Türkiye terörle kana bulanırken, PKK kanallarında CHP'li vekiller ... | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Türkiye terörle kana bulanırken, PKK kanallarında CHP'li vekiller ...14.03.2016 20:09

Türkiye terörle kana bulanırken, PKK kanallarında CHP'li vekiller ...

Türkiye terörle kana bulanırken, PKK kanallarında CHP'li vekiller ...


FİKRİ SAĞLAR IMC TV'DE, SEZGİN TANRIKULU MED NUÇE TV'DE.. ANKARA terör saldırısı ile kana bulanıyor. 37ölü, 125 yaralı.. Dokunulmazlıklar gündemde... CHP'lİ VEKİLLER , HDP'Lİ VEKİLLERİN DOKUNULMAZLIKLARININ KALDIRILMASINA HAYIR OYU MU VERECEK?


Bu haber 4156 kez okundu.
FİKRİ SAĞLAR IMC TV'DE..
SEZGİN TANRIKULU MED NUÇE TV'DE..

Fikri Sağlar IMC TV'de, katıldığı programda HDP'li vekillerin dokunulmazlık dosyaları meclise geldiği zaman Hayır oyu vereceğini ve kendisi gibi CHP'nin ağırlığının da Hayır oyu kullanacağını açıkladı.


Fikri Sağlar'ın açıklamasından sadece 5  gün sonra, Ankara bombalı terör saldırısı saldırı ile kana bulanırken ,
Sezgin Tanrıkulu da, PKK'nın kanalı  Med Nuçe TV'de 'nun aynı yönde sorulara cevap veriyordu: "Dokunulmazlıkların tek tek gelmesine karşıyız. 1994'deki gibi görüntülerin ortaya çıkmasını istemiyoruz. 1994'te dokunulmazlığı kaldırılan ve tutuklanan milletvekilleri sebebi ile kürt sorununun çözümü 10 yıl geriye gitti." cevabı vererek oyununun ne olacağını açıklıyordu.

YÖNETİME RAĞMEN KÜRT SORUNUN ÇÖZÜMÜNDE DAHA CESUR DAVRANACAK OLAN VEKİLLER!


PKK'nın kanalında olunca, sunucuların ortak soruları "çözüm süreci - barış sürecine dönüş yolunda CHP nin ne yapacağı " ile ilgili oluyor haliyle...

Fikri Sağlar IMC TV'de, Çözüm süreci ile ilgili sorulara "barış gelsin, güvenlikçi politikalarla kürt sorunun çözülemeyeceği"  söylemi ile destek verirken, Kürt sorunun çözümünde önümüzdeki günlerde, özellikle önseçimle gelmiş, tabanda karşılığı olan vekillerin "yönetime rağmen " daha cesur davranacaklarını söyledi. Fikri Sağlar, daha önce çözüm süreci ile ilgili bir TV programında, Anadilde eğitime destek vermiş, CHP'nin de bunu kabul etmesi gerektiğini söylemişti.

CHP'nin değişmesi gerektiğine vurgu yapan Fikri Sağlar, Terör örgütü yerine AKP ve MHP'yi eli kanlı olmakla suçladı. Bodrumda bulunan insan uzuvları ile ile ilgili dramatik bir konuşma yapan Fikri Sağlar, bu konuda terörle mücadele eden güvenlik unsurlarını doğrudan suçlayarak PKK ve terör örgütü aleyhine herhangi bir söz söylemedi..

Fikri Sağlar IMC TV'de,
bir CHP milletvekilinden çok, bir HDP milletvekili gibi konuştu.

TARİHİMİZ YOK EDİLİYOR..


Sezgin Tanrıkulu Med Nuçe TV'de, Halkevleri Başkanı Oya Ersoy ve HDP milletvekili Celal Doğan'la birlikte katıldığı programda, çözüm süreci ile ilgili sorulara tıpkı  Fikri Sağlar gibi,barış söylemi ile süslenmiş konuşmasında, operasyonların doğrudan kentleri yok etmeye yönelik yapıldığını iddia etti.

"İnsanları ile birlikte tarihimiz de yok edilmek isteniyor "söylemi ile PKK kanalında güvenlik güçlerinin PKK'ya karşı  yaptığı operasyonlar sebebi ile devleti suçladı, kentlerin düşman ilan edildiğini iddia etti. PKK'nın kentlerin içine, sivillerin içine taşıdığı şehir savaşının sorumluluğunu devlete yıktı.  HDP'li vekillerin iddialarına ortaklık yapan Sezgin Tanrıkulu, bodrum katında katledilen sivillerle ilgili iddialara CHP milletvekili olarak eşlik etti.

Sezgin Tanrıkulu da Med Nuçe TV'de, tıpkı Fikri Sağlar gibi, bir CHP milletvekilinden çok bir HDP milletvekili gibiydi.. PKK'nın propaganda haberlerinin alt yazı olarak geçtiği programlarda konuşan CHP milletvekilleri, CHP üyesi olma sıfatı ile, PKK'nın propagandasına HDP'den daha etkili bir katkı sağlıyorlardı.

CHP TERÖRLE MÜCADELEYE DESTEK VERİYORSA, BU VEKİLLER BU KANALLARDA NE YAPIYOR?

Fikri Sağlar IMC'de, Sezgin Tanrıkulu Med Nuçe TV de..

CHP milletvekilleri PKK kanallarında ,PKK'ya propaganda desteği veriyorlar. Gerçi Genel başkan Kılıçdaroğlu'nun IMC TV'de yaptığı açıklamaları da hatırlıyoruz..

Hem terörle mücadeleye destek vereceksiniz, hem de milletvekillerinin PKK kanallarında PKK'ya propaganda desteği verecek, katliamcı devlet mesajını taşıyacak!!!

CHP disiplin kurulları ne işe yarıyor?

Bu CHP milletvekillerinin bu kanallarda yaptıkları açıklamalarla partiye verdikleri zarar, Partiden ihraç edilen Aylin Nazlıaka'nın vediği zarardan daha küçük değildir,

Terörle mücadele edilir lafının gereği olarak, bu milletvekillerine de disiplin işlemi de yapılacak mıdır?

CHP'Yİ BEKLEYEN TEHLİKE..

TERÖR DESTEKÇİSİ HDP'NİN KURTARICISI CHP Mİ OLACAK?

Fikri sağlar HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarınıjn kaldırılmasına hayır diyeceğini, CHP de de büyük çoğunluk milletvekillerinin de Hayır diyeceğini PKK nın kanalı IMC TV'de açıklıyor..

Bunu yapabilirler mi?

CHP'liler, terör daha bugün onlarca can almışken,terörist cenazelerinde boy gösteren , terör örgütüne aleni desteği olan, terörü özendiren, PKK terör örgütü ile ilişkili HDP'li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına hayır diyecek CHP milletvekillerini içlerine nasıl sindireceklerdir?

CHP seçmenleri...

Verdikleri oya sahip çıkıp , CHP'nin siyasal çizgisine aykırı, CHP'yi PKK ile ilişkilendirecek bu vekillere hakettikleri tepkiyi verebilmelidir.

PKK ile ilişkili eylemlerinden dolayı, HDP'li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına HAYIR diyecek olan CHP milletvekilleri, CHP'nin PKK terörü ile ilişkilendirilmesine sebep olacaktır.

CHP bir de Terör destekçisi damgası yiyecektir.

TÜM MİLLETVEKİLLERİNİN DOKUNULMAZLIĞI KALKSIN..

Tüm milletvekillerinin dokunulmazlığı kalksın iddiasında bulunanların, #‎HDP li vekillerin dokunulmazlık dosyası meclise geldiğinde HAYIR deme hakları yoktur!

Terör hergün can alıp, her gün şehit haberleri gelirken, terörle mücadeleye destek verdiğini söyleyenler, bunu kanıtlamak durumundadır.

Terörle mücadelede samimi olup olmadığınızın göstergelerinden biri de bu olacaktır.

"HDP'li vekillerin dokunulmazlığı kalkmasın" diyerek terörle mücadele olmaz..

Terörle mücadele sürerken, #HDP li vekillerinin dokunulmazlık kalkanı ile, en ayrıcalıklı konumda teröre destek vermesi, terörü desteklemesi kabul edilemez.

DOKUNULMAZLIĞIN KALDIRILMASI SORUMLULUĞU İKTİDARDA..

İktidar da dokunulmazlıklar  konusunda oyalama taktiği izlemektedir.

Üstelik, Başbakan'ın açıklamasından anlaşıldığı gibi, dokunulmazlığı kaldırılan milletvekili ile ilgili dava sürecinde herhangi bir tutuklama olası değildir. Yani dokunulmazlığı kalkan milletvekilinin milletvekilliği uzun bir süre daha düşmeyecektir.  

Dokunulmazlığı kaldırılarak yargılandıktan sonra yerel mahkemede hüküm giyen ve hakkındaki bu karar temyiz aşamasında (Yargıtay) kesinleşenlerin milletvekiliği, Anayasa Mahkemesi de itirazı reddetmişse, kesinleşmiş yargı kararının TBMM Genel Kurulu'na bildirilmesiyle düşüyor.

Yani, dokunulmazlığı kalkan milletvekillinin milletvekilliğinin düşmesi uzun bir süreçtir. Ancak hukuki süreç, terörle bağlantılı suçlarla ilgili hersap verilebilirliği mümkün kılacak ve terörle mücadeleye anlamlı bir katkı sağlayacaktır.

Yeterli meclis çoğunluğuna sahip olan iktidar, MHP'nin de desteğini almışken, dokunulmazlık konusunu siyasi tartışmaların malzemesi yapmaktan vazgeçmelidir.

Muhalefetin kullanacağı oyun hesabını muhalefet verecektir. İktidar dokunulmazlık konusunda topu muhalefete atmadan, terörle mücadeledeki samimiyetini göstermek için , şikayeti bırakıp, terörle doğrudan ilişkili HDP'li vekillerin dokunulmazlığının kaldırılmasını öncelikli olarak gündeme almalıdır.

Haber analiz
Neriman Fidan

ANAYASAYA GÖRE DOKUNULMAZLIK NASIL KALDIRILIR?

T24'te yer alan habere göre, milletvekilleri hakkında yasama dokunulmazlığı anayasanın 83. maddesinde düzenleniyor. 83. maddede, anayasanın "Temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılamaması" başlığını taşıyan 14. maddesinde belirtilen hükümlerle suçlanan milletvekillerinin, "soruşturmasına seçimden önce başlanılmış olmak kaydıyla" dokunulmazlıktan yararlanamayacağı belirtiliyor. "Yasama dokunulmazlığı" başlığını taşıyan ve 14. maddeye gönderme yapan 83. madde şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, Meclis çalışmalarındaki oy ve sözlerinden, Mecliste ileri sürdükleri düşüncelerden, o oturumdaki Başkanlık Divanının teklifi üzerine Meclisce başka bir karar alınmadıkça bunları Meclis dışında tekrarlamak ve açığa vurmaktan sorumlu tutulamazlar.

Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz. Ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olmak kaydıyla Anayasanın 14 üncü maddesindeki durumlar bu hükmün dışındadır. Ancak, bu halde yetkili makam, durumu hemen ve doğrudan doğruya Türkiye Büyük Millet Meclisine bildirmek zorundadır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi hakkında, seçiminden önce veya sonra verilmiş bir ceza hükmünün yerine getirilmesi, üyelik sıfatının sona ermesine bırakılır; üyelik süresince zamanaşımı işlemez.

Tekrar seçilen milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma, Meclisin yeniden dokunulmazlığını kaldırmasına bağlıdır.

Türkiye Büyük Millet Meclisindeki siyasî parti gruplarınca, yasama dokunulmazlığı ile ilgili görüşme yapılamaz ve karar alınamaz."

DOKUNULMAZLIK NASIL KALDIRILIR?

Erdoğan, 83. maddedeki atıfla yasama dokunulmazlığını sınırlandıran 14. madde konusunda "eğer o yeterli değilse HDP milletvekillerini dokunulmazlık zırhından sıyırmak"tan da söz etti.

ÖNCE FEZLEKE HAZIRLANIYOR

Milletvekilleri hakkında işledikleri iddia edilen suçtan dolayı soruşturma yapan savcılar, dokunulmazlığın kaldırılması istemini içeren bir fezleke (kısa karar, özet yazı) hazırlayarak Başbakanlığa gönderiyor. Fezleke, Başbakanlık ve Adalet Bakanlığı'ndaki teknik değerlendirmenin ardından gereği yapılmak üzere TBMM'ye gönderiliyor.

İTİRAZ REDDEDİLİRSE KESİNLEŞİYOR

TBMM Başkanlığı, fezlekeyi, Meclis Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'na sevk ediyor. Komisyon, ilgili milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasına hükmederse, fezleke eşliğindeki raporunu TBMM Genel Kurulu'na gönderiyor. Rapor 10 gün içinde Genel Kurul'da okunuyor, itiraz edilmezse ve/veya itiraz reddedilirse kesinleşiyor. Suçlanan milletvekili Genel Kurul'da savunma yapabiliyor.

Bu aşamaların ardından Genel Kurul'da yapılan ve özel bir çoğunluk aranmayan oylamada çoğunluğun oyu fezleke doğrultusunda olursa milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılıyor. Anayasanın 83. maddesine göre, siyasi parti grupları, dokunulmazlıkoylaması konusunda görüşme yapamıyor, karar alamıyor.

MİLLETVEKİLLİĞİ DEVAM EDİYOR AMA...

Dokunulmazlığı kaldırılan milletvekilinin, milletvekilliği devam ediyor. Dokunulmazlığı kaldırılan bir milletvekili, sadece dokunulmazlık hangi iddia için kaldırılmışsa o iddiadan yargılanabiliyor. Anayasanın 83. maddesi uyarınca dokunulmazlığı kaldırılan bir milletvekili yargılandığı sırada seçimler yenilenir ve yeniden milletvekili seçilirse, yargılama için tekrar kazanılan dokunulmazlığın tekrar kaldırılması gerekiyor.

MİLLETVEKİLLİĞİNİN DÜŞMESİ

Milletvekilliğinin sona ermesi, anayasanın "Milletvekilliğinin düşmesi" başlıklı 84. maddesinde düzenleniyor. Devamsızlık, milletvekilliğiyle bağdaşmayan işler gibi hâllerde milletvekilliğinin düşmesini de düzenleyen 84. madde, Erdoğan'ın işaret ettiği 14. madde bağlamındaki yargılamalarda kesinleşmiş hüküm arıyor. 84. madde bu konuda, "Milletvekilliğinin kesin hüküm giyme veya kısıtlanma halinde düşmesi, bu husustaki kesin mahkeme kararının Genel Kurula bildirilmesiyle olur" hükmünü taşıyor. Buna göre, dokunulmazlığı kaldırılarak yargılandıktan sonra yerel mahkemede hüküm giyen ve hakkındaki bu karar temyiz aşamasında (Yargıtay) kesinleşenlerin milletvekiliği, Anayasa Mahkemesi de itirazı reddetmişse, kesinleşmiş yargı kararının TBMM Genel Kurulu'na bildirilmesiyle düşüyor.

DOKUNULMAZLIĞI KALDIRILAN VEKİL NASIL İTİTRAZ EDEBİLİR?

Dokunulmazlığı kaldırılan veya TBMM üyeliği düşürülen milletvekili veya başkaları, bu kararlara Anayasa Mahkemesi nezdinde 7 gün içinde itiraz edebiliyor. Anayasa Mahkemesi bu itirazları 15 gün içinde kesin karara bağlıyor.

İŞTE 54. MADDE

Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'un konuya ilişkin 54. maddesi şu hükmü taşıyor:

(1) Yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına veya milletvekilliğinin düşmesine ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi kararlarına karşı, ilgili milletvekili veya milletvekili olmayan bakan ya da bir diğer milletvekili, kararın alındığı günden başlayarak yedi gün içinde kararın Anayasaya, kanuna veya Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğüne aykırılığı iddiasıyla iptali için Mahkemeye başvurabilir. Bu talep onbeş gün içinde kesin olarak karara bağlanır.

(2) İptal taleplerinde Mahkeme, ilgilinin ibraz etmesini beklemeksizin gerekli evrakı doğrudan getirtir.

Bu sürecin ardından TBMM üyeliği düşen milletvekili, hakkındaki hüküm uyarınca cezaevine giriyor.

KILIÇDAROĞLU'NUN IMC TV'DEKİ AÇIKLAMALARINI okumak için TIKLAYINIZ..
CHP KÜRT SORUNUNU NASIL ÇÖZECEK? Kılıçdaroğlu'ndan IMC'de CHP'yi sarsacak açıklamalar.HDP'Lİ VEKİLLERİN DOKUNULMAZLIKLARI KALKMALIDIR haberini okumak için TIKLAYINIZ
 HDP'Lİ VEKİLLER DOKUNULMAZLIK KALKANI İLE TERÖR SUÇU İŞLEMEYE DEVAM EDİYOR.


Etiketler: CHP - Fikri Sağlar - Sezgin Tanrıkulu - IMC TV - Med Nuçe TV - Çözüm süreci - Barış süreci - terör - PKK - HDP - dokunulmazlık

Diğer TERÖR haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com