Özerklik isyancısı Seyit Rıza'yı Lozan'ın kahramanı Diyap ağa ile meşrulaştırmak.. Gürsel Erol'un  Yeni Dersim iddiaları.. | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Özerklik isyancısı Seyit Rıza'yı Lozan'ın kahramanı Diyap ağa ile meşrulaştırmak.. Gürsel Erol'un Yeni Dersim iddiaları..11.02.2016 18:18

Özerklik isyancısı Seyit Rıza'yı Lozan'ın kahramanı Diyap ağa ile meşrulaştırmak.. Gürsel Erol'un Yeni Dersim iddiaları..

Özerklik isyancısı Seyit Rıza'yı Lozan'ın kahramanı Diyap ağa ile meşrulaştırmak.. Gürsel Erol'un  Yeni Dersim iddiaları..


Diyap Ağa'nın torunuyum diyerek meclis kürsüsüne çıkan CHP Tunceli milletvekili (kendi deyişiyle Dersim Milletvekili) Gürsel Erol, Diyap Ağa'nın fotoğrafı ile HDP'nin "bodrum katında saklanan teröristlerin öldürülmesi ile ilgili araştırma önergesinin" lehinde konuşma yaptı.


Bu haber 5212 kez okundu.

Diyap Ağanın fotoğrafı ile terörle mücadeleye karşı çıkmak!
Diyap Ağa'nın fotoğrafı ile Seyit Rıza'yı savunmak!

Dersim milletvekili olarak kendini tanıtım filmi hazırlayan CHP Tunceli milletveki Gürsel Erol, Aynı filmde Seyit Rıza anıtı önünde Seyit Rıza'yı sahipleniyordu.

9 Ocak 2016 günü, yine Diyap Ağa fotoğrafı ile kürsüye çıkan, Diyap Ağa'nın söylemi ile, Diyap Ağa'ya ait öyküleri anlatan ve Diyap Ağa nın torunu olduğunu açıklayan Gürsel Erol, tıpkı Dersim olayında olduğu gibi yeni bir söylem geliştiriyor. Diyap Ağa'nın torunu , Diyap Ağa'nın fotoğrafı ile "HDP'nin bodrum katında teröristlerin öldürülmesi ile ilgili araştırma önergesi" lehinde konuşma yapıyor.

İnönü'nün torunu , İsmet İnönü Dersim'de katliam yapılmakla suçlandığında nasıl sessiz kalıp dedesinin kemiklerini sızlattıysa, Diyap Ağa'nın torunu kürsüden, "1 terör örgütü öldürüldüğünde, 3 kişi terör örgütüne katılıyor" tezi ve bir terörist öldürmenin maliyetini hesaplayarak "kürt sorunu çözümünün silahla olamayacağını" anlatıyor. Yani Kürtlerin ayrılık hareketini elinin tersi ile iten Diyap Ağa'nın torunu Gürsel Erol, dedesinin kemiklerini sızlatarak "terörle mücadele edilmesin, terörle müzakere edilsin" anlamındaki ayrılıkçı pazarlığa Diyap Ağa'yı da işin içine katarak destek veren bir konuşma yapıyordu.
Gürsel Erol konuşmasında, "HDP ile aynı şeyi düşünmüyorum diyor ama hak verdiğini, ölüm korkusu ile yaşamanın nasıl kötü olduğundan bahsediyor."

Elbetteki "eline silah alıp öldürmeye yönelirsen çatışmada ölümenin korkusunu da yaşarsın" demiyor, tıpkı Dersim tezleri ile ortaya koyduğu gibi, Diyap Ağa'nın torunu Gürsel Erol, Diyap Ağa'nın fotoğrafı ile Seyit Rızaya sahip çıkıyor.

Gürsel Erol ilk meclis konuşmasında;

Kürsüdeki ilk konuşması olduğunu belirten Erol, 26. Dönem Parlamentosunun siyasal sorumluluğunun daha ağır olduğunu söyledi. Erol, büyük dedesi olduğunu belirttiği Dersim'li Diyap Ağa'nın Atatürk'e ve kurtuluş mücadelesine verdiği desteği anlattı.

"İnsanlar burada siyasi düşüncelerini özgürce savunabileceklerse, bizim de her düşünceye saygı duymamız lazım" diyen Erol, devletin kamu düzenini korumak zorunda olduğunu, ancak hukuk normları görmezden gelinerek, sivillerin yaşadığı bir bölgede sadece polisiye tedbirlerle terörle mücadele edilemeyeceğini söyledi.

CHP'li Erol, bir terör örgütü mensubunun ölü ele geçirilmesinin devlete maliyetinin 7-10 milyon lira arasında değiştiğini iddia ederek, "Bir aileden terör örgütü mensubunu öldürdüğünüz zaman, o aileden 3 kişinin terör örgütüne katılma eğilimi var. Demek ki silahla bu iş çözülmez. 1974 yılında 52 günde Kıbrıs'ı aldık ve 480 şehidimiz var. 1984-2016 yılları arasında 9 bin 700 şehidimiz var, 800 milyar dolar kaybımız var ve bugün başladığımız aynı noktadayız" değerlendirmesinde bulundu.

ve ekledi:

ÜNİTER DEVLET YAPISI İÇİNDE ÇÖZÜM

Bize düşen görev, bu süreçte Türkiye'de üniter devlet yapısı bozulmadan, cumhuriyetin temel yargılarına hiçbir şekilde taviz vermeden bu sorunun çözümüyle ilgili fikir üretmektir, düşünce üretmektir.

AYRILIK TALEPLERİ, ÖZERKLİK TALEPLERİ ORTADA OLAN
TERÖRLE MÜZAKERE SÜRECİ ÜNİTER DEVLET İÇİNDE SONUÇLANABİLİR Mİ?
sorusunun cevabı açık değil mi?

Gürsel Erol'un Yeni Dersim tezleri!

Dersim ilinin olmadığı Türkiye'de Dersim milletvekili !..

Kılıçdaroğlu'nun özel olarak partiye davet edilen ve Dersim'de katliam yaptı" ve  "Dersim'de asılanlara iade-i itibar yapılsın iddiasını" sürdüren Hüseyin Aygün yerine Kılıçdaroğlu'na daha yakın bir isim, Kılıçdaroğlu'nun karakutusu olarak bilinen Gürsel Erol aday oldu!.

KILIÇDAROĞLU'NUN DERSİM HESABI Haberi için TIKLAYINIZ..

Yeni Dersim tezlerinde fark : Atatürk!..


GÜRSEL EROL'UN YENİ DERSİM TEZLERİ..

Dersim adaylığına soyunan karakutu Erol,  milletvekili adaylığından önce Dersim tartışmalarına katıldı ve Halk TV'de katıldığı programda Yeni CHP'nin yeni dönem için ortaya sürmeye hazırlandığı Dersim tezlerinin ile ilgili ipuçları verdi. Yeni belegeler diye ortaya sürdüğü birbirile ilgili çelişkili örneklerle şaşırtan Gürsel Erol,
Dersim hesabında Atatürk ve CHP'yi muaf tutan yeni bir tez ortaya atıyor..

Katliamı devlet yaptı derken, o dönemde tek parti iktidarı olan CHP'yi ve Cumhurbaşkanı Atatürk'ü bu iddiadan çıkarıyor ve CHP'nin iktidara geldiği zaman devlet adına özür dilemesi gerektiğini iddia ediyor.

Seyit Rıza bizi anayurdumuz olan TÜRKİSTAN'a geri gönderin dedi. 
[Yani: Dersimliler TÜRK'tür. İmza: Seyit Rıza]

Dersim milletvekili aday adayı olan Kılıçdaroğlu'nun kasası Gürsel Erol, TV'de Dersim'lilerin soylarının ehlibeyt soyundan, peygamber soyundan geldiğini söyledi,. Ki yakın zamanda Kılıçdaroğlu'nun (Karabulut) seyit "peygamber soyundan" olduğu bizzat Kılıçdaroğlu tarafından açıklandı ve Türkmen olduğu iddiaları bu şekilde yalanlandı. Eğer bu durum gerçekse Dersim'lilerin arap soyundan olması gerekiyor. Erol aynı konuşmada, Dersim'de yerleşik halkın kürt ve Ermeni olduğunu da iddia ediyordu.. Ve Seyit Rıza'yı aklamak için de gösterdiği belgede Seyit Rıza'nın " Geri gönderin bizi Türkistan'a " iddiası ile Dersim'lileri Seyit Rıza'nın imzasıyla Türk yapıyordu. 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti özür dilemeliymiş!..

Dersim miletvekili aday adayı, Kılıçdaroğlu'nun kara kutusu Gürsel Erol Dersim'le ilgili iddialarla ilgili AKP'den devlet adına özür dilemesi gereken olaylar listesi kalabalıktı. Uludere'de sınır ihlali yapan grubun bombalanması ve Reyhanlı'daki patlama da özür listesinde yerini aldı. Ancak en ilginç özür talebi "devletin kendi güvenlik güçlerinin yaşamını koruyamadığı için şehit ailelerinden özür dilemeli" talebi ile geldi. Devletin güvenlik görevlilerine silahlı saldırıda bulunan ve can kaybından sorumlu olan PKK'ya sorumluluk bir türlü gelmedi..

Gürsel Erol'un Dersim talepleri.. 

1. Tunceli adının Dersim olarak değiştirilmesi (CHP yasa teklifi mecliste bekliiyor.)
2. 
Seyit Rıza dahil asılanlardan özür dilenmesi, onurlarının iade edilmesi..
3. Tunceli Üniversitesinin adının Seyit Rıza olarak değiştirilmesi
Özür dilenmesinin ardından "devletin haksızlık yaptığı kişilere haklarının iadesi yerine getiriliyor..
Yani Aşiret düzenini yeniden inşa edecek olan "Dersim ağalarına topraklarının iadesi ve tazminat" verilmesi gündeme geliyor..Hak iddia edeceklerden birisi de dedesi Dersim isyanında asılan Kemal Kılıçdaroğlu'dur..

Kılıçdaroğlu'nun aşiretinden özür ve topraklarının iadesi talebi.. haberi için TIKLAYINIZ.


Özerklik isyancısı Seyit Rıza'yı Lozan'ın kahramanı Diyap ağa ile meşrulaştırmak..

Tanıtım filminden Dersim'le ilgili herkese selam yollanırken, Diyap Ağa da unutulmuyor.

Kürtlerle ilgili azınlık fikirlerine "biz aynı milletin parçasıyız diyerek" karşı duran ve Türkiye Cumhuriyeti Ulus devletinin kuruluşuna kürt asıllı yurttaşların asli kurucu olarak katılmasını sağlayan Diyap Ağa, Özerklik talepleri için Türkiye Cumhuriyetine karşı ayakjlanan Seyit Rıza legalleştirmek için kullanılıyordu. Elbette ki geçmişte Atatürk'ün suçlanması ile ilgili sert eleştiriler sebebi ile Atatürk ve CHP sorumluluktan seçim öncesi  çıkarılıyordu. 

KILIÇDAROĞLU'NDAN YENİ DÖNEMDE "ÖZERKLİK AÇILIMI" haberi için TIKLAYINIZ.. 

Yani diyorlar ki Atatürk'ün kuruculuğunu yaptığı ve o tarihte cumhurbaşkanı olduğu Türkiye Cumhuriyeti devleti sorumludur ama Atatürk sorumlu değildir. O dönemde devleti yöneten tek parti iktidarı CHP de  bundan sorumlu değildir.

Eğer CHP'nin yönetiminde olmasalar ve CHP'lilerin oylarına ihtiyaç duymasalar , Hüseyin Aygün'ün milletvekilliğinin  henüz başında zaman gazetesinde yaptığı açıklama gibi "Atatürk'ün bundan haberi olmaması " mümkün değildir açıklamasını da görebilirdik.

Cengiz Özakıncı belgeledeki tutarsızlıkları açıkladı..


Twitter üzerinden belgelerle ilgili tutarsızlara açıklama getiren Cengiz Özakıncı şunları açıkladı..

Özetle diyor ki [Dersim vergi verdi+askere gitti+devlet ne dediyse yaptı+Devrimleri de benimsedi] böyle iken devlet onları katletti .Özetle diyor ki: [Dersim cennettir+Dersimliler melektir+Devlete karşı suç işlememişlerdir] böyle iken devlet onları katletti. 

Gösterdiği belge: 1890 tarihinde Ertuğrul gemisinde bir şehidin doğum yeri: TUNCELİ yazılı. [O tarihte TUNCELİ yok, El-AZİZ var]. 1890'da Dersim El-Aziz Vilayeti'nin içinde küçük bir belde. Nüfusun çok azı Dersimli, Şehit El-Aziz'den fakat Milli Savunma Bakanlığı , TUNCELİ yazmış. 

Belge gösteriyor: 1936-1937'de vergi ödenmiş. Çünkü 1935 Tunceli Yasası nedeniyle ORDU orada. Önceki yılların vergi kaydı nerede? 

1926'da Ankara'ya celp edilen aşiret reislerinin fotoğrafı papyonlu. 1935'te Dersim'de çekilen toplu fotoğrafları ise sarıklı .. 1926'da Ankara'da papyon, gravatla fotoğraf çekilmiş (Devrimleri benimseme belgesi diye yutturuluyor.) Öyleyse 1935 fotoğrafı ne? 

Diyor ki: Seyit Rıza bizi anayurdumuz olan TÜRKİSTAN'a geri gönderin dedi. [Yani: Dersimliler TÜRK'tür. İmza: Seyit Rıza]. Belge: 1.Dünya Savaşı şehidi, doğum yeri  TUNCELİ yazılı!!  O tarihte Dersim Mamuratü'l-Aziz  vilayeti içinde. Yani özgün Osmanlıca belgedeki El-Aziz, Mamuratü'l-Aziz sözcükleri yerine TUNCELİ yazmışlar. Böylece şehitler Dersimli oluvermiş!!..
 
Diyor ki: Dersimliler askerlik yapardı MV Hasan Hayri Subaydı. [Oysa ki Abdülhamid'in AŞİRET ALAYI'ndaydı]. Abdülhamid, aşiret ileri gelenlerinin çocuklarını alıp asker yaptı. Bu, aşiretlerin bütün üyeleri askere gidiyordu demek değil. Kanıt olarak gösterilen Mustafa Zeki Saltık ve Ahmet Ramiz Tan da yine Abdülhamid'in [Sünni-Kürt Aşiret Alayları]nda idiler. DUYDUKLARINIZA İNANAMAYACAKSINIZ..

Cengiz Özakıncı Belgelerle Dersim Gerçeklerini açıklıyor..

DUYDUKLARINIZA İNANAMAYACAKSINIZ.. Annelerine boğdurulan bebekler.. Kadın ve Çocukları kendi can güvenlikleri için göz kırpmadan kullanan bir insanlık dışı kavim anlayışı.. Zehirli gazı aslında kim kullandı? Dersimle ilgili yalanlara belgeli cevaplar.. Cengiz Özakıncı'dan BELGELERLE DERSİM GERÇEKLERİ .. İZLEYELİM .. İZLETTİRELİM..

Sinan Meydan- Dersim yalanları ve gerçekler

Sinan Meydan Ulusal Kanal'da katıldığı Kral Çıplak programında Dersim yalanlarını ve gerçelerini anlattı.

ÖZAKINCI'DAN İADE-İ İTİBAR UYARISI.

Mahkemede yargılanmış, idam cezası verilmiş, idam edilmiş Seyit Rıza'nın itibarının iadesini istiyor. İadei İtibar şöyle yapılır: Seyit Rıza'yı yargılayan mahkemenin kararının yasaya aykırı olduğunu gösterir bir YENİ DELİL'iniz varsa bunu savcılığa sunarsınız . Savcılık 1937 mahkeme dosyasını getirtir. YENİ DELİL diye getirdiğiniz şeyle birlikte inceler. YENİ DELİL sonuca etkili ise Yapılacak olan YENİDEN YARGILAMA sonunda, beraat ederse, işte ancak ve ancak o zaman İADE-İ İTİBAR'a da MAHKEME KARAR VERİR

Mahkeme kararıyla mahkum olan birinin itibarının geri verilebilmesi için yeni bir dava açılıp beraat kararı verilmesi ZORUNLUDUR. Hakkında BERAAT kararı olmayan bir mahkumun itibarının iade edilmesi anıtlarının dikilmesi vs. SUÇTUR. (Suçu ve suçluyu övme suçu)Meclis 1937 yargı kararını değiştiremez uymak zorundadır. (Bkz: Anayasa m.38) Mahkemenin suçlu bulduğunu meclis beraat ettiremez. Seyit Rıza yeniden yargılanıp beraat etmedikçe, anıtını dikmek SUÇTUR. A.Menderes'in anıtının dikilmesi adının kurumlara verilmesi kemiklerinin devlet töreniyle yeni mezara taşınması vs. de ihlaldir.

Menderes ve arkadaşlarına, 1987'de özel bir kanun çıkartarak iade-i itibar yapılmış: Yargılanıp suçlu bulunmuş kişilerin, yeniden yargılanıp beraat etmedikçe itibarlarının iade edilmesi; Anayasa m.138 ihlalidir.


Anayasa`nın 138. Maddesi :

A. Mahkemelerin Bağımsızlığı

Hakimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler.

Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz.

Görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya herhangi bir beyanda bulunulamaz.

Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez.

Çağdaş Ulusal Çizgi

Haber Analiz / Neriman fidan


CHP YÖNETİMİ YERİNE YILMAZ ÖZDİL'DEN DERSİM TEPKİSİ haberi için TIKLAYINIZ

AYGÜN'ÜN SEYİT RIZA'NIN TORUNU İLE BİRLİKTE YAPTIĞI AÇIKLAMA  için TIKLAYINIZ..

AYGÜN'ÜN DERSİM İDDİALARI haberi için TIKLAYINIZ..

ENDER ERDEMİL'den DERSİM GERÇEKLERİ haberi için TIKLAYINIZ..

DEDELERİ SUÇLANAN CHP MİLLETVEKİLLERİ SUSKUN Haberini OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İSMET İNÖNÜ VE FAİK ÖZTRAK'IN TUNCELİ MECLİS KONUŞMASI haberi için TIKLAYINIZ..
Etiketler: CHP - Yeni CHP - Dersim - isyan - katliam - iade-i itibar - Tunceli

Diğer SİYASET haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com