sürdürüyor. Brüksel’deki toplantıların devamı olan bir takım görüşmeler sürdürülecek. Bu sürecin olumlu bir şekilde sonuçlanması için üzerimize düşeni yapacağız. (Cumhuriyet)

TERÖRLE MÜCADELE YASASI PÜRÜZÜ

AB, vize muafiyeti için Türkiye'den terörle mücadele yasasının değiştirilmesinin de aralarında bulunduğu 5 kriteri daha yerine getirmesini istiyor. Türkiye'nin toplamda 72 kriteri yerine getirmesi gerekiyor.

Cumhurbaşkanı erdoğan terörle mücadele yasası ile ilgili talebi şiddetli bir şekilde reddetmiş ve AB'ye "sen yoluna ben yoluma demişti. 5 haziran tarihli akşam gazetesinde Türkiye'nin geri kabul anlaşmasını askıya aldığını yazdı.


Akşam gazetesinin 5 haziran tarihli haberi: 

Türkiye, 1 Haziran’da yürürlüğe girdiği açıklanan Geri Kabul Anlaşması’nı, “Vize Serbestisi Diyalogu sonuca ulaşmadığı” gerekçesiyle, “idari tedbir” koyarak uygulamaya almadı. 

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında 16 Aralık 2013 tarihinde imzalanan ve 2014 yılında TBMM’de kabul edilen anlaşmanın 1 Haziran 2016 itibarıyla yürürlüğe girmesi kararı alınmıştı. Anlaşma, Danimarka ve İrlanda dışındaki tüm AB ülkelerine, Türkiye rotasını kullanarak kaçak giriş yapan üçüncü ülke vatandaşlarının Türkiye’ye iade edilmesini öngörüyor. Ancak AB’nin “Vize Serbestisi” konusunda yaptığı, “Terör yasalarını değiştirin” baskısının ardından, serbest dolaşım konusunda karar almaması, Ankara’nın da birliğe yaptırım uygulaması ile sonuçlandı. Türkiye, AB Komisyonu’nun hafta başında, “1 Haziran itibarıyla tam olarak uygulanmaya başlanacağını” duyurduğu Geri Kabul Anlaşması’nı, “AB’nin anlaşmadan doğan ödevlerini yerine getirmediği” gerekçesiyle idari tedbir hakkını kullanarak dondurdu. 

KARAR AB’YE iLETiLDi 

Bu durum Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı Ömer Çelik’in Avrupa Komisyonu 1'inci Başkan Yardımcısı Timmermans ile Antalya’da gerçekleştirdiği görüşmelerde de AB tarafına iletildi. 

Birlikte uygulanmalı

Konuyla ilgili AKŞAM’a bilgi veren çok üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı kaynağı, anlaşmanın 1 Haziran itibarıyla 
uygulanmaya başlanmayacağı kararının AB tarafından anlayışla karşılandığını ifade ederken, “Normal şartlarda Geri Kabul Anlaşması’nın 1 Haziran’da uygulamaya girmesi ve Temmuz ayında da Türk vatandaşlarına yönelik vize serbestisinin başlaması öngörülüyordu. Türkiye olarak, ikisinin birlikte uygulanmaya başlanmasının daha uygun olduğuna karar verdik” değerlendirmesini yaptı.


Kaynak : Akşam


Etiketler: AB - Türkiye - Geri kabul anlaşması - Numan Kurtulmuş - terörle mücadele

Diğer GÜNCEL haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com