CHP'DE KURULTAY TAKVİMİ İLE İLGİLİ HUKUK SKANDALI! | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> CHP'DE KURULTAY TAKVİMİ İLE İLGİLİ HUKUK SKANDALI!14.11.2015 14:06

CHP'DE KURULTAY TAKVİMİ İLE İLGİLİ HUKUK SKANDALI!

CHP'DE KURULTAY TAKVİMİ İLE İLGİLİ HUKUK SKANDALI!


ÖMER FARUK EMİNAĞAOĞLU, CHP'DEKİ KURULTAY TAKVİMİ İLE İLGİLİ HUKUK SKANDALINI ORTAYA ÇIKARTTI. CHP YÖNETİMİ KURULTAY'LA İLGİLİ YARGITAY'A FARKLI, KAMUOYUNA FARKLI TARİH VERDİ. "CHP DELEGELERİ KANDIRILIYOR MU?" SORUSU SORULUYOR.


Bu haber 3225 kez okundu.
YARGITAY'A FARKLI, KAMUOYUNA FARKLI TARİH..

CHP yönetiminin, Yargıtay’a Kurultay'ın Aralık'ta yapılacağını, kamuoyuna ise 1-15 Ocak 2016 tarihleri arasında toplanacağını duyurduğu ortaya çıktı.

Ömer Faruk Eminağaoğlu’ndan ise konuya dair şok bir iddia geldi: “Olağan Kurultay Ocak ayında yapılamaz!" CHP yönetiminin partiye hukusuz bir şekilde el koyduğunu iddia eden Eminağaoğlu ,bütün bunların kurultaydan kaçmak ve örgütte hakimiyet kurmak için yapıldığını söyledi.


EMİNAĞAOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI


7 yıl boyunca Yargıtay’da Siyasi Partiler Bölüm Başkanlığı yapan Ömer Faruk Eminağaoğlu CHP yönetiminin Olağan Kurultay’ın toplanmasına ilişkin ortaya koyduğu takvimdeki hukuk skandalını ortaya çıkardı.

Çağdaş Ses Genel Yayın Yönetmeni Ece Sevim Öztürk’e konuşan CHP’li Ömer Faruk Eminağaoğlu; “Genel Merkez yönetimi, yaptığı hukuksuz uygulamalar ortaya çıkmasın ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ihtar yoluna başvurmasın diye, 2015 Aralık ayında Kurultay yapacağını söyleyerek Başsavcılığın hareketsiz kılınmasını amaçladı. Üstelik CHP yönetimi daha sonra takvimi 3 Ocak’ta bitecek diye duyurdu. Ayrıca duyurulan kongre takvimine göre Olağan Kurultay Ocak ayının ilk 15 gününde değil, en erken Mart başında toplanabilir” ifadelerinde bulundu.

CHP’nin olağanüstü kurultayı toplaması için muhalifler kurultay delegelerinden imza toplamaya başlamışken, CagdasSes.com 17 Temmuz 2015’te toplanması gereken olağan kurultayın da toplanmadığı için oluşan hukuki skandalı geçtiğimiz günlerde duyurmuştu.

ÖMER FARUK EMİNAĞAOĞLU YARGITAY’A BAŞVURDU

CHP’nin 17-18 Temmuz 2012 tarihinde yapılan 34. Olağan Kurultayın üzerinden üç yıldan fazla süre geçmesine rağmen olağan kurultayın toplanmamış olması nedeniyle Yargıtay’a başvuran CHP’li Ömer Faruk Eminağaoğlu, ilginç bir yanıtla karşılaştı.

MYK YARGITAY’A “KURULTAYI ARALIK’TA YAPACAĞIZ” DEMİŞ

Yargıtay’dan CHP’li Eminağaoğlu’na verilen cevapta, CHP MYK tarafından Yargıtay’a kongre takviminin iletildiği kaydedildi. CHP Yönetimi, Yargıtay’a Aralık (2015) ayı içerisinde Kurultay’ın tamamlanacağını belirttiği öğrenildi.

OYSA CHP’NİN AÇIKLADIĞI TAKVİM 3 OCAK’TA SONA ERİYOR

Ancak, CHP’nin kamuoyuna geçtiğimiz günlerde duyurduğu kongre takvimi, 3 Kasım 2015’te başlayıp, 3 Ocak 2016’da İl Kongrelerinin tamamlanması ile sona eriyor.

CHP 13 Temmuz 2015 tarih ve 2015/3 sayılı genelge ile, 20 Haziran 2015 tarihinden başlayıp, 29 Kasım 2015’te biten Kongreleri Takvimi’ni ilan etmişti. Bu takvime göre Olağan Kurultay’ın Aralık ayında yapılacağını sözlü olarak ifade eden CHP Yönetimi’nin Aralık ayında Olağan Kurultay’ı yapmak istediği Yargıtay’a yazdığı yazıda ortaya çıktı.

CHP YÖNETİMİNDEN YARGITAY'I HAREKETSİZ BIRAKACAK HAMLE

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP'li Eminağaoğlu; "Yargıtay bu yazıyı esas alarak ihtar yoluna başvurmadı. Ancak Yargıtay ihtar yoluna başvurmayınca, bu sefer kongre takvimi değiştirilerek, kurultay daha ileriye sarkıtıldı. Yargıtay hareketsiz bırakıldı" diye konuştu.

CHP YÖNETİMİ KONGRE TAKVİMİNİ DURDURUP YENİDEN ERTELERSE NE OLACAK?

CHP Yönetimi’nin hukuken süresi biten bir yönetim olduğunu hatırlatan CHP’li Eminağaoğlu; “CHP yönetiminin her seferinde yeni bir gerekçe ile kurultayı erteleme iradesini sürdürmekte olduğunu görüyoruz. Şimdi de Ocak 2016 tarihinde il kongrelerinin biteceği yolunda karar aldı. Yani bu kararla, kurultay sürecini “yapamayacağı açıkça ortada olduğu için” kurultay takvimini yeniden uzattı. CHP yönetimi aynı tutumunu tekrar sergilerse, olağan kurultay süreci yeniden uzayacak. Varlığı hukuku sahiplenme ve hukuk mücadelesine dayanan CHP'de, CHP’nin yöneticileri böyle bir hukuksuzluğu nasıl yapar? Bu ciddiyetsizlik CHP yönetimine yakışıyor mu? Kamuoyu ve örgüt bu duruma sessiz kalır mı? CHP'yi gözetmeyen bu MYK ve yönetim, kendi geleceğini kendi elleriyle hazırladı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tutumunu merakla izleyeceğim diye konuştu.

BAŞSAVCILIK İHTAR YOLUNA GİTSEYDİ NE OLURDU?

Eğer Başsavcılık ihtar ve tedbir yoluna gitseydi; CHP'ye verilecek ihtar ve tedbir, mevcut Genel Başkan dahil kurultay yoluyla seçilen herkesin görev yapmasını hukuken engellemiş olacaktı. CHP'li Eminağaoğlu; "Bunun farkında olan parti yönetimi Aralık ayında Kurultay yapamayacak olmasına rağmen, Başsavcılığı ihtar ve tedbir istememesi sonucuna yöneltmiştir. Bu tablo da, mevcut yönetimin hukuksuz biçimde işbaşında bulunduklarını, Başsavcılığı da bu sürece ortak ettiklerinin ifadesidir" diye konuştu.

CHP HUKUKİ ZORUNLULUK OLDUĞU HALDE OLAĞAN KURULTAYI ZAMANINDA YAPMADI

CHP seçimli 18. olağanüstü kurultayını, 05-06 Eylül 2014 tarihlerinde gerçekleştirmiş ve o Kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu yeniden Genel Başkan seçilmişti.

CHP MYK, 16 Ekim 2014 tarihli toplantısında, PM kararını da gözeterek, 35. Olağan Kurultay takviminin 07 Haziran 2015 tarihindeki milletvekili genel seçimlerinden sonra başlatılması kararını almıştı.

Cumhuriyet Halk Partisi 34. Olağan Kurultayı’nı 17-18 Temmuz 2012’de toplamıştı. 23 Haziran 2014 tarihli Parti Meclisi toplantısında CHP Tüzüğü’nün 48/A maddesi uyarınca, 35. Olağan Kurultayın bir yıl ertelenmesi yolunda karar alınmıştı.

YASA VE TÜZÜK MADDELERİ KONGRE TAKVİMİNİ “TEKRAR ERTELEYEMEZSİN” DİYOR

Oysa 4721 sayılı Yasa’nın 78. Maddesinde ve CHP Tüzüğü’nün “Kongrelerin süresi” başlıklı 48. Maddesinde; “Kongreler iki yılda bir yapılır. Bir yıldan fazla ertelenemez” deniliyor. Aynı şekilde Tüzüğün “Kurultay’da çağrı ve gündem” başlıklı 54. maddesinde de; “Kurultay iki yılda bir toplanır. Bir yıldan fazla ertelenemez” hükmü yer alıyor.

CHP YÖNETİMİ HUKUKEN GEÇERLİ BİR YÖNETİM Mİ?

Yani, bu durumda CHP Tüzüğü gereği de 17 Temmuz 2015 tarihinde Olağan Kurultayı’nı toplaması gerektiği halde toplamadığı ve Parti Yönetimi’nin aldığı kararların hukuki geçerliliği olup olmadığı tartışması ortaya çıkıyor.

GENEL BAŞKAN’IN VE PARTİ YÖNETİMİNİN GÖREV SÜRESİ DOLDU

CHP’li Eminağaoğlu, Yargıtay’a başvurusunda bu durumun da altını çizerek,“CHP Genel Başkanı’nın görev süresi 18 Temmuz 2015 tarihinde dolmuştur. Çünkü Yasa’ya göre “en çok üç yıl için” seçilmiştir. Olağan kurultayda seçilen Parti Meclisi’nin ve diğer organların da iki yıllık süresi ve bir yıllık uzatma ile üç yıllık görev süresi dolmuştur” diye kaydetti.

AKP 7 HAZİRAN’DAN ÖNCE BÜYÜK KONGRESİNİ TOPLADI, CHP DE YAPABİLİRDİ

1 Kasım seçimlerinden kısa bir süre önce AKP’nin Büyük Kongre’sini toplayabildiğini hatırlatan CHP’li Eminağaoğlu, CHP’nin de yasal süre içerisinde Olağan Kurultayı’nı yapabileceği halde bunu yapmaktan imtina ettiğini kaydetti.

CHP OLAĞAN KURULTAYI’NI EN ERKEN MART BAŞINDA YAPABİLİR

CHP’nin Olağan Kurultayı’nı ancak Mart ayının başlarında yapabileceğini ifade eden Eminağaoğlu; “CHP tarafından bu sefer de 1 Kasım seçimleri nedeniyle, il kongre süreçlerinin Ocak 2016’da tamamlanacağı yolunda karar alınmıştır ki, bu karara ve takvime göre de 35. Olağan Kurultayın ne zaman yapılacağı belli değildir. Ancak bu sürece göre yapılabilecek en erken tarih 2016 Mart ayı başı olarak gözükmektedir” ifadelerinde bulundu.

CHP’li Ömer Faruk Eminağaoğlu, CagdasSes.com’a konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunarak; 7 Haziran’dan sonra yürütülen Koalisyon görüşmeleri sürecinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından, ülkenin 1 Kasım genel seçimlerine ve AKP iktidarına teslim edilmesine neden olan etkisiz muhalefet anlayışına bir son verilmesi gerektiğini şu sözlerle ifade etti:

“AKP’Yİ MUHALEFETİN VE CHP YÖNETİMİNİN TUTUMU YENİDEN İKTİDAR YAPTI”

“Halk, 7 Haziran'da AKP'ye tek başına iktidarı vermemiş, milletçe dayanışma ve bütünleşme mesajı vererek, muhalefet partilerinin bir araya gelmesini istemiştir.

Muhalefet bu mesajın gereğini yapmamıştır. CHP, etkin muhalefet yapamamaktan sonra, bu süreçte de iktidar hedefini ortaya koyamamak nedeniyle, muhalefeti bir araya toplayamamıştır. Bu nedenle iktidarı kaybeden AKP fiilen iktidarını sürdürmüş, halk seçeneksiz bırakılmış, sonuçta AKP 7 Haziran sonrası bu tabloda muhalefetin ve CHP Yönetiminin tutumu nedeniyle tekrar iktidarı elde etmiştir.

“CHP YÖNETİMİ KURULTAYDAN KAÇIYOR”

CHP, demokrasi için vardır, demokrasi için var olmuştur. CHP yönetimi, parti içi demokrasiyi ortadan kaldırarak, sürekli kurultaydan kaçmakta, bu arada il ve ilçe kongrelerini hukuk dışı yapılandırma yoluna yönelmektedir. CHP, böyle bir yönetimle baş başa bırakılmıştır.

“CHP YÖNETİMİ PARTİYE EL KOYMUŞTUR.”

Hukuku sahiplenerek, hukuk mücadelesi vererek kurulan CHP, şimdi hukuku hiçe sayan bir yönetimin elinde kalmıştır. Bu tutum affedilemez. CHP tarihinde görülmemiş bir tablo ortaya çıkmıştır. Her seferinde kurultay yapılacak diye diye, CHP yönetimi, adeta parti yönetimine el koymuştur.

“ÖRGÜTTE HAKİMİYET KURMAK İÇİN TAKVİMİ UZATTILAR”

Uzayan bu takvim, örgütsel hakimiyetin sağlanma çalışmalarının tamamlanması ile doğrudan ilgilidir. Parti içi demokrasiyi bu hale sokan CHP yönetiminin, ülkedeki demokrasiye ne derece katkı sağlayabildiği açık ve ortadadır.

“MEVCUT YÖNETİM CHP’NİN İLKE VE DEĞERLERİNDEN UZAKLAŞTI”

Bu tutum, mevcut yönetimin CHP ilke ve değerlerinden uzaklaştığının ifadesidir. CHP ilke ve değerleriyle yaşayarak varolacaktır. İlke ve değerlerine sahiplenen bir CHP ancak Türkiyenin umudu olan bir CHP'dir.

“CHP YÖNETİMİ ÜLKEYİ YA DA PARTİYİ DEĞİL, KENDİLERİNİ DÜŞÜNÜYOR”

CHP yönetimi, ülkeyi, ülke için de CHP yi değil, kendi varlığını düşünen bir yönetim durumuna gelmiştir ki, bu tablo zaten yönetimin değişme zorunluluğunu ortaya koyan bir tablodur.

“OLAĞANÜSTÜ KURULTAYIN TOPLANMASI YENİDEN ANLAM KAZANDI”

Bugün CHP'nin ilke ve değerlerine sahip çıkma mücadelesinde yer alanlar, CHP yönetimin karşısında duranlar, bu amaçla yarınlarda CHP yönetiminde yer alma iradesini ortaya koyanların, bir araya gelmesi, CHP için birlikteliklerini sergilemeleri, olağanüstü kurultay süreci için ayrı bir anlam ve parti için varım mesajı yaratacaktır. Bu da delegeler üzerinde ayrı bir toparlayıcılık ve itici güç oluşturacaktır.

“PARTİ İÇİ MUHALEFET BİRLEŞMEK ZORUNDADIR”

Birlikteliğin ortaya çıkmaması, 7 Haziran da CHP'yi iktidardan etmişken, şimdi de gerçek CHP'lilerin CHP'de etkin olamamasına, mevcut yönetimin devam etmesine neden olabilecektir. AKPnin demokrasi dışı her türlü tutum ve davranışı karşısında CHP yönetimi etkin görev yapmak yerine, yerini korumak gibi tutum takınmıştır. CHP’lilik anlayışı “birlikteliği öne çıkaran” bir anlayıştır ve bu anlayıştan dönülmeden birliktelikle hareket edilmeli, yeni 7 Haziran sonuçları yaratılmamalıdır.

“TOPLU HAREKET EDİLMELİ, PARÇALI BİR GÖRÜNTÜ SERGİLENMEMELİ”

Bütün CHP'liler, kendisini aşarak ülke için, CHP için daha çok sorumluluk üstlenmeli, CHP'nin yarınlarında, yarınlarındaki yönetimlerinde varım diyenler, mutlaka bir araya gelerek, bir enerji yaratarak, ben duygusunu aşıp, el birliği ile toplu bir hareket yaratmalıdır, parçalı bir görüntü sergilenmemelidir. Bu hareket için her türlü katkı ve çaba ortaya koyulmalıdır. Ben de elimden geldiğince bu yolda emek sarfediyorum ve sarfetmeye de devam edeceğim.

ÇAĞDAŞ SES /Ece Sevim Öztürk

CHP'NİN KURULTAY TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ..
CHP'NİN OLAĞAN KURULTAY TAKVİMİ


Eminağaoğlu, daha önce de CHP yönetiminin karar alma yetkisinin olmadığını iddia etmişti. 

HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ.EMİNAĞAOĞLU'NDAN ŞOK İDDİA - CHP YÖNETİMİNİN HUKUKEN KARAR ALMA YETKİSİ YOKTUR.
Etiketler: Çağdaşses - Ömer Faruk Eminağaoğlu - Ece Sevim Öztürk - Yargıtay - CHP - CHP yönetimi - Kurultay

Diğer SİYASET haberleri
Yorumlar (1)
Misafir
Hukuk, barış içinde yaşamanın ön koşullarından biridir. Sn. Eminağaoğlu`nu duyarrlılığı nedeniyle kutluyorum.
15.11.2015 17:10
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com