YENİ SEÇİM -  Suay Karaman yazdı. | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> YENİ SEÇİM - Suay Karaman yazdı.24.08.2015 22:52

YENİ SEÇİM - Suay Karaman yazdı.

YENİ SEÇİM -  Suay Karaman yazdı.


TÜMÖD-Tüm Öğretim Elemanları Derneği Genel Sekreteri Suay Karaman Yeni Seçim'i yazdı. Yenilenecek olan seçimlerin çok fazla sonucu değiştirmeyeceğini iddia eden Karaman, "Ülkemize istikrarın gelmesi için, Atatürk ilkelerine ve devrimlerine sahip çıkan siyasi partilerin olması ve söylemleriyle topluma güven vermesi gerekmektedir." dedi.


Bu haber 1035 kez okundu.


Suay KARAMAN'ın yazısı


YENİ SEÇİM


Emperyalist güçlerin ve yerli işbirlikçilerinin 7 Haziran 2015 genel seçimleri için yaptıkları hesaplar tutmadığı için, yeniden genel seçime gidilmesi gündemdedir. Seçim öncesi dillendirilen AKP-CHP koalisyonunun olması için çok uğraş verildi, bunun için terör yeniden başlatıldı ama bu koalisyon kurdurulamadı.

 

PKK terör örgütü dört bir yandan saldırılarını sürdürmektedir. HDP’li belediyelerin destekleriyle mayın tuzakları kurulmaktadır ve ülkemizin gündeminde hergün şehit haberleri bulunmaktadır. Acı ve öfke heryeri, herkesi sarmalamaktadır.

 

Terörün yanında ekonomik ve siyasi belirsizlik koşullarında, ülkemiz yeni bir seçime hazırlanmaktadır. Tayyip Erdoğan’ın yetkisini artırmak için AKP’nin iktidarından vazgeçmeyeceği, erken seçime gitmek için her türlü yola başvuracağının bilinmesine karşılık, yeni CHP yönetimi bu oyuna çekilmiştir. Bu oyunun diğer figüranı Ahmet Davutoğlu da; “CHP ile görüştüğüm için ihanetle suçlandım” açıklamasıyla, komikliklerine bir yenisini daha eklemiştir. PKK terör örgütüyle ve IŞİD’li teröristlerle görüşmek serbestken, CHP ile görüşmek ihanetse, bu insanların ihanetin de tanımını bilmedikleri açıktır. İşte buna da ‘ileri demokrasi’ adını vermektedirler.

 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), aceleyle hazırladığı taslakta 90 günlük seçim takvimini 60 güne indirerek, erken seçimin 1 Kasım 2015 Pazar günü yapılmasını öngörmüştür. YSK, kararını “hükümetin kurulamayacağının ortaya çıkması”, “daha ileri bir tarihin kışa rastlayacağı” ve “ülkenin içinde bulunduğu koşullar” şeklinde üç gerekçeye dayandırmıştır. Henüz 45 günlük hükümeti kurma süresi tamamlanmadan, cumhurbaşkanının kararı açıklanmadan ve seçim kararı alınmadan YSK’nin yaptığı bu işgüzarlık ile, her zaman olduğu gibi yine anayasa çiğnenmiştir. Seçim kararı alınmadan, seçim tarihini belirlemek mümkün değildir ancak AKP iktidarının sivil darbelerine toplum alıştırılmış ve sessiz kalması sağlanmıştır. Muhalefet partileri bile, bu olayı sıradan sözlerle geçiştirmişlerdir.

 

Yine siyasi ayak oyunları, oy hesapları, seçmen kandırma yöntemleri ön planda olacaktır. Yeni bir seçime kadar bu kabusun düzelme olasılığı da yoktur ne yazık ki. Erken genel seçim de ülkeyi düzeltemez. Çünkü halk, önceki seçimlerde çok yanlış kararlar verdi, ihanet içindeki partileri iktidara getirdi ve ülkenin sistemi alt üst edildi. Ortaçağ karanlığından demokrasi ve terör örgütünden barış beklentisiyle aydınlık ve güzel günlere ulaşmak olanaksızdır. Erken seçimde doğru oy verilse bile, ülkenin düzelmesi çok zor gözükmektedir. Yapılan hataların izleri, yeni bir seçimle silinemez.

 

Yapılacak erken seçimde de sonuç hemen hemen aynı olacaktır. AKP ya da AKP ağırlıklı bir iktidar işbaşına geçecek ve ülkeyi bugüne getiren politikalar devam ettirilecektir. Zaten böyle bir iktidar ile böyle muhalefet partileriyle ve bunların yöneticileriyle bu karışıklıktan çıkmak mümkün değildir. Toplum yeni bir umut arayışı içindedir. Ancak kısa sürede yapılacak erken seçimde, bu umudu bulmak zor gözükmektedir. Ülkemize istikrarın gelmesi için, Atatürk ilkelerine ve devrimlerine sahip çıkan siyasi partilerin olması ve söylemleriyle topluma güven vermesi gerekmektedir. Ve bu umut bir gün mutlaka gerçekleştirilecektir. 

 

SUAY kARAMAN YAZILARI


Etiketler: Suay KARAMAN - Yeni seçim

Diğer Siyaset Altı haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com