CHP PM'DEN ERDOĞAN'A SERT BİLDİRİ | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> CHP PM'DEN ERDOĞAN'A SERT BİLDİRİ24.08.2015 17:01

CHP PM'DEN ERDOĞAN'A SERT BİLDİRİ

CHP PM'DEN ERDOĞAN'A SERT BİLDİRİ


Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘hükümet kurma görevini’ vermemesini çok sert bir dille eleştirdi.


Bu haber 1131 kez okundu.
AKP'YE VE CUMHURBAŞKANINA TEPKİ VAR, PKK'YA YOK!..

CHP Parti Meclisi bildirisinde, seçime hazırız denildi. AKP,nin ülkemizi yeniden terör ve şiddet ortamına sürüklediği işaret edilen bildiride "Kürt meselesinin demokrasi ve adalet zemininde kalıcı biçimde çözülmesi için inisiyatif almak, bu konuda kararlı olmak, net tavır almak, cesur davranmak zorundayız ve biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu konuda sonsuz bir kararlılık içindeyiz" denildi. Türkiye hergün şehit haberleri ile sarsılırken  PKK'ya herhangi bir şekilde tepki gösterilmemesi dikkat çekti.

Yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koalisyon kurulmasını engellediği savunularak “Saray’ın vesayeti altında olduğu anlaşılan AKP, Türkiye’yi hükümetsiz bırakmak, içinde bulunduğu ateş çemberinde ülkemize bir yıl daha kaybettirmek pahasına bir inat seçimine gitme kararı almıştır. Yaşadığımız kaosun, şiddetin ve terörün arkasında bu inat bulunmaktadır. Cumhurbaşkanı’nın genel başkanımıza hükümet kurma görevi vermemesi milli iradenin gaspıdır, cumhuriyetimizin oluşturduğu demokrasi geleneğine çok ciddi bir darbedir” denildi.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ PARTİ MECLİSİ BİLDİRİSİ

Ülkemizin çok ciddi bir kriz ve ateş çemberinden geçtiği bir süreçte toplanan Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi, görüşlerini kamuoyu ile paylaşmayı bir görev bilmiştir.

Bu çerçevede;

1- 8 Hazirandan itibaren Türkiye’nin güçlü bir koalisyon ile ülkenin bütün sorunlarını çözmesi noktasında her türlü fedakarlığa hazır olduğumuzu ilan edip, ‘Önce Türkiye’ diyerek son derece yapıcı bir siyaset izledik.

2- İlk günden itibaren halkımızın verdiği mesajı çok iyi anladık ve bunun gereğini yapan tek parti olarak son derece kararlı davrandık. Ülkemizin bu kadar ağır sorunu varken yeniden seçime gitmeyi doğru bulmadık.

3- Hiçbir ön şart, koşul ve kırmızı çizgi öne sürmeden masaya oturduk. Ülkemizin sorunlarına ilişkin çözüm önerilerini tek tek AKP ile paylaştık. Ancak Cumhurbaşkanı milletin iradesini tanımadığını her fırsatta açıklamış ve bir koalisyon kurulmasını engellemiştir.

4- Kaçak Sarayın vesayeti altında olduğu anlaşılan AKP, Türkiye’yi hükümetsiz bırakmak, içinde bulunduğu ateş çemberinde ülkemize bir yıl daha kaybettirmek pahasına bir inat seçimine gitme kararı almıştır. Yaşadığımız kaosun, şiddetin ve terörün arkasında bu inat bulunmaktadır.

5- Cumhurbaşkanının Genel Başkanımıza Hükümet kurma görevi vermemesi milli iradenin gaspıdır, Cumhuriyetimizin oluşturduğu demokrasi geleneğine çok ciddi bir darbedir. Siyasi tarihimiz; anayasayı, demokratik geleneği, teamülleri hiçe sayan bu davranışı not etmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi olarak bu tavrı kınıyoruz.

6- AKP, ülkemizi yeniden terör ve şiddet ortamına sürüklemiştir. Türkiye’nin en temel meselesini, her gün gençlerimizi toprağa vermemize neden olan meseleyi kısa vadeli siyasi çıkarından ibaret gören bir zihniyet var karşımızda. Şimdi Partimize tarihi bir sorumluluk düşmektedir. Biz bu sorumluluğun bilincindeyiz. Terörü ve şiddeti bir an önce sonlandırmak, Kürt meselesinin demokrasi ve adalet zemininde kalıcı biçimde çözülmesi için inisiyatif almak, bu konuda kararlı olmak, net tavır almak, cesur davranmak zorundayız ve biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu konuda sonsuz bir kararlılık içindeyiz.

Çünkü biz bu meseleye siyasi çıkar odaklı bakmıyoruz. Barışın, demokrasinin ve gençlerimizin yaşam hakkının her şeyin, her türlü siyasi kaygının üzerinde olduğunu biliyoruz!

7- AKP ülkemizin iç ve dış barışını dinamitlemektedir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, teröre, şiddete, gençlerimizin yaşamını kaybetmesine asla izin vermeyeceğiz. Şehitlerimizin cenazelerinde yükselen feryadı duyuyor ve bu konuda üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getireceğimizi kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

8- Demokrasi ve hukuk devletine darbe vuran, Ülkemizi ateş çemberine iten bu iktidar anlayışına karşı bütün örgütleriyle, seçmenleriyle, Cumhuriyete ve demokrasiye inanan tüm yurttaşlarımızla seçime hazır olduğumuzu ilan ediyoruz.

Halkımızın sağduyusuna güvenerek, AKP iktidarına sandıkta son vereceğimizi; ülkemizi her alanda yeniden güçlü, özgür ve eşit bir biçimde inşa edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.Etiketler: CHP PM bildirisi - AKP - terör

Diğer SİYASET haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com