ERDOĞAN AKP'YE GENEL BAŞKAN OLUYOR | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> ERDOĞAN AKP'YE GENEL BAŞKAN OLUYOR21.05.2017 02:34

ERDOĞAN AKP'YE GENEL BAŞKAN OLUYOR

ERDOĞAN AKP'YE GENEL BAŞKAN OLUYOR


CHP : ANAYASA İHLALİNE ORTAK OLMAYACAĞIZ.


Bu haber 1541 kez okundu.

ERDOĞAN, JET HIZIYLA AKP'YE GENEL BAŞKANI OLUYOR.

Erdoğan, Yıldırım'dan genel başkanlığı, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koltuğunu bıraktığı olağanüstü kongre sürecindeki gibi "jet hızıyla" işletilecek bir takvimle devralıyor.

İktidardaki 15. yılını geride bırakan AKP, 3. Olağanüstü Büyük Kongresi için "Yeni Atılım Dönemi; Demokrasi, Değişim, Reform" sloganı belirlendi

Kongrede yalnızca genel başkanlık seçimi yapılmayacak, aynı zamanda Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ile Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) da yeniden şekillenecek, parti tüzüğünde yeni anayasa değişikliğine uygun olarak bazı değişiklikler de yapılacak. Parti tüzüğünde yapılacak değişikle genel başkan vekilliği getirilecek.

Rabia ve genel başkan vekilliği yeni tüzükte

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, parti tüzüğünde yapılacak değişiklikleri anlattı. Buna göre, parti tüzüğünün 4. maddesine, 16. fıkra olarak "AKP, temel amaç ve hedefler doğrultusunda, 'tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' anlayışını sarsılmaz bir ilke olarak kabul eder" ibaresi eklenecek. Parti tüzüğüne "Genel başkan vekili, MKYK üyeleri arasından genel başkan tarafından belirlenir. Genel başkan vekili, genel başkanın verdiği görevleri ifa eder, yetkileri kullanır. Genel başkanın yokluğunda genel başkan vekili, MKYK ve MYK toplantılarına başkanlık eder" ibaresi konulacak. Böylece Erdoğan'ın genel başkan seçilmesiyle Binali Yıldırım'ın yeni dönemdeki unvanı da "AKP Genel Başkan Vekili" olacak. Üç dönem yasaklaması devam edecek. 

"Tüzüğün dördüncü maddesi Rabia'yı mı içeriyor?" sorusu üzerine Yazıcı, "Dördüncü maddeye eklediğimiz fıkra, 'tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet.' Elbette bu Rabia'yı temsil ediyor. Bu, bizim partiyle siyasetimizle ilgili hemen hemen her toplantıda, her gündem konusu olan yerde bunlar dile getiriliyor. Parti kuruluş aşamalarında, Afyon toplantılarında bu dört temel umdeye vurgu yapılıyordu. Bunu bu defa tüzüğe dercettik. Bunu da Rabia olarak ifade ediyoruz, bu anlama geliyor." diye konuştu.

Kaynak: Yazıcı'dan 'tüzük değişikliği' açıklaması

Abdullah Gül, AKP'nin 3. Olağanüstü Kongresi'ne katılmayacak.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın genel başkanlığını yeniden üstleneceği AKP'nin olağanüstü kongresine özel olarak davet edilen Abdullah Gül'ün, kongreye katılmayacağı öğrenildi. 

CHP'DEN AKP'NİN KONGRE DAVETİNE RED :

"ANAYASA İHLALİNE ORTAK OLMAYACAĞIZ. "

[Haber görseli]


CHP Genel Başkan yardımcısı ve parti sözcüsü Bülent Tezcan da yazılı bir açıklama yaparak partisinin AKP Kongresine temsilci göndermeyeceğini açıkladı. Açıklamasında AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım'ın AKP'nin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'ne CHP'yi davet ettiğini ifade eden Tezcan, davetiyenin geçen hafta kendilerine ulaştığını ve Yıldırım'a nazik daveti için teşekkürlerini sunduklarını ifade etti.

Tezcan tarafından yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

“Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın, partilerinin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde, Cumhuriyet Halk Partisi’nin teşrifini arzu eden davetiyesi tarafımıza geçtiğimiz hafta ulaşmıştır. Sayın Yıldırım’ın nazik daveti için teşekkürlerimizi sunarız.

erek Sayın Binali Yıldırım’ın gerekse Adalet ve Kalkınma Partisi’nin genel başkan yardımcısı düzeyindeki kadrolarının ifade ettikleri üzere yarın gerçekleştirilecek olağanüstü büyük kongrede Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın genel başkanlığa aday olacağı açıklanmıştır. Hatta bu açıklamalarda, salon düzeninde Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık forslarına da yer verileceği belirtilmiştir. Cumhurbaşkanlığı makamındaki bir şahsın bir partinin genel başkanlığına adaylığının konuşulması dahi mevcut anayasamızın açık ihlalidir. Anayasamızda 'Cumhurbaşkanı, göreve başlarken Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde aşağıdaki gibi ant içer…' giriş cümlesiyle yer alan yemin metninin son bölümü şu şekildedir:

'…Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine and içerim'

Görüleceği üzere anayasamıza göre mevcut cumhurbaşkanı, üstüne aldığı tüm görevleri tarafsızlıkla yerine getirme konusunda, üstelik “Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda” namusu ve şerefi üzerine yemin etmiş biridir.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Seçimi Kanununun “seçilen cumhurbaşkanının partisi ile bağının kesileceğini” düzenleyen 4.maddesi de halen yürürlüktedir.

Adalet ve Kalkınma Partisi Olağanüstü Büyük Kongresinin bütün bu düzenlemelere ve yerleşik siyaset geleneğimize aykırı olarak tarafsız Cumhurbaşkanlığının şeklen devam eden son izini de yok etmeye dönük olduğu aşikardır.

Tarafsız cumhurbaşkanı niteliği ile bağdaşması mümkün olmayan parti genel başkanlığını tescil edecek, 'tek adam rejimi' arzusunu gerçekleştirmeye dönük bu kongrede bulunmak siyasal ilkelerimiz ve meşruiyet anlayışımıza uygun değildir.

Bu nedenle, faaliyetlerini Anayasa ve kanun hükümleri çerçevesinde sürdürmekle yükümlü bulunan bir siyasi partinin, anayasanın açıkça ihlal edileceği kongresine katılmayacağız.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

Çağdaş Ulusal Çizgi, Oda TV, ABC


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR..

2019 cumhurbaşkanlığı seçimleri için yol haritası öneren Deniz Baykal'ın "acele ettiği" eleştirilerine cevaben "Tayyip bey 21'inde AKP'ye genel başkan oluyor. Bu tarihten sonra fiili olarak seçim kapmyasını başlatıyor. Sen neden acele etmiyorsun?" cevabını verdiği ve yol haritasını detaylandırdığı Habertürk'te yayınlanan programın videosu:Etiketler: AKP - kongre Cumhurbaşkanı - Erdoğan - Genel başkan - CHP - Bülent Tezcan - Deniz Baykal

Diğer SİYASET haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com