Onur Öymen - Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyareti beklentileri karşılamadı | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Onur Öymen - Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyareti beklentileri karşılamadı04.04.2016 08:59

Onur Öymen - Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyareti beklentileri karşılamadı

Onur Öymen - Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyareti beklentileri karşılamadı


ONUR ÖYMEN, ERDOĞAN'IN ABD TEMASLARINI DEĞERLENDİRDİ - CUMHURBAŞKANI'IN ZİYARETİ BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI..


Bu haber 1116 kez okundu.
ERDOĞAN ABD'DE..

Nükleer Güvenlik zirvesi için ABD'ye giden Erdoğan'ın ziyareti öncesi Obama ile görüşüp görüşmeyeceği üzerine odaklandı. Karşılama düşük düzeyde yapıldıktan sonra, ABD önce Dışişleri Bakanı John Kerry, ardından ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in sıcak fotoğraflar vererek ne kadar yakın oldukları mesajını verdi ve ardından 50 dakikalık Obama görüşmesi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'deki temasları üst düzeyde noktalandı.

ABD ERDOĞAN'I GÖZDEN ÇIKARDI MI?

Türkiye'de ABD ziyareti çerçevesinde yürütülen muhalif çalışmanın odağı bu oldu. Reza Zarrab'ın tutuklanması ve uluslarası yargı süreci baskısı ile ABD'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı gözden çıkaracağı ve muhatap kabul etmeyeceği ve Obama'nın Erdoğan'ı kabul etmeyeceği yazıldı , çizildi.

Oysaki zirveden servis edilen fotoğraflar, Erdoğan'ın oldukça oldukça sıcak ağırlandığını gösteriyordu. Konuşulan konular ve verilen mesajlar değişmedi. IŞID le mücadele kararlılığı ve Türkiye'nin ABD'nin dost ve müttefiki olduğu vurgulandı. ABD'nin Erdoğan'ı gözden çıkardığı iddiası çöpe gitti!

Başkan obama " Türkiye'nin basına yönelik tutumunu eleştirdi ve ABD'nin PYD konusunda tercihini değiştirmediği mesajını da verdi.

"Erdoğan'dan kurtulma umudunu ABD'ye bağlayanlar"ın, bu zirveden bekledikleri mesajı alamadılar..Erdoğan seçilmiş Cumhurbaşkanı olarak halk desteğini ortaya koyup Türkiye'nin seçilmiş cumhurbaşkanı olarak zirvede muhatap kabul edildi ve yerini aldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brooking Enstitüsü'nde "Küresel Sınamalar ve Türkiye'nin 2023 Hedefleri" temalı bir de konuşma gerçekleştirdi. Erdoğan burada yaptığı konuşmada "Türkiye'nin terör sorunu ile yaşadıklarını ve uluslarası toplumdan beklentilerini" ortaya koyarken, konuşmasının sonunda 2023 hedeflerine "ABD'nin katkısı ve desteği ile " ulaşacaklarını eklemeyi unutmadı.ONUR ÖYMEN ERDOĞAN'IN ABD TEMASLARINI DEĞERLENDİRDİ..

CUMHURBAŞKANI'IN ZİYARETİ BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI..

Sayın Cumhurbaşkanının nükleer güvenlik zirvesi vesilesiyle yaptığı Amerika ziyareti, basında daha çok Başkan Obama ile görüşüp görüşmeyeceği boyutuyla ön plana çıkarıldı. Türkiye iç ve dış basında bu görüşme ile bağlantılı olarak ricacı ülke durumuna düşürüldü. Oysa, Türkiye’nin Amerika’dan olduğu kadar, hatta belki daha da fazla Amerika’nın Türkiye’den beklentileri var. Özellikle, bugünkü koşullarda Başkan Obama’nın Erdoğan ile görüşmeyi kabul etmesi Amerika’nın bir lütfu ya da Türkiye’nin bir başarısı gibi gösterilmemelidir.

Karşılıklı beyanlardan Türkiye ile Amerika arasında başta Suriye olmak üzere birçok konuda görüş farklılıkları devam ettiği anlaşılıyor. Bunu olağan karşılamak lazımdır. Mesele, Türkiye’nin ulusal çıkarlarının gerektirdiği politikaları izlemekte yeterince başarılı olup olmadığıdır.

Türkiye’nin Amerika’dan ve Avrupalı müttefiklerden en önemli beklentisi terör örgütlerine karşı ayrım yapmadan topyekûn mücadele anlayışının benimsenmesidir. Bu konuda Amerika’daki temasların bizim açımızdan olumlu sonuç verdiğini söylemek mümkün değildir. Bazı Amerikan kaynaklarının PYD ile PKK arasındaki yakın işbirliğini dile getiren yayınlarına rağmen, Amerikan hükümetinin bu iki örgüt arasında fark gözeten tutumunda ısrar edeceği anlaşılmaktadır.

Aynı şekilde, PKK’nın Kuzey Irak’tan tasfiyesi konusunda Amerika’nın aktif bir rol oynayacağının, bu amaçla Bağdat Hükümeti ve Barzani üzerinde etkili girişimlerde bulunacağının işareti yoktur. PKK’nın son zamanlarda yoğunlaşan saldırılarına rağmen Amerika’nın Türkiye’nin bu örgütle masaya oturup siyasi çözüm araması, yani, PKK’nın silah zoruyla dayatmak istediği konularda bazı tavizler vermesi yaklaşımın değiştiğine dair de bir izlenim alınmamaktadır.

Sığınmacılar konusunda, Türkiye’nin yükünü hissedilir şekilde hafifletecek girişimlere ABD’nin önemli bir katkı sağlayacağı yolunda da bir işaret yoktur. Aynı şekilde, sığınmacıların büyük bir bölümünün geri gönderilmesi için Suriye’nin kuzeyinde bir güvenlikli bölge kurulması talebine Amerika’nın karşı çıkmaya devam ettiği de anlaşılmaktadır.

Türkiye’de insan hakları ve özgürlükler konusunda Amerika’dan ve Avrupa’dan gelen eleştirileri karşılamak için dile getirilen görüşlerin Amerikan resmi çevreleri, sivil toplum örgütleri ve medya kuruluşları üzerinde ikna edici bir etki yaptığı izlenimi alınmamıştır.

Yapılan açıklamalarda Suriye’nin toprak bütünlüğüne değinilmesi isabetli olmuş. Ancak, Türkiye’nin önem verdiği Irak’ın da toprak bütünlüğünün korunması konusuna pek değinilmediği görülmüştür.

Kıbrıs konusunda Türkiye’nin beklentilerine Amerika’nın anlayış gösterdiği izlenimi alınmamıştır.

Türkiye’nin Rusya ile ilişkilerinde yaşadığı ekonomik sıkıntıların hafifletilmesi için Amerika’nın katkıda sağlayacağına ilişkin bir vaatte de bulunulmadığı anlaşılmıştır. Oysa, Amerika’nın pazar olanakları Rusya’nın Türk ürünlerine karşı uyguladığı kısıtlamaları büyük ölçüde telafi edecek boyuttadır.

AB-ABD Serbest Ticaret Anlaşmasına Türkiye’nin de katılması yolundaki haklı talebine Amerika’dan olumlu bir cevap geldiği de duyulmamıştır.

Bütün bu nedenlerle, basına yansıyan bilgilerden, Sayın Cumhurbaşkanının Amerika ziyaretinin ülkemizin beklentilerini karşılayacak sonuçlar verdiğini söylemek mümkün değildir.

ABD "PYD KONUSUNDA GÖRÜŞÜMÜZ DEĞİŞMEDİ..."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “PYD yüzünden ABD ile küsecek değiliz”

ABD ile Türkiye arasındaki en önemli ayrılık PYD desteği ve ABD'nin kürt koridoru oluşturma planı.. ABD bu konuda geri adım atmıyor ama türkiye'nin kendileri için ne kadar değerli olduğunu söylemeyi de ihmal etmiyor. ABD'nin bu konuda kararlılığının işaretini de Kerry ziyaretinde açıkça gösterdi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Erdoğan’la yaptığı görüşmeye, yanında Eski bir PKK'lı olan PYD komutanından plaket alan IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi McGurk ile birlikte gitti.

PYD safında savaşan PKK'lılar haberi için TIKLAYINIZ..
Ankara bombacısı kim? PYD safında savaşan PKK'lılar.  ,

Etiketler: Cumhurbaşkanı Erdoğan - ABD - Joe Biden - John Kerry - Onur öymen - PYD - PKK - IŞİD

Diğer SİYASET haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com