Baykal'dan Suriyelilere vatandaşlık yorumu : Türkiye önce kendisine sahip çıkmalı. | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Baykal'dan Suriyelilere vatandaşlık yorumu : Türkiye önce kendisine sahip çıkmalı.08.07.2016 13:30

Baykal'dan Suriyelilere vatandaşlık yorumu : Türkiye önce kendisine sahip çıkmalı.

Baykal'dan Suriyelilere vatandaşlık yorumu : Türkiye önce kendisine sahip çıkmalı.


CHP Antalya milletvekili Deniz Baykal Bayramın 1. günü, bayram namazı ardından yaptığı açıklamada Suriye'lilere vatandaşlık verilmesi konusunu değerlendirdi. Dayanışmaya devam etmek gerektiğine vurgu yapan Baykal; "Komşuda yangın çıktı diye nüfusumuza almak zorunda değiliz." dedi. Olayın demografik etkisine ise Baykal; "Türkiye, Türkiye olarak kalmalıdır. " sözleri ile dikkat çekti.


Bu haber 3408 kez okundu.

TÜRKİYE KOMŞULARINA KARŞI GÖREVİNİ YERİNE GETİRİYOR.

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Türkiye'nin zor durumdaki komşularına karşı görevini yerine getirdiğini vurgulayarak, "Elbette komşuda acı çekenlere yardımcı olmak görevimizdir, bunu yapıyoruz.

Evimize alıyoruz, bağrımıza basıyoruz, ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Ama komşuda yangın var diye, o yangında perişan olan insanları nüfusumuza kaydetmeye mecbur değiliz.

Baykal, camii çıkışında yaptığı açıklamada tüm İslam alemi ve Türkiye'nin Ramazan Bayramını kutladı. Baykal, ardından Antalya usulü meşhur serme börek kahvaltısı yaptı. "Sorgulamak için fırsat" Bayramların genellikle hak edilmiş mutlulukların kutlandığı dönem olduğunu ifade eden Baykal, "Elbette Ramazan ayını hakkıyla idrak edenlerin bu bayramı yaşamak hakkıdır. Ama bayramlar kendimizi sorgulamak için de bir fırsat olmalıdır.

Bizlerin İslam dünyasının kendimizi sorgulamamamız için pek çok neden var. Malasef çok büyük acılar yaşıyoruz. Acıları büyük bir iyi niyetle gayretle göğüslemeye gayret ediyoruz. Sabırla acılara tahammül ediyoruz.

Ama bunlardan kurtulmanın yolunu daha iyi düşünmek ve bulmak zorundayız" diye konuştu. "İslamiyet'i kendi amaçları için kullananlara izin vermemeliyiz" Terör konusuna da değinen Baykal, "Yaşadığımız terör giderek yeni bir nitelik kazanarak ülkemizi tehdit etmeye devam ediyor. Bir terör belası ile uğraşırken şimdi yeni bir terör belasına daha muhatap olduğumuzu üzüntüyle görüyoruz. Elden geldiğince her türlü güvenlik önlemini alarak, terörle mücadele edilecektir, ediliyor. Ama artık olay sadece terörle mücadele olmanın ötesine geçmeye başladı.

Bizim özellikle inancımızı, İslamiyet'i teröre karşı korumamamız lazım. Kendimizi teröre karşı korumadan önce, yapılması gereken şey belki İslamiyet'i, dinimizi, Müslümanlığı terörün tutsak almasına, rehin almasına, terörünün istismar etmesine izin vermemenin yolunu bulmalıyız.

Bir terör belasıyla ugraşırken olay sadece terörle  mucadele olmasının ötesine geçmeye başladı.

Teröre Karşı koymamız lazım.

kendimizi teröre  karşı korumadan önce yapılması gerekenler bir dinimizi islamiyeti müslümanlıgı terörün tutsak almasına rehin almasına izin vermemenin yolunu bulmalıyız.

islamiyeti rehin ve tutsak almak istiyenlere karşı 

bu dinin ilimadamlarının,din adamlarının,düşünürlerin,yetkililerin sesini daha yüksek çıkarmaları lazım

gerçek islamiyeti sahiplenmek ,islamiyeti kendi kafalarına göre yorumlamalarına izin vermemeliyiz.

Bunun içindir ki İslamiyet'i gerçek anlamıyla, derinliğiyle, güzelliğiyle, insancıllığıyla herkesin anlamasını sağlayacak büyük bir atılım yapmaya ihtiyacımız var. İslamiyet'i çarpıtmalarına, kendi amaçları için kullanmalarına izin vermemeliyiz. Bu böyle bir bayram gününde birbirimize hatırlatmamız gereken bir olaydır.

İslamiyet'i rehin almak isteyenlere karşı, tutsak almak isteyenlere karşı bu dinin bilim adamlarının, din adamlarının düşünürlerinin yetkililerin sesini daha yüksek çıkarmaya ihtiyaç var.DAYANIŞMAYA EVET. ANCAK, KOMŞUDA YANGIN ÇIKTI DİYE NÜFUSUMUZA ALMAK ZORUNDA DEĞİLİZ.

"Suriyelileri nüfusumuza kaydetmek zorunda değiliz" Bayramların dayanışma günü olduğunu dile getiren Baykal, "Bu bayramdaözellikle dayanışmaya ihtiyaç var.

Çevremizde yangın var. İnsanlar, aileler, milletler paramparça oldu. Büyük acılar yaşanıyor, bu acılar karşısında dayanışmaya ihtiyaç var. El ele vermeye birbirimize sahip çıkmaya ihtiyaç var.

Türkiye bu konuda üzerine düşeni tüm insanlığa örnek olacak şekilde yapıyor.

Bu konunda kimsenin bizi suçlamaya hakkı yoktur. 4 milyona yakın Suriyeliyi Türkiye'de ağırlıyoruz.

Onlara karşı insanlık görevimizi, Müslümanlık görevimizi, komşuluk görevimizi en iyi şekilde yerine getiriyoruz.

Dayanışma güzeldir ama dayanışmayı yapabilecek konumda olmaya devam etmek her şeyden daha önemlidir.

Komşumuzda yangın olunca ne yaparız, çoluğuna çocuğuna ailesine sahip çıkarız. Açıkta kalan insanları evimize davet ederiz.

Onlara gerekli desteği veririz. Türkiye bunu yapmıştır. Elbette komşuda acı çekenlere yardımcı olmak görevimizdir, bunu yapıyoruz.

Evimize alıyoruz, bağrımıza basıyoruz, ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Ama komşuda yangın var diye, o yangında perişan olan insanları nüfusumuza kaydetmeye mecbur değiliz. Yani Türkiye'nin çevresine yardımcı olabilmesi için, önce kendisine sahip çıkması lazım. Kendisi olabilmeye devam etmesi lazım.

Kendisini güçlü şekilde ayakta tutabilmenin yolunu bulabilmesi lazım.

Çevremizdeki faciaların bizi de çekim alanı içine sürüklemesine fırsat vermemek lazım. Türkiye'nin kendisini, gücünü, sorumluluğunu bilmesi lazım.

Yardımlaşma, dayanışma evet ama Türkiye, Türkiye olarak kalmaya devam etmelidir" ifadelerini kaydetti.


Etiketler: Deniz Baykal - CHP - Antalya - Suriye - Suriyeli - vatandaş

Diğer Siyaset Altı haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com