Heryerde yasak, Diyarbakır'da serbest! Diyarbakır valisi ne yapıyor? | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Heryerde yasak, Diyarbakır'da serbest! Diyarbakır valisi ne yapıyor?18.03.2016 09:39

Heryerde yasak, Diyarbakır'da serbest! Diyarbakır valisi ne yapıyor?

Heryerde yasak, Diyarbakır'da serbest! Diyarbakır valisi ne yapıyor?


Güvenlik sebebi ile Ankara , İzmir, İstanbul olmak üzere HDP'nin nevruz kutlamalarına izin verilmedi. Ancak, 2015 yılında PKK'nın gösteri alanı haline gelen , Öcalan'ın mektubunun okunduğu , halen bazı ilçelerinde çatışmaların olduğu Diyarbakır'da Nevruz'a izin çıktı!


Bu haber 928 kez okundu.

Nevruz Kutlamaları Yasaklandı

HDP’nin geçtiğimiz hafta ilan ettiği kutlama programı valiliklerce iptal ediliyor. Ankara, Hakkari, Şanlıurfa, Mersin, Mardin ve Tunceli’den sonra İstanbul Valiliği de 20 Mart’ta Bakırköy Pazar Meydanı’nda gerçekleştirilecek nevruz kutlamasını iptal etti.

Nevruz kutlamaları, hükümetle Halkların Demokratik Partisi arasında yeni bir krizi alanı olmaya aday. HDP'nin geçtiğimiz hafta ilan ettiği kutlama programı valiliklerce iptal ediliyor. Ankara, Hakkari, Şanlıurfa, Mersin, Mardin ve Tunceli'den sonra İstanbul Valiliği de 20 Mart'ta Bakırköy Pazar Meydanı'nda gerçekleştirilecek nevruz kutlamasını iptal etti.

TERÖR SALDIRILARI SEBEBİ İLE RET..

İstanbul Vali Yardımcısı Nurullah Naci Kalkancı'nın imzasıyla HDP'ye gönderilen tebligatta, "Talebiniz ülkemiz ve bölgemizde meydana gelen terör saldırıları ve toplumda oluşan hassasiyet dikkate alındığında provokatif eylem ve olaylar meydana gelebileceği, açık hava toplantısına katılabilecekler dahil, halkın huzur, güvenlik ve esenliğinin, kamu güvenlik ve düzeninin bozulmasına sebebiyet vereceğinden hareketle izin talebi reddedildi” ifadeleri yer aldı.

HDP YİNE GERİYOR!..


Nevruz bahanesi ile Özyönetim ayaklanması arayışı..

Terör bağı yüzünden toplumsal desteği eriyen HDP - PKK Nevruz bahanesi ile  kitleselliği olan yeni bir çıkış arıyor.

HDP'nin Cizre'ye yürüyüş çağrıları boş çıkarken, mitingler katılım olmadığı için iptal edilirken, yıllardır yaptıkları gibi nevruz kutluyoruz bahanesi ile toplanan insanları PKK gösterilerinin parçası haline getirmek amaçlanıyor.

HDP'nin "direnerek kazanacağız” sloganıyla 82 ayrı il ve ilçede planladığı Nevruz kutlamasının ana teması "özyönetim” olacaktı.

HDP tarafından yapılan açıklamada nevruz iptallerinin dikkate alınmayacağı da vurgulandı:

HDP İstanbul İl Örgütü, bu karar üzerine twitter hesabı üzerinden "yasaklara karşı 20 Mart Pazar günü tüm ilçelerimiz Nevruz alanı” çağrısında bulundu.

Art arda gelen izin iptalleri sonrası HDP Merkez Yönetim Kurulu bir açıklama yayınlayarak hükümete bu kararından vazgeçme çağrısında bulundu.

"Bizler kutlamalarımızı planladığımız ve ilan ettiğimiz gibi gerçekleştireceğiz. Halklarımız kendi gelenekleri, usulleri ve renkleriyle Nevruz için sokaklarda, meydanlarda olacak ve Nevruz ateşlerini eşitlik ve özgürlük için yakacaklardır.”

HDP'nin kardeş partisi olarak bilinen Demokratik Bölgeler Partisi de kutlamalardan vazgeçmeyeceğini duyurdu. DBP Eş Başkanı Kamuran Yüksek, Kars'ta Perşembe günü yapılacağı ilan edilen Nevruz kutlamasına katılacağını açıkladı.

Diyarbakır'da DTK  başvurusuna izin..

Diyarbakır valiliği HDP'nin de parçası olduğu DTK'nın Nevruz başvurusunu kabul ederek  şaşırttı.

Bağlar'da çatışma sürerken, bölgenin en hassas illerinden birisi olan Diyarbakır'da Nevruz kutlamaları adı altında PKK gösterisine izin veren Diyarbakır Valisi ne yaptığını biliyor mu?

Öcalan'ın mektubunun okunduğu 2015 yılındaki Diyarbakır Nevruz kutlamaları hafızalarımızdan henüz silinmedi. Silahların bırakılması beklentisi ile hazırlanan büyük gösteride, binlerce insanın katılımı ile terör örgütü zafer gösterisi yapmış, tutuklu terör örgütü başının mektubu millevekilleri aracılığı ile topluma ulaştırılmış, üstelik silahların bırakılması çağrısı bile yapılmamıştır.

Ülkenin bugünkü terör bataklığına batmasına giden çözüm sürecinin Türkiye'yi nereye götürdüğünün resmiydi 2015  Nevruz kutlamaları..

Ve Diyarbakır'da bu koşullarda HDP-DTK (PKK) nın nevruz kutlaması adı altında özyönetim teması olan gösterisine izin veren Diyarbakır Valisi ne yaptığını biliyor mu?

Diyarbakır Valisi ne yaptığını bilmiyorsa, Başbakan ve İçişleri Bakanı ne yaptığını biliyor mu?


Ender Erdemil'in 2015 Nevruz'unu değerlendirdiği yazısını okumak için TIKLAYINIZ

Nevruz’da Öcalan’dan Cumhuriyet’i birlikte yıkalım çağrısıEtiketler: Diyarbakır - Nevruz - DTK - HDP -PKK - İstanbul - Ankara

Diğer Siyaset Altı haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com