CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ANAYASA DEĞİŞİKLİK PAKETİ NE GETİRİYOR? | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ANAYASA DEĞİŞİKLİK PAKETİ NE GETİRİYOR?09.01.2017 20:04

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ANAYASA DEĞİŞİKLİK PAKETİ NE GETİRİYOR?

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ANAYASA DEĞİŞİKLİK PAKETİ NE GETİRİYOR?


Kavgalı komisyon görüşmelerinden sonra TBMM'ye gönderilen ve görüşmelerine başlanılan Anayasa değişiklik paketi bugüne kadar yapılan en kapsamlı değişiklik paketi. Parlamenter rejimden Başkanlık rejimine geçiş anlamına gelen bu paketle özetle meclis devre dışı bırakılıyor, yasama- yürütme-yargı erkleri tek elde, cumhurbaşkanında toplanıyor.


Bu haber 1868 kez okundu.

BAŞKANLIK SİSTEMİ 

(CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ) 

DEĞİŞİKLİĞİ

TBMM Genel Kurulu'nda, cumhurbaşkanlığı sistemini öngören anayasa değişikliği teklifinin görüşmeleri 9 Ocak Pazartesi günü başlayacak. Genel Kurul 9 Ocak Pazartesi'den 24 Ocak'a kadar hafta sonları da dahil olmak üzere aralıksız anayasa mesaisi yapacak. 

TEK ADAM SİSTEMİ

TEKLİF YASAMA - YÜRÜTME - YARGI ERKLERİNİ TEK ELDE TOPLADIĞI İÇİN MUHALEFET TARAFINDAN TEK ADAM SİSTEMİ OLARAK ADLANDIRILIYOR. 


2 DAKİKADA BAŞKANLIK SİSTEMİ NE GETİRİYOR?

(VİDEOYU İZLEYİNİZ)  

ANAYASA TEKLİFİNİN TAMAMI  (Komisyondan geçmiş hali )


CHP'DEN MUHALEFET ŞERHİ

CHP Anayasa komisyonuna 24 sayfalık muhalefet şerhi sundu.

Teklifin açıkça anayasanın ilk 3 maddesine aykırı olduğunu iddia eden CHP, bununla ilgili şu görüşlere yer verdi:

"Teklif edilen metin Anayasa Komisyonunda bir kısım değişikliklere uğramışsa da getirilen sistemin özü ve esası değişmemiştir. Bu teklif bir hükümet sistemi değişikliği teklifi değildir. Bir rejim değişikliği getirilmektedir. Anayasanın ilk dört maddesinde güvence altına alınan demokratik cumhuriyet ve hukuk devleti yok edilmektedir. Egemenliğin fiilen milletten alınıp tek kişiye aktarılması söz konusudur. Aksak topal devam eden ve iyileştirmek için çaba harcamamız gereken demokratik düzen tamamen terk edilmekte, otoriter bir tek adam rejimi kurulmaktadır. Bu diktatörlük anayasasıdır. Dolaysıyla Anayasanın dördüncü maddesinde ifade edilen teklif yasağı kapsamındadır. Teklif edilebilmesi ve görüşülmesi mümkün değildir. Anayasaya aykırıdır. Osmanlıdan bu yana devam eden ve Türkiye Cumhuriyeti ile kurumsal temelleri gittikçe güçlenen demokratikleşme sürecini kesintiye uğratan bu teklif, cumhuriyet devrimiyle kazanılan tüm değerleri tersine çevirmeye dönük bir karşı devrim hareketinin anayasal zeminini yaratma arayışıdır. Bu düzenleme ülkemizin yeni ve derin krizlere sürüklenmesinin yolunu açacaktır. Yol yanlıştır ve derhal dönülmesi gerekir. Bu teklifin Gazi Meclis çatısı altında görüşülmesi dahi tarihi bir ayıptır. Bu nedenle teklife karşıyız."

CHP'NİN MUHALEFET ŞERHİ (TAMAMI)

 

CHP ayrıca değişiklik teklifinin daha iyi anlaşılabilmesi için 
 ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ NE GETİRİYOR? 30 SORU 30 CEVAP başlıklı bir döküman hazırladı.
 Etiketler: Anayasa - Başkanlık - Cumhurbaşkanlığı - TBMM

Diğer SİYASET haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com