Ankara bombacısı kim? PYD safında savaşan PKK'lılar. | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Ankara bombacısı kim? PYD safında savaşan PKK'lılar.17.03.2016 14:33

Ankara bombacısı kim? PYD safında savaşan PKK'lılar.

Ankara bombacısı kim? PYD safında savaşan PKK'lılar.


Ankara saldırısının faili kim?


Bu haber 2817 kez okundu.

Ankara saldırısının faili kim?

Davutoğlu'nun açıklaması : Sorumlu YPG
  • Bu saldırıyı Türkiye içindeki bölücü terör örgütü üyeleri ve YPG mensubu bir kişinin birlikte gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştır.
  • Bu kişi PKK ve YPG mensubu bir kişidir. Saldırının YPG irtibatı ortaya çıktı. Kişi, 1992 Amude doğumlu Salih Neccar adlı kişidir. Saldırıyla ilgili 9 kişi gözaltına alındı. YPG irtibatları kesindir.
  • YPG'yi sanki demokratik bir unsur gibi masaya davet etmek isteyen örgütlere de buradan, bu terör saldırısı sonrası bir kez daha sesleniyorum. Nasıl El Kaide masaya oturamazsa, nasıl DEAŞ masaya oturamazsa, terör örgütü olan YPG de masaya oturamaz. Türkiye'ye düşman bir örgütü doğrudan veya dolaylı destekleyenler de Türkiye için bu anlamda dost hüviyetini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırlar.
  • Kesinlikle bu saldırının bedeli ödetilecektir. Bu bedelin ne olduğu, ne zaman olacağı, nasıl gerçekleşeceği bizde mahfuz olmak üzere her türlü meşru müdafaa da dahil tedbiri sınırda alacağız. 

YPG : Türkiye'ye saldırmadık.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun saldırıyla ilgili ‘Ankara saldırısını YPG yaptı’ açıklamasına tepki gösteren YPG Genel Komutanlığı, “Davutoğlu, bu açıklama ile Suriye ve Rojava’ya yönelik saldırıya zemin hazırlamak istemektedir” dedi.

YPG açıklamasında, “Bizim bu olayla hiç bir ilişkimiz yoktur. Sadece bu saldırı değil, hiç bir zaman Türkiye’ye karşı bir saldırı içinde olmadık. Türkiye devleti, bizim onlara saldırı yaptığımızı asla kanıtlayamaz, çünkü bizim böyle bir saldırımız olmamıştır” denildi. Ancak açıklamada, kendi bilgileri dışında Azez'e topçu ateşine bir misillleme yapılmış olabileceğinden bahsedildi.

PKK'dan açıklama : Kürt gençleri misilleme yapmış olabilir.

PKK lideri ve KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, ANF ajansına yaptığı değerlendirmede, tıpkı PYD gibi, millime olabileceğinden bahsetti. Bayık, "Kim yapmıştır bilmiyoruz. Öfkeli Kürt gençleri misilleme yapmış olabilirler" dedi.

Bayık açıklamasında "Daha önce Kürdistan'daki katliamlara misilleme olarak bu tür tepki eylemleri yapanların olduğunu biliyoruz. Herhalde eylemi yapanlar yakında niye yaptıklarını açıklarlar." dedi 


2 gün sonra saldırıyı TAK üstlendi.


TAK’dan bugün yapılan yazılı açıklamada, “17 Şubat 2016 günü akşam saat 18:30’da Ankara Merasim Sokak’ta faşist TC ordusunun konvoyuna yönelik TAK olarak gerçekleştirdiğimiz fedai intikam eyleminde yüzlerce faşist Türk subayı öldürülmüştür” denildi ve eylemcinin kimliğinin Van doğumlu Abdülbaki Sümer olduğunu açıkladı.


Eylemi kimin yaptığı tartışmasından önemli 2 nokta var :

1. Yurtdışından mı, yurtiçinden mi? Yurtiçi örgüt üyesi PKK nın direniş tezine destek algısı açısından önemli. Suriye'nin Türkiye'ye terör ihraç ettiği iddiası çürütülüyor. 
2. Teröristin Suriye kökenli olmadığı iddiası, doğrudan YPG'yi terör eylemi yönünden sorgulanamaz hale getiriyor. Teröristin YPG bağı kanıtlanırsa, YPG'nin Türkiye'de terör eylemi ilk defa kayıtlara geçmiş oluyor. 

Tartışılmaz olan, PKK ile ilişkisi herkes tarafından bilinenen bu 2 örgütten, 
HANGİSİ EYLEMİ ÜSTLENİRSE ÜSTLENSİN, FAİL'İN PKK OLDUĞU KESİN!

TERÖRİST; VAN DOĞUMLU ABDÜLBAKİ SÖMER

Ankara’daki terör saldırısını yaptığı ileri sürülen Salih Neccar'ın DNA örneği, Cihan Haber Ajansı'nın haberine göre TAK bombacısı olduğu iddia edilen Abdulbaki Sömer'in babası Musa Sömer ile eşleşti. TAK, Ankara saldırganının ismini Abdulbaki Sönmez olarak açıklamıştı. Saldırganın babası olduğunu iddia eden Musa Sömer ise oğlunun isminin Abdulbaki Sömer olduğunu söylemişti.


Abdülbaki Sömer'in kardeşi, "Fotoğraflardan gördüğümüz kişi 1989 Gürpınar doğumlu Abdulbaki Sömer'dir. Kardeşim 2005 yılında kayboldu. Biz o zaman savcılığa kayıp için başvuruda bulunmuştuk. " dedi.

2005'te kayıp olduğu bildirilen Abdülbaki Sömer'in Suriye'den salih Neccar kimliği ile giriş yapması aslında PKK-PYD'nin içiiçe geçtiğinin de göstergesi.

Suriye'de  PYD saflarında savaşan PKK 'lılar..

Suriye'de PYD saflarında savaşan PKK eylemcilerinin varlığı, Suriye'de PYD saflarında savaşan ve ölen  PKK'lıların Türkiye'ye cenazelerinin gelmesi, yaralıların Türkiye'ye tedavi için gelmesi ile biliniyor.

2014 yılında, Kobani’de yaralandıktan sonra tedavi için Türkiye’ye geçerken yüz tarama sistemi ile yakalanan ve PKK'nın Diyarbakır bölge sorumlusu olduğu iddia edilen 'Sofi' kod adlı Selahattin Dilek tutuklandı. Dilek PKK ile ilgisinin bulunmadığını YPG’li olduğunu söyledi.

PKK_Diyarbakır_sorumlusu

17 Ekim 2014 Cuma günü koltuk değnekleriyle çıkarıldığı mahkemede suçlamaları kabul etmeyen Dilek ifadesinde, "Ben PYD'liyim. Benim PKK örgütü ile bir bağım yoktur. IŞİD ile Kobani şehrinde savaştım, yaralandım ve tedavi olmak için Suruç'a geldim," dedi.

Obama'nın temsilcisi PKK'lıdan plaket aldı!

Özel temsilcisi McGurk, kendisini Rojava Ordusu Komutanı olarak tanıtan Polat Can'a bir ödül verirken, karşılığında YPG armalı bir plaket bile aldı. Ancak Polat Can'ın aynı zamanda Kandil kamplarında eğitim gören ve Türkiye'deki terör saldırılarında bizzat yer alan bir PKK'lı terörist olduğu ortaya çıktı.

Obama'nın temsilcisi PKK'lıdan plaket aldı!

Bunun gibi birçok örnek bulmak mükün.

Eylemcinin kimliğinin Türk yetkililerini yanıltmak için özellikle seçilmesi muhtemel.

Yaratılan karmaşa ile Türkiye'nin YPG konusundaki tezler sorgulanması sağlanıyor. Türkiye yalancı konumuna sürüklenmek istieniyor ve Türkiye'nin YPG konusundaki iddialarının haklılığının sorgulanması amaçlanıyor.
 Oysaki PKK-YPG bağının kanıtlanması için Ankara bombacısından daha fazla bilgi ve belge bulunuyor. Onur Öymen bazı bu bağı Amerikan belgeleri ile ortaya koyuyor. Yani Amerika da, dünya da PKK'nın PYD ile bağını biliniyor

YPG terör örgütü olarak kabul edilirse ne olur?

Milli İstihbarat Teşkilatı MİT’in eski müsteşar yardımcısı Cevat Öneş ise “Ankara’nın merkezinde böylesine bir eylemin YPG tarafından gerçekleştirildiği belgelenirse, bu demokratik ülkelerin politikalarını etkileyecek bir sonuçtur” diyor, ancak sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Suriye’deki ve genel olarak Orta Doğu’daki gelişmeler bize gösteriyor ki gerek küresel güçler, gerekse bölge güçlerinin çok farklı çıkar çatışmaları söz konusu. Bu bölgede cereyan etmekte olan vekalet savaşları çerçevesinde maalesef YPG-PYD gibi, PKK gibi örgütsel yapıların nasıl kullanıldığını tarihte olduğu gibi bugün de görüyoruz.”


Cevat Öneş, “Terör örgütleriyle mücadele meşru müdafaa hakkını doğurur. Küresel boyutta savaşılması gereken bir örgüt olarak görülürse, bu mücadele demokratik ülkeler, BM ve AB nezdinde önem kazanacaktır. Türkiye bu meseleye önem veriyor ve vermesi de lazım” diyor.

“Dolayısıyla PYD ile PKK’yı aynı düzeyde birer terörist örgüt olarak kabul ettirdiğiniz takdirde, o zaman mücadelenizi uluslararası toplumun gözünde meşru kılarsanız. Çünkü bu terörle mücadele olarak görülür.”

Ayrıca, YPG nin terör örgütü olduğu kabul görülürse, Suriye'de IŞID le mucadele ediyor diye YPG'ye silah gönderen ülkeler terör destekçisi ülke konumuna gelecek. Bu durum, o ülkelerin yönetimlerini hukuken sorumlu ve suçlu konumuna taşıyor. Uluslararası hukuk, bu ülke ABD de olsa terörü desteklemeyi yasaklıyor. Yani ABD - AB, YPG'ye doğrudan silah yardımı yapamıyor.

Bir ilginç durum da Suriye'de açıkça desteklenen PYD başkanı Salih Müslim, ABD'ye giremiyor. 2014 yılındaki bir konferas sebebiyle yapılan Salih Müslim için yapılan vize başvursu , ABD tarafından reddedildi.

ABD - PYD (YPG) den vazgeçmiyor, YPG için uluslararası güçler devrede..

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes da, Ankara'daki saldırıyı kimin düzenlediğini henüz belirleyemediklerini ifade edip, "Sorumlusunu henüz tespit edemedik. Tabii ki Türkiye'de meydana gelen saldırıları mümkün olan en güçlü şekilde kınıyoruz. Biz hükümet olarak sorumlunun kim olduğuna dair karar vermedik. Ancak bu konuda Türk yetkililerle irtibat halinde olacağız" dedi. ABD her fırsatta Türkiye'yi anlıyoruz ama YPG'yi terör örgütü olarak görmüyoruz açıklamasını yineliyor.

PKK ile bağı açıkça ortada olan, etnik temizlik yaptığı uluslararası raporlarda ortaya konulmuş olan PYD(YPG) nin terör bağı herkes tarafından biliniyor. Ancak PYD'nin terör örgütü listesine alınmaması için her türlü çaba sarfediliyor.

Ankara eyleminden 2 gün sonra TAK tarafından üstlenilmesinin, bu çabanın sonucu olması ihtimali yüksek.

Ve elbette, bu kadar güçlü bir saldırının, güçlü bir istihbarat desteği yapılmadan planlanması ve uygulanması mümkün görülmüyor.

Her durumda, büyük kentlerde tırmandırılan ve Doğu'da bir türlü bitirilemeyen terör, Türkiye'nin yeniden müzakere masasına dönmesi ve Suriye'de oluşturulması planlanan kürt koridoruna müdahale etmemesi için yapılıyor.

AB, ABD temsilcileri, Türkiye'nin topçu ateşini kesmesi çağrısı yanında, müzakere sürecine dönülmesi çağrısını sürekli yineliyor.

TÜRKİYE SURİYE'YE GİRECEK Mİ?

Irak'a müdahale sırasında Türkiye'nin sınır ötesine müdahale etmesini, sınır ötesinden kendisine yönelen terörist faaliyetlerle ilgili meşru müdafaa hakkını kullanmaması için her türlü baskıyı yapan, hatta bu konuda Türk hükümeti ile pazarlık bile yapan uluslararası güçler, terörle mücadele eden Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde PKK ile içbirliği ve dayanışma halinde olan PYD (YPG) bölgesine karadan müdahale etme olasılığına karşı baskılarını arttırmış durumda.

TÜRKİYE'NİN GÜVENLİ BÖLGE TALEBİ, PYD(YPG) HASSASİYETİ

TÜRKİYE'YE "SURİYE'YE KARIŞMASIN" BASKISI

Türkiye, uzayan savaşla birlikte, yeni göç dalgalarına karşı, uluslarası toplumun sığınmacıları "Suriye topraklarında bir güvenli bölgede ağırlanması" konusunda ikna etmeye çabalıyor. Türkiye'nin bu haklı talebi son, olarak Almanya'dan karşılık buldu. Sığınmacıların Avrupa'ya doğru yayılması olasılığı karşısında Almanya daha fazla direnemedi ve "Türkiye'nin Suriye topraklarında Güvenli bölge kurulması talebini" desteklediğini açıkladı.

Uluslararası Af Örgütü - PYD ve YPG savaş suçu işliyor.

Uluslararası Af Örgütü'nün PYD ve YPG'nin Suriye'nin kuzeyinde insan hakları ihlali ve savaş suçu işlediğine dikkati çektiği "Gidecek yerimiz yok" adlı raporda, birçok tanığın ifadelerine yer verildi. PYD-YPG'nin insan hakları ihlalleri bir çok uluslararası raporda kayda geçildi. Bir süre önce Suriye'li bir aktivist, İnsan hakları ihlallerinin etnik temizlik boyutunda olduğunu iddia etti.

haberi okumak için TIKLAYINIZ
Uluslararası Af Örgütü - PYD ve YPG savaş suçu işliyor.


Öte yandan Suriye'de, IŞID'le mücadele ediyorum bahanesi ile kürt koridoru oluşturma gayretindeki PYD, aynı zamanda Türkiye'deki terör örgütü ile dayanışmaya devam ediyor.

Son olarak Rusya'da temsilcilik açan PYD ofisinde Öcalan'ın resmi yerini aldı. Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke ilinde bulunan yerel kaynakların AA'ya verdiği bilgiye göre PYD, terör örgütü elebaşı Öcalan'ın 1999'da Kenya'nın başkenti Nairobi'de yakalandıktan sonra Türkiye'ye getirilmesinin 17. yılı nedeniyle hakimiyetindeki bölgelerde bir günlük protesto eylemini zorunlu kıldı.

PYD'nin PKK'yla organik bağı olmadığı yönündeki iddiaların aksini kanıtlayan uygulama çerçevesinde, özel işletmelerin gün boyunca faaliyet göstermesi yasaklanarak kepek indirmeleri sağlandı. PYD, okulları da tatil ederken sokaklara siyah flamalar astı. Örgüt, uygulamanın dışına çıkan işletmelere 25 bin Suriye Lirası (160 TL) ceza uygulanacağını duyurdu.

Onur Öymen - PYD ve PKK ilişkisi / Türkiye`nin yapması gerekenler
Onur Öymen - PYD ve PKK ilişkisi / Türkiye`nin yapması gerekenler

SALİH NECCAR EYLEMİ NASIL YAPTI?
Salih Neccar’ın Türkiye’ye Temmuz 2014’te Mardin’in Nusaybin ilçesinden giriş yaptığı daha sonra da Gaziantep’te bulunan Göç İdaresi İl Müdürlüğü’ne giderek kayıt yaptırdığı ve biyometrik kimliğini aldığı belirlendi. Saldırganın parmak izinin de burada alındığı ifade edildi. Mardin’den ikamet alan saldırganın saldırıdan bir gün öncesine kadar Diyarbakır’da olduğu da ortaya çıktı.
2014 yılından bu yana ne iş yaptığı, yasa dışı yollardan Suriye’ye giriş çıkış yapıp yapmadığı bilinmeyen saldırganın bombalamada kullandığı aracın saldırıdan önce Diyarbakır’a götürüldüğü de öğrenildi. Salih Neccar’ın bomba düzeneğini de Diyarbakır’da hazırladığı sanılıyor.
Soruşturmayı yürüten yetkililerden edinilen bilgilere göre, Salih Neccar’ın kullandığı araca Peugeot marka bir araç da eskortluk yapmış. Olaydan bir gün önce İstanbul’a giden saldırgan Ankara’ya gelerek Eskişehir yolunda bir benzinciden 40 liralık benzin almış. Daha sonra da İstanbul plakalı aracın plakasını Ankara plakası ile değiştirmiş.
Salih Neccar olarak sığınmacı kimliği alan saldırganın kimliğinin sahte olabileceği ifade edildi. “Neccar” sözcüğünün arapça “marangoz” anlamına geldiğini kaydeden Suriyeliler, bu soyismin Suriye’de çok yaygın olduğunu ancak Arapların kullandığını, Kürt kökenlilerin kullandığı bir soyadı olmadığını vurguladılar.
Suriye’den gelen sığınmacılarla ilgili kamu kurumunda görev yapan bir yetkili Aydınlık’a yaptığı açıklamada, Suriye’den gelen sığınmacıların beyan esasına göre kaydedildiğini vurgulayarak, “Gelen kişi adını ne beyan ediyorsa o yazılıyor. Doğum yeri yaşı da aynı şekilde beyana göre kaydediliyor. Eğer sığınmacı sahte bilgi veriyorsa bunu tespit etmek mümkün değil. Hele hele peçeli kadınların yüzü bile görülmeden kaydediliyor. Bir erkek peçe içinde kadın diye kayıt yaptırsa bile kimse bilmiyor. Suriyelilerin kayıt işi tam bir felaket” dedi.

KULLANILAN PATLAYICI İNGİLİZ MENŞEİLİ
Güvenlik birimlerinden edinilen bilgiye göre saldırgan saldırıda TNT-RDX (İngiliz menşeyli) ve mazot karışımı bir patlayıcı kullanmış. Hatta üzerindeki bomba düzeneğinin, saldırı öncesinde fark edilerek etkisiz hale getirilmesini önlemek için özel olarak hazırlanmış. 
Bu arada saldırgan Salih Neccar’ın patlamada yaklaşık 160 parçaya bölündüğü, bulunan parmağının izi sayesinde kimliğinin kısa sürede tespit edildiği öğrenildi.
Haber analiz
Neriman Fidan

17 Şubat'ta Ankara'da, cumhuriyetin kalbinde, en güvenli olması gereken alanda bombalar patladı. 20’si rütbeli asker, 28 kişi öldü 61 kişi yaralandı.Türkiye yeniden sarsıldı. Aynı gün Diyarbakır'da da bombalar patladı ve şehit haberlerine yenileri eklendi. Türk milletine başsağlığı, Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. (Cağdaş Ulusal Çizgi)
Kaynak : Ulusal Kanal, Hürriyet, T24, internet siteleri

Etiketler: Ankara saldırısı - PKK - YPG - Terör - Suriye - TAK - Neriman Fidan

Diğer TERÖR haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com