IŞİD PETROLÜNÜ KİM SATIYOR? | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> IŞİD PETROLÜNÜ KİM SATIYOR?09.12.2015 11:57

IŞİD PETROLÜNÜ KİM SATIYOR?

IŞİD PETROLÜNÜ KİM SATIYOR?


Rusya'nın Erdoğan ve ailesini IŞİD petrolünü sattıklarına dair suçlamasına ABD'den yalanlama geldi. ABD'den sonra Barzani de Türkiye'nin Kuzey Irak Bölgesel yönetiminin petrolünü aldığını söyledi ve "Rusya'nın gösterdiği tankerler benim." açıklaması yaptı.


Bu haber 2348 kez okundu.

 

PETROL KAÇAKLIĞI VE BARZANİ - PKK İLİŞKİSİ..

Bölgedeki kaçakçılık faaliyetleri PKK nın en önemli gelir kaynaklarından. Elbetteki faaliyetlerin Irak'ın Kuzey'inde bağımsız Kürdistan hayali ile adım adım ilerleyen ve Irak'la Türkiye arasındaki alanda egemenliğini ilan eden Barzani'den habersiz olması mümkün değil.

Türkiye Irak arasındaki en büyük anlaşmazlık, Irak merkezi hükümetinden bağımsız olarak Türkiye'nin Barzani ile enerji anlaşmaları imzalaması ve petrol alış verişi yapması. Baımsızlık ilan etmeden Türkiye Kürdistan bölgesine bağımsız devlet muamelesi yapıyor.

Türkiye'ye IŞID petrolü konusunda suçlamada bulunanlar, Irak'ın sınırlarının güvenliği ve IŞID petrolünmün satışının engellenmesi için Irak ve Kuzey Irak bölgesel yönetiminin de sorumluluğu bulunduğunu gözlerden kaçırmak istiyor. 

IŞİD'LE SAVAŞAN KIBY IŞID PETROLÜNÜ NASIL SATIYOR?

Savaşan tarafların çıkar işbirliği burada da ortaya çıkıyor. IŞID'e karşı savaş bahanesi ile bölgede Kürdistan kurdurulması faaliyeti petrol ticareti ile de kendini gösteriyor. Kuzey ırak petrolünün bir kısmının IŞİD topraklarından gelmesi kaçınılmaz ise, bölgedeki kaçakçılık faaliyetlerin gelir elde eden PKK'nın da kaçak petrol gelirlerinden pay alması kaçınılmazdır.

HERŞEY BAĞIMSIZ BİR KÜRDİSTAN İÇİN!..

Teröre karşı savaşıyoruz adı altında hergün Ortadoğu'ya bomba atanların terörü nasıl besledikleri petrol ticaretinden anlaşılıyor. Savaş uzadıkça uzuyor. Milyonlarca insan ölüyor. Yakın zamanda barış umudu da görülmüyor. Türkiye bir yandan terörle savaşırken, diğer yandan Kuzey Irak'ta terörü besleyen Barzani yönetiminin bağımsızlığını da ekonomik faaliyetlerle destekliyor.

Onur Öymen tarihsel süreç içinde ayaklanmalar ve terör hareketlerinde dış desteğe dikkat çekerek Büyük Ortadoğu Projesinin aslı Ortadoğu'da Kürdistan projesi olduğunu anlatıyor. VİDEO İZLEl>>>>>
 


PETROL ANLAŞMAZLIĞI YARGIYA TAŞINIYOR..

Kuzey Irak bölgesel yönetimi ile Türkiye'nin yapmış olduğu enerji anlaşmaları Irak ile Türkiye arasındaki en büyük sorunu oluşturuyor. Kuzey Irak’taki Kürt bölgesinden Türkiye’ye enerji satışı ve naklinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu ileri süren Bağdat Yönetimi, Kuzey Irak  Bölgesel Yönetimi (KIBY) ile Türkiye arasındaki enerji anlaşmasını uluslararası yargıya taşıma kararında olduğunu ve Kuzey Irak’tan Türkiye’ye petrol akışını durdurmak ve satışı engellemek için yabancı bir hukuk firmasıyla anlaştığını açıkladı.

Ocak ayında ise Irak devlet petrol şirketi SOMO, BOTAŞ’a Irak hidrokarbon kaynaklarının ihraç ve sevkiyatında tek yetkilinin Irak Petrol Bakanlığı olduğunu bildiren ‘acil’ kodlu resmî yazı göndererek Türkiye’nin Kuzey Irak’tan petrol taşımasını derhal durdurmasını talep etmiştir. Yazıda, taşımanın 1973’te imzalanan ve 2010’da yenilenen Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı Anlaşması’nın ihlali anlamına geldiği ve hukukî haklar doğacağı uyarısı yapılmıştır.

Bağdat Yönetimi’nin uluslararası yargıya taşımayı düşündüğü ve Irak devlet petrol şirketi tarafından petrol taşımasının durdurulmasının talep edildiği sürece nasıl gelindi? Türkiye geçen yıl IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani’nin Ankara’ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında IKBY ile geniş kapsamlı enerji anlaşmasına varmıştır. Aralık ayında ise yeni petrol boru hattından Ceyhan’a petrol akışı başlamıştır. Bağdat Yönetimi’nin anlaşmaya itiraz etmesine karşın Dışişleri Bakanlığı, Irak Anayasası’na uygun olarak IKBY ile anlaşma yapıldığını açıklamıştır.

Konuya ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a altı defa yazılı önerge verilmiş ve önergelerde Irak’ın bütünlüğünü ihlal edecek biçimde Merkez Yönetimin onayı olmadan IKBY ile yapılan anlaşmanın hangi ulusal ve uluslararası hukuki kaynaklara dayandığı sorulmuştur.  Bakan Yıldız’ın soru önergelerine verdiği cevaplarda ise özetle IKBY ile enerji alanında sözleşmeler yapıldığı ancak yapılan sözleşmelerin Türkiye ile IKBY arasında gerçekleşen bir uluslararası anlaşma olmadığı ifade edilmiştir.

Eylül ayında KIBY Başbakanı Barzani

Kuzey Irak'a petrol parasının Halkbank üzerinden gidececeğini açıkladı.

Barzani "Daha önce ihraç edilen petrolden elde edilen para direkt Kürdistan bölgesine geliyordu. Fakat bundan sonra satılan petrol paraları önce Halkbank'a yatırılacak, ardından bize gelecek." dedi. halen KIBY petrol satışından elde edilen gelir Halkbankası aracılığı ile Kuzey Irak'a gönderiliyor." dedi.


17-25 Aralık operasyonu ile İran'ın kayıtdışı petrol gelirlerinin de aklanmasının Halkbankası aracılığı ile yapıldığı ortaya çıkmıştı.

Bütün işaretler, Türkiye'nin içinde bulunduğu uluslararası koalisyon  ve bu iktidar yapılanmasının; savaştıkları   IŞID ve PKK'yı aynı zamanda beslediğini gösteriyor. IŞID ve PKK'nın ise bölgedeki çıkar ortaklığı ve müttefikliği de yeniden gözler önüne seriliyor.

Al Araby'e açıklama yapan Irak istihbarat subayının verdiği bilgilere göre, IŞİD petrolü KIBY ve Türkiye üzerinden İsrail’e satılıyor..

IŞİD petrolünün en büyük alıcısı İsrail..

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “IŞİD 40 ülkeden finansal destek alıyor, aralarında G20 üyeleri de var” çıkışının ardından dünyanın dikkati IŞİD petrolüne çevrildi. Bağış ve fidye gelirleri azalan IŞİD’in en büyük kaynağına dönüşen petrolü nasıl ürettiğini ve pazarladığını araştıran Londra merkezli Al Araby Al Jadeed gazetesi, Irak istihbaratından bir albayın verdiği bilgileri okuyucularıyla paylaştı. Cumhuriyet'in aktardığı habere göre, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi (KIBY) güvenlik yetkilileri, Türkiye ile KIBY arasındaki İbrahim Halik Sınır Kapısı çalışanları ve IŞİD petrolünü alan petrol şirketlerinden bir yetkilinin de doğruladığı belirtilen hikâye şöyle:

En ünlü aracı Ferid

IŞİD’in Irak ve Suriye’de ele geçirdiği topraklarda bulunan petrol sahalarında üretim gün doğumundan batımına dek sürüyor. Petrol yüklü tankerler Musul’un 88 kilometre doğusundaki Zaho’ya gidiyor. Kente tek seferde 70 ila 100 tanker ulaşıyor. Aralarında Türkler ve İranlıların da olduğu Suriyeli ve Iraklı Kürt kaçakçılar tarafından karşılanıyorlar. Sevkıyatttan sorumlu kişi petrolü en yüksek teklifi sunan tarafa satıyor. Alıcı ücretin yüzde 10 ila 25’ini peşin, kalanını daha sonra ödüyor. Şoförler tankerleri Türkiye’ye geçiş izni olan başka şoförlere devrediyor, kendileri boş tankerlerle IŞİD bölgelerine dönüyor. Bu alışveriş Zaho’nun çevresinde telefonla kararlaştırılan alanlarda yapılıyor. Sınırı geçmeden önce kaçakçılar ham petrolü iptidai biçimde rafine ettiriyor. Zira Irak hükümetinden ruhsatsız ham petrolün Türkiye’ye geçişine izin verilmiyor. Sınır görevlileri, Iraklı kaçakçılık çetelerineden ve özel rafinerilerden büyük rüşvetler alıyor.

Rakka'nın Rockefeller'ları: IŞID petrolü nasıl kaçırılıyor
jpg

Türkiye’ye giren petrol Silopi’de aracılara teslim ediliyor. En ünlü aracı Dr. Ferid, Hacı Ferid ya da Ferid Amca diye anılan 50’li yaşlardaki bir İsrail- Yunan vatandaşı. Gazeteye konuşan kaynaklar iki koruması ve siyah cipiyle gezen Ferid’in fotoğrafını çekmeye çekindiklerinden, haberde Ferid’in tasvirlerinden hareketle çizilen resim yer alıyor.

IŞİD petrolü Türkiye’ye girdiğinde IKBY petrolünden farksız konuma geliyor. İkisi de “kaynağı belirsiz” yahut “kaçak” olarak satılıyor. İsrail’e petrol ihraç eden 3 şirket, IŞİD petrolünü de Mersin, Dörtyol ve Ceyhan limanlarından İsrail’in Aşdod limanına gönderiyor.

Irak’tan çıkan petrol tankeri sayısı ve gazetenin Şırnak’taki kaynaklarına göre günde ortalama 30 bin varil petrol üreten IŞİD, varil başı 15-18 dolar kâr ederek ayda 19 milyon dolar kazanıyor. Greenwich Üniversitesi’nin raporuna göre, IŞİD’in askeri kazanımları ve Ceyhan limanından petrol ihracatı doğrudan orantılı.

Uluslararası bir petrol şirketinin yetkilisine göre İsrail bu petrolü varili 30 ila 35 dolardan Akdeniz ülkelerine satıyor. Yetkili, “İsrail olmasaydı IŞİD petrolünün büyük kısmı Irak, Suriye ve Türkiye’de kalırdı” diyor. Gazeteye konuşan Rakka’daki bir IŞİD militanı ise İsrail’e kendilerinin değil aracıların petrol sattığını vurguluyor.

IŞİD’in Irak ve Suriye’de ele geçirdiği topraklarda bulunan petrol sahalarında üretim gün doğumundan batımına dek sürüyor. Petrol yüklü tankerler Musul’un 88 kilometre doğusundaki Zaho’ya gidiyor. Kente tek seferde 70 ila 100 tanker ulaşıyor. Aralarında Türkler ve İranlıların da olduğu Suriyeli ve Iraklı Kürt kaçakçılar tarafından karşılanıyorlar. Sevkıyatttan sorumlu kişi petrolü en yüksek teklifi sunan tarafa satıyor. Alıcı ücretin yüzde 10 ila 25’ini peşin, kalanını daha sonra ödüyor. Şoförler tankerleri Türkiye’ye geçiş izni olan başka şoförlere devrediyor, kendileri boş tankerlerle IŞİD bölgelerine dönüyor. Bu alışveriş Zaho’nun çevresinde telefonla kararlaştırılan alanlarda yapılıyor. Sınırı geçmeden önce kaçakçılar ham petrolü iptidai biçimde rafine ettiriyor. Zira Irak hükümetinden ruhsatsız ham petrolün Türkiye’ye geçişine izin verilmiyor. Sınır görevlileri, Iraklı kaçakçılık çetelerineden ve özel rafinerilerden büyük rüşvetler alıyor.  (Akademipolitik)

ABD ONAYLI TERÖRLE MÜCADELE NEREYE KADAR?

Son olarak Musul'da peşmergelerin eğitimini üstlendiği yeniden tartışma konusu olan Türkiye, PKK'yı topraklarında barındıran ve PKK ile yanyana savaşan, PKK ile organik ilişkisi ortada olan Peşmergeleri eğitip dönatıp mı haklarını koruyacak?

HDP eşbaşkanının ABD ziyaretinden de ABD'nin Türkiye'nin çözüm sürecine dönülmesi arzusunda olduğunu yeniden öğrenmiş bulunuyoruz.

Bu derin açmaz, Türkiye'nin AKP iktidar döneminin ABD tarafından yönlendirilmesi sebebi ile ortaya çıkmıştır. ABD ile birlikte Oratadoğu bataklığına batmış olan Türkiye'nin, ABD'nin onayı ile götürdüğü terörle mücadele anlayışı da, bu bataklıktan güçlenerek ve silahlanarak çıkan PKK karşısında etkili bir mücadele olamayacağı açıktır.Etiketler: IŞID - petrol - IKBY - Barzani - Akademi politik

Diğer TERÖR haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com