CHP'den Zafer haftasında adalet kurultayı | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> CHP'den Zafer haftasında adalet kurultayı01.08.2017 02:46

CHP'den Zafer haftasında adalet kurultayı

CHP'den Zafer haftasında adalet kurultayı


CHP'DE OHAL İLAN EDİLİR Mİ? OLAĞAN KURULTAY TAKVİMİ YİNE ERTELENİR Mİ?


Bu haber 4207 kez okundu.

CHP, Adalet yürüyüşü ve mitingi ardından yine adalet temalı "parti bayrağı ve logosu olmayan"  kurultay toplama kararı aldı. Parti sözcüsü Tezcan, " Adalet dosyasına koyacak benim de bir arzuhalim var diyen " herkesi kurultaya  çağırdı.

PARTİLER ÜSTÜ "ADALET KURULTAYI"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, "Bu kurultay bir partinin kurultayı değil. Bu kurultay partiler üstü bir kurultay. Bu kurultay adalet isteyenlerin kurultayı, adaleti özleyenlerin kurultayı, adalet davasını sahiplenenlerin kurultayı, "Adalet dosyasına benim de koyacağım bir arzuhalim var" diyenlerin geleceği bir kurultay. 16 Nisan’da partiler üstü bir kampanya yürüttük ve onun millet nezdinde birleştiriciliğini gördük. Adalet yürüyüşünü partiler üstü yaptık, büyük bir destekle, milletin her kesiminin desteğiyle karşılaştık, mutlu olduk.

Şimdi yine bu kurultayımız da milletin büyük davalarının çözüleceği kurultaylara benzer bir örnek kurultay olacak. Tarihimizde gelen büyük sorunların çözüldüğü o büyük buluşmaların bir örneğini hep beraber göstereceğiz.“Adalet davasında adalet dosyasına koyacak benimde bir arzuhalim var” diyen herkesi 26 – 30 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale’deki Adalet Kurultayımıza davet ediyorum" dedi.

ZAFER HAFTASINDA ADALET KURULTAYI

Kurultay kararı ile ilgili olarak seçilen tarihin zafer haftasına denk getirilmesi, Afyon yerine Çanakkale'nin seçilmesi partililerde rahatsızlık yarattı.

devletin en üst noktasından 15 Temmuz etkinliklerinde verilen Zafer ve TSK ile ilgili mesajlar,  bu yıl zafer haftası etkinliklerini daha anlamlı kılıyor.

TSK  kuvvetlerinin  ev  sahipliğinde düzenlenecek  olan zafer haftası etkinlikleri merakla  beklenirken, CHP'nin bu haftada yapacağı adalet kurultayının  mesajları da ilgi ile bekleniyor.

NEDEN ÇANAKKALE , NEDEN ZAFER HAFTASI?

Bülent Tezcan Zafer haftasında Çanakkale'nin neden seçildiğini şu sözlerle açıklıyor:

"Değerli arkadaşlar, neden Çanakkale? Çanakkale çok önemli bir merkez. Çanakkale ilk defa hiçbir etnik ayrım gözetmeden Ulusal Kurtuluş Savaşından önce bu milletin Türk, Kürt, Laz, Çerkez ayrımı gözetmeden bir arada emperyalist işgale karşı koyun koyuna savaştığı yer. Herkesin kanının topraklarıyla yoğrulmuş ve ulus bilincinin ilk tohumlarının atıldığı bir direniş destanı. Ulusal Kurtuluş Savaşımızın tohumlarının atıldığı, bir millet olma bilincinin tohumlarının atıldığı yer. Bu nedenle bunu Çanakkale’de yapmak, bu büyük ortak davanın tartışmasını Çanakkale’de yapmanın anlamlı olacağı görüşü ortaya çıktı. Bu çerçevede bir talep geldi ve bu noktada Çanakkale’de yapılmasına karar verdik.

26 – 30 Ağustos tarihleri arasının bir başka özel önemi var. Büyük Taarruzdan büyük zafere giden yolun tarihidir. 26 Ağustos Büyük Taarruzun başlangıcı, 30 Ağustos büyük zaferin kazanıldığı gündür. Bu nedenle o aradaki 5 günlük dönem milletimizin bir yeni büyük taarruzunun ve bir yeni büyük zaferinin işareti olacak önemli görüşmelerin yapılacağı bir yer olacaktır. Bu 5 gün içerisinde bütün temel meseleleri konuşacağız. Herkes kendi adaletsizliğiyle ilgili meseleyi bu platformda konuşabilecek."

CHP BAYRAĞI OLMAYAN TOPLANTILAR..

Bülent tezcan'ın açıklaması " zafer haftasının adalet tartışmasının gölgesinde kalacağı" iddiası ile "kurultay kararının zamanlamasına itiraz edenleri" ikna etmeye yetmedi.

Zafer haftasını adalet konuşarak geçirecek olan CHP'ye bir eleştiri konusu ise " parti bayrağı olmadan toplantı düzenlemeye devam etmesi.

Özellikle Adalet yürüyüşüne katılan isimlerin yarattığı gerilimin ardından bu kez toplantıya katılacak olanlar merakla bekleniyor. Önünün ayrı arkasının ayrı havada geçirilen "adalet yürüyüşünde" yanyana gelmeyen farklı kutupların, bu kez aynı salona toplanmaları ilginç görüntülere sahne olacak gibi görünüyor. Özellikle 15 Temmuz sürecinden sonra arzuhal verecek yer arayan "PKK ve FETÖ davaları mağdurları"nın kurultaya yoğun ilgi göstermesi doğal olarak bekjleniyor.

CHP içinden "parti bayrağı altında yapılmayan ve katılımcılarla iligli özel sınırlama getirilmeyen ve partiyi zor duruma sokacak bazı unsurların parti ile buluşmasına kaynaklık edecek bu tür toplantıların devam edilmesi rahatsızlık yarattı.

Öte yandan Parti kurultayı denilmese de, " Genel merkezin talimatı ile" tıpkı adalet yürüyüşünde olduğu parti örgütlerinin ve partili belediyelerin yoğun katılım sağlaması konusunda özel gayret içinde olması bekleniyor.

CHP'DE OHAL İLAN EDİLİYOR MU? OLAĞAN KURULTAY OLUR MU?

Adalet yürüyüşünün sonunda "OHAL'İN KALDIRILMASI" talebinin de olduğu manifesto yayınlayan CHP Genel Merkezinden önemli bir isimden, CHP Genel Başkan Yardımcısı erdal Aksünger'den "CHP'de OHAL ilan edilmesi" çağrısı geldi.

CHP Genel Başkan yardımcısı Erdal Aksünger yaptığı bir açıklamada,  "Türkiye'de OHAL var , CHP'de de OHAL ilan edelim", "adalet yürüyüşü yaptık, olağan kurultay takvimini 1 yıl erteleyelim" dedi.

Adalet yürüyüşü gerekçesi ile ertelenen Olağan kurultay takviminin bu kez Adalet kurultayı gerekçesi ile erteleme görüp görmeyeceği merak ediliyor.

CHP genel merkezine yakın isimler de CHP de kongre yarışı istemeyen açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Referandum sonrasında olağanüstü kurultay taleplerini olağan kurultay takvimini açıklayarak atlatmaya çalışan "Genel merkezin, olağan il-ilçe kongrelerini yapmama ve kurultayı gerçekleştirmeme"ye dönük çaba içinde olduğu gözleniyor.

2 yılda bir yapılması gerken ve kongreyi ancak 1 yıl erteleme hakkı olan CHP genel merkezi, geçtiğimiz dönemde Olağan kongre takvimi mahkemelik olarak yasal süreyi aşarak 3,5 yılda yapmıştı. 

CHP, kritik 2019 seçimleri öncesindeki son kurultaya giderken,  8 seçim kaybı yaşayan Kılıçdaroğlu, göreve geldiğinden bu yana en yorucu etkinliklerle tartışılmasını engelleme gayretine girmiş durumda.

Adalet yürüyüşünün ardından adalet kurultayı derken olağan kurultayın akıbeti de merak ediliyor.

 Kaynak : chp.org.tr, Çağdaş Ulusal Çizgi

Haber analiz : Neriman Fidan


Etiketler: CHP - Adalet - adalet yürüyüşü - adalet kurultayı - Bülent Tezcan - Kemal Kılıçdaroğlu - kurultay - OHAL

Diğer SİYASET haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com