Demirtaş koalisyon konusunda fikir değiştirdi | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Demirtaş koalisyon konusunda fikir değiştirdi12.06.2015 23:04

Demirtaş koalisyon konusunda fikir değiştirdi

Demirtaş koalisyon konusunda fikir değiştirdi


Seçimden hemen sonra yaptığı açıklamada ‘AKP ile içerden ve dışandan koalisyon yapmayacağız’ diyen HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş fikir değiştirdi. Demirtaş, bazı şartlarla AK Parti’ye dışardan destek verebileceklerini açıkladı.


Bu haber 1503 kez okundu.

Seçimler çalışmalarını AK Parti’yi hükümetten düşürmek üzerine kuran ve seçimlerden sonra yaptığı ilk açıklamasında ‘içerden ve dışardan AKP ile koalisyon yapmayacağız’ diyen Selahattin Demirtaş fikir değiştirdi.

CNN International’den Christiane Amanpour’un yayınına konuk olan Demirtaş, “AK Parti- CHP koalisyonunun gerçekleşmemesi halinde tavrınız ne olur?” sorusuna

“Bütün seçenekler sırası geldiğinde değerlendirilir. Biz AKP ile koalisyon yapmayacağımızı söyledik. Fakat Türkiye’de istikrarsızlık doğmaması, oluşmaması için elimizden gelen çabayı da gösteririz. Azınlık hükümeti de dahil... Ancak birinci ve ikinci partinin koalisyonu şu aşamada teamüllere en uygun seçenek” cevabını verdi.


DEMİRTAŞ ŞARTLAR ÖNE SÜRDÜ

AK Parti’ye koşullu olarak destek vereceklerini söyleyen Demirtaş, 3 şartını şöyle açıkladı:

Biz HDP olarak acilen ‘Yeni anayasa, seçim kanunun değişmesi, barajın düşürülmesi, güvenlik yasasının kaldırılması’ konusunda gereken desteği veririz.


HDP ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİN HERŞEYİ YAPMAYA HAZIR..

HDP lideri Demirtaş, İmralı heyetinin Öcalan'la görüşmek için başvuracağını açıkladı. "Silahlar konusunda çağrı yapacak olan Öcalan’dır ve o da İmralı’da bekliyor" dedi. Demirtaş koalisyon pazarlıkları için de "Hiçbir öneriye peşinen kapalı da değiliz, evet deme durumumuz da yok" diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı heyetinin Öcalan'la görüşmek için başvuracağını açıkladı; "Silahlar konusunda çağrı yapacak olan Öcalan’dır ve o da İmralı’da bekliyor. Sayın Davutoğlu bunu istiyorsa, işte heyetimiz İmralı’ya gitmek için bekliyor" ifadelerini kullandı. 

Demirtaş'ın açıklamaları şöyle:

"Dolmabahçe’deki 10 maddelik mutabakatın müzakereye açılması, PKK’nın silahlara dair kongre tarihi belirleyip çağrı yapması... Sayın Öcalan’ın da İmralı’dan bu çağrıyı yapması... HDP olarak sürecin kaldığı yerden devam etmesi gerektiğine dair sorumluluğumuzu HDP olarak biliyor ve daha fazlasını yapmaya hazır olduğumuzu söylemek istiyoruz. Kendileri de aynı noktadaydı. Tüm bunları bir kez daha AK Parti’den duymamız gerekiyor. Silahlar konusunda çağrı yapacak olan Öcalan’dır ve o da İmralı’da bekliyor. Sayın Davutoğlu bunu istiyorsa, işte heyetimiz İmralı’ya gitmek için bekliyor. HDP de her türlü desteğe açık. Sorumluluğumuzu yerine getireceğiz, barış için halkımıza söz verdik."

"Çözüm sürecinin kaldığı yerden devam etmesi lazım, en önemli başlık bu. Heyetimizin de başvuru yaptıktan sonra bir açıklaması olacak. Seçim öncesi rekabeti bir kenara bırakıp toplumun huzur ve güveni için elimizi taşın altına koymalıyız. Anayasa için de adım atmaya hazırız." (Kaynak: Al Jazeera)

KOALİSYONDA ANAHTAR ÇÖZÜM SÜRECİ değerlendirmesi için TIKLAYINIZ..

NERİMAN FİDAN - KOALİSYON HESAPLARINDA ANAHTAR ÇÖZÜM SÜRECİ


Etiketler: Demirtaş - koalisyon - çözüm süreci - Yeni anayasa

Diğer Siyaset Altı haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com