TÜMÖD - Suay Karaman'dan 1128 akademisyene tepki - Kod adı 1128 | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> TÜMÖD - Suay Karaman'dan 1128 akademisyene tepki - Kod adı 112821.01.2016 10:48

TÜMÖD - Suay Karaman'dan 1128 akademisyene tepki - Kod adı 1128

TÜMÖD - Suay Karaman'dan 1128 akademisyene tepki - Kod adı 1128


TÜMOD Genel sekreteri Suay Karaman "PKK ile mücadele eden devleti katliam yapmakla suçlayan, müzakere dönemine geri dönülmesi çağrısı yapan ve Türkiye'ye uluslararası gözlemci gönderilmesini isteyen" 1128 imzalı akademisyenler bildirisine imza süreci başta olmak üzere tepki gösterdi. TÜMOD da bir tepki açıklaması yayınladı.


Bu haber 1387 kez okundu.

   


"Bu suça ortak olmayacağız" adlı 5 Ocak 2016 tarihindeki bildiri için imza alma çalışması yapan Tahsin Yeşildere`ye Suay Karaman'dan anında cevap:


Sayın  Prof. Dr. Tahsin Yeşildere,

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı,

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri HDP İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı

 

5 Ocak 2016 tarihli sözde `barış` metninizi okudum. Olaylara hep yanlış açıdan bakıyorsunuz ve ulusalcılık yerine Kürt milliyetçiliğini yeğliyorsunuz. İmza metniniz, giriş paragrafından başlayarak gerçeklerle örtüşmemektedir.

​​

"Türkiye Cumhuriyeti devleti; vatandaşlarını Sur’da, Silvan’da, Nusaybin’de, Cizre’de, Silopi’de ve daha pek çok yerde haftalarca süren sokağa çıkma yasakları altında fiilen açlığa ve susuzluğa mahkûm etmekte, yerleşim yerlerine ancak bir savaşta kullanılacak ağır silahlarla saldırarak, yaşam hakkı, özgürlük ve güvenlik hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı başta olmak üzere anayasa ve taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınmış olan hemen tüm hak ve özgürlükleri ihlal etmektedir."

 

Bu bölgelerde PKK terör örgütünün yaptıklarını görmek istemiyorsunuz. Hendekler kazıp, bombalı tuzaklar kuran, karayollarına bomba döşeyen, ağır silahlar kullanan, hastane ve kütüphane başta olmak üzere her yeri ateşe veren, ambulanslara ateş eden PKK terör örgütü ve destekçileri size hoş gelebilir. Ülkemizi iç savaş ortamına sokmak isteyen bu terör eylemleri size sevimli gelebilir. Gerek haince güvenlik kuvvetlerini öldüren ve gerekse hunharca çocuk, yaşlı demeden sivil halkı öldüren PKK teröristleri sizin için vaz geçilmez olabilir. Ancak artık gözlerinizi açmanın zamanı geldi. Bu tip eylemler şimdi İstanbul`da bile yapılmaktadır. Şu anda vatandaşlara şiddeti devlet değil, PKK terör örgütü uygulamaktadır. AKP iktidarının yanlış ve bilinçsiz politikaları, ülkemizi bugünkü acı duruma getirmiştir. 

 

Silah bırakmayan teröristlerle şimdiye kadar hangi devlet müzakere yapmıştır? Özerklik isteklerine ve devlete meydan okuyanlara karşı, Türk milletinin sessiz kalması mıdır sizin arzunuz? Faşist dediğiniz devletten maaş almaya devam edip, emperyalizmin kucağında devrimcilik yapanları, Türk halkı iyi tanımaktadır. TTB, TMMOB, KESK, DİSK gibi örgütlerle birlikte, ülkemizin bölünmesi için büyük emek harcayanları Türk halkı affetmeyecektir. 

 

Bu  örgütleri ve sizin imza metninizi imzalayanları ortak paydada buluşturan, ülkemizin en önemli sorunlarından birisi olan etnik ayrılıkçı terördür. Bir çok konuda iktidara karşı görünen bu örgütler, konu etnik ayrılıkçılık olunca hemen her zeminde, her eylemde bir araya gelebilmektedir. Amaçları ülkemizin bölünmesi, parçalanması,  Kemalist ilke ve devrimlerden intikam almak olan bu örgütlere anımsatmak isterim: Başaramayacaklar.

 

Yetmez ama evetçi zihniyetin sahte sol görünüp, kimlere destek olduğu bilinmektedir. İşte bu yetmez ama evetçi zihniyet, neden Güneydoğu Anadolu bölgemizdeki feodalizmle hiç ilgilenmemektedir? Neden Şeyh Sait, Seyid Rıza gibi eşkıyalara söz söyleyememektedir? Ülkemizin sorunlarına emperyalizmin gözünden bakılınca, yürütülen siyasetin de şaşı olduğu görülmektedir. Tam bağımsızlığı ve ulusallığı içlerine sindiremeyenler, emperyalizmin maşası olmaya devam edeceklerdir.

 

"Bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak bu suça ortak olmayacağız" derken, ülkemizin bölünmesine ortak olduğunuzun farkında mısınız? Ben Kemalist ve devrimci bir akademisyen olarak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak sizlerin sahte barış metinlerinize alet olmayacağımı bildiririm.Bilgi notu : HDP adayı Tahsin Yeşildere'nin imza toplama çabası bu konudaki HDP yönlendiriciliğini de işaret etmektedir. HDP bildiriye sahip çıkmaktadır.


SUAY KARAMAN'dan

DEVLETİ SUÇLAYAN AKADEMİYENLERE CEVAP

KOD ADI : 1128

“Bu suça ortak olmayacağız” başlığıyla 1128 akademisyen bildiri yayınladı ve açıkça PKK terör örgütüne destek verdi. PKK terör örgütünün KJK adı verilen silahlı kadın kolları da, “akademisyenlerin duruşu sahiplenilmeli” diyerek, bildiriyi imzalayan akademisyenlere destek çağrısı yaptı. 1128 akademisyenin düşüncelerine katılmasanız bile, düşünce özgürlüğünden yana olmak gerekir. Düşüncelerini açıklamalarından dolayı hiçkimsenin yargısız infaz yapılarak, göz altına alınması ve cezalandırılması doğru değildir. Bunun da karşısında olmak gerekir. Ancak; düşüncelerimi açıklıyorum diyerek yasaları hiçe saymak, suçlu ile masumu aynı kefeye koymak ya da suçluyu masum, masumu suçlu ilan etmenin vicdanları yaraladığını da bilmek zorundayız.

 

Bugün ülkemizin bazı bölgelerinde yaşanan savaş değil, terörle mücadeledir. PKK terör örgütüne karşı yürütülen mücadele, aslında haklı bir vatan savunmasıdır. Çünkü dış güçlerin desteğindeki PKK terör örgütünün amacı, ülkemizi bölmek ve parçalamaktır. 32 yıldır ülkemizde yaşanan terörü görmeden, gerçekleri bilmeden sözde ‘barış’ çağrıları yapmak, “bu suça ortak olmayacağız” demek, emperyalizmin kucağında devrimcilik ve sosyalistlik yapmanın bir bedelidir.

 

Bugün barış sözcüğü, PKK terör örgütüne destek olmak anlamında kullanılarak, kirletilmektedir. Terörle mücadele, kararlılıkla yapılır ve terör örgütü çökertilir. Bugün ülkemizde yaşananlar savaş değil ki, sürekli barış çağrıları yapılıyor. PKK terör örgütünün ağır silahlarını, hendeklerini, bombalı tuzaklarını, hastane ve kütüphane başta olmak üzere her yeri ateşe vermelerini, ambulansları yakmalarını ve diğer kanlı eylemlerini görmeyenlerin ya da destek olanların yaptıkları barış çağrıları sahtedir, aldatmacadır, emperyalizmin oyunudur.

 

Türk Tabipleri Birliği, Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, DİSK, KESK gibi kitle örgütleri, PKK terör örgütü sanki hiç yokmuş da güvenlik güçleri durduk yere Güneydoğu’da masum Kürt halkını katlediyormuş izleniminde bildiriler yayınlayarak, sözde ‘barış eylemleri’ düzenlediler. Bu eylemlerden istediklerini bulamayınca devreye kod adı 1128 olan akademisyenlerin bildirisi sokuldu. Bunların hepsinin ardında emperyalist güçlerin bulunduğunu artık Türk halkı öğrenmiştir. Bu bildirinin ardından ABD büyükelçisinin açıklama yapması ve bazı AB ülkelerinin bildiriye destek vermesi durumu açığa çıkartmaktadır. Elbette bu emperyalist oyunların da sona erdirileceğine kuşku yoktur.

 

1128 akademisyenin bu bildirisine karşı çıkmak, AKP ile aynı yerde durmak anlamına da gelmemektedir. Bu bildiriye imza verenlerin birçoğu AKP ile HDP’nin destek verdiği 12 Eylül 2010 tarihindeki halk oylamasında ‘yetmez ama evet” demişlerdi. Bu bildiriye imza verenlerin birçoğu açılım adı verilen emperyalist projeye destek verip, Habur şovuna, çadır mahkemelerine ve terör örgütüyle görüşülmesine de sahip çıkmışlardı. Bu bildiriye imza verenlerden bazıları AKP’nin isteğiyle devletin üst düzey kademelerinde görev yapmış, sözde Ermeni soykırımının tanınması için yarış başlatmışlardı. Bu bildiriye imza verenler, zamanında AKP ile aynı yerde durduklarını unutmuşlardır. Aynı şekilde bu imzacıları savcılara ihbar eden de, geçmişte birlikte yaptıklarını unutmuş görünmektedir. Bu bildiriye imza verenler Ergenekon, Balyoz gibi sahteliği kanıtlanan davalarda, sonuna kadar gidilsin diye eylem ve söylemde bulunurlarken, emperyalist destekçileri de aynı söylemlerdeydiler.

 

Bu bildiriye imza verenler, Diyarbakır’da, Çınar İlçe Emniyet Müdürlüğü ve yanındaki lojmanlara bir ton bomba yüklü araç ile saldıran PKK terör örgütü hakkında ne düşünmektedirler? PKK terör örgütü, içinde sivil vatandaşların bulunduğu lojmanları 45 dakika boyunca, roketatar ve uzun namlulu silahlarla tarayarak, 5 aylık, 1, 4 ve 5 yaşındaki çocukları öldürürken devletin sessiz kalmasını mı bekliyorlardı? Emperyalizmin kucağında devrimcilik ve sosyalistlik yapanların gözleri kördür; efendileri neyi görmesini isterlerse onu görürler ve sonra da faşist dedikleri devletten maaş almaya devam ederek, “bu suça ortak olmayacağız” söyleminde bulunurlar. “Bu suça ortak olmayacağız” derken, ülkemizin bölünmesine ortak olduklarının farkına varamayan akademisyenlerin, Güneydoğu Anadolu bölgemizdeki feodalizmi görmek istememeleri, Şeyh Sait ve Seyid Rıza gibi eşkıyalara söz söylememeleri bilimsel etiğin neresindedir?

 

Şu anda vatandaşlara şiddeti devlet değil, özerklik isteyen ve devlete meydan okuyan PKK terör örgütü uygulamaktadır. AKP iktidarının yanlış ve bilinçsiz politikaları, ülkemizi bugün yaşanan acı duruma getirmiştir. Ancak ne olursa olsun, kodu 705 de olsa, 1128 de olsa kim hangi bildiriyi imzalarsa imzalasın, en son imzayı Türk Milleti atar. Bu vatan içi boş sözlerle ve kof imzalarla değil, ülkesine, devletine ve milletine içtenlikle bağlı, “söz konusu vatansa, gerisi teferruattır” diyen yurtsever ve çalışkan insanlarla gelişecektir, kalkınacaktır...

 

İlk Kurşun Gazetesi, 18 Ocak 2016.


TÜMOD

BASIN AÇIKLAMASI


Başta PKK terör örgütü olmak üzere tüm bölücü, terörist ve emperyalizmin maşası olan örgütlere karşı yürütülen mücadele meşru bir vatan savunmasıdır. İktidar ve devletin ilgili organları bu mücadeleyi kazanmak için, tüm gücünü kararlı bir biçimde kullanmalıdır. Yurtsever herkes vatanın bütünlüğünü, ulusun birliğini savunmalı ve bu uğurda yürütülen haklı mücadelenin kazanılarak bitirilmesini desteklemelidir.

Tüm insanların bu arada da akademisyenlerin her konuda, her ortamda ve her yolla düşünce bildirmeleri bir hak ve özgürlüktür. Herkes bir endişe duymadan düşüncelerini topluma sunabilmelidir. Düşünce açıklamasından dolayı hiç kimse aşağılanamaz ve cezalandırılamaz. Daha da kötüsü yargısız infaz edilemez. Düşüncelerine katılmadıklarımızın da, düşünce özgürlüğünün sonuna dek arkasında olduğumuzun bilinmesini isteriz. Akademisyenlere başlatılan hukuk dışı kıyım ve baskılara derhal son verilmelidir.

Kendi düşüncelerini gür ve güçlü bir şekilde ifade etmek, onun etrafında örgütlenmek yerine, başkalarının düşüncelerini McCharty’ci basit bir üslupla kınamak ve böylece özgürlük düşmanlarına ortam hazırlamak ve hatta onlarla aynı safta yer almak akademisyenlik ve demokratlıkla asla bağdaşmaz.

TÜMÖD Genel Merkezi, kuruluş felsefesinden aldığı güç ve Atatürkçü yapısı ile şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da gelişen olaylar karşısında kararlı, aktif ve güçlü bir duruş sergilemeye devam edecektir.

  

                            Prof. Dr. Recep AKDUR

                            Genel Başkan


Akademi Birlik paltformu bildirisi

okumak için TIKLAYINIZ

AKEDEMİSYENLERDEN TERÖRE KARŞI BİLDİRİ


1128 imzalı
Terörle mücadele eden Türkiye'yi katliam yapmakla suçlayan, 
operasyonların durmasını ve PKK ile müzakereye başlanmasını isteyen 
Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin bildiri metni ve 
ÜAK ve ÇOMÜ rektörü tepkisini okumak için
TIKLAYINIZ..
TERÖRLE MÜCADELE EDEN TÜRKİYE'Yİ SUÇLAYAN AKADEMİSYENLERE TEPKİ VE SORUŞTURMA


Etiketler: 1128 Akademisyen - Suay Karaman - TÜMÖD - Ünivder - Tahsin yeşildere - PKK - Terör

Diğer SİYASET haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com