ILIPINAR'DAN YÜKSELEN FERYAT | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> ILIPINAR'DAN YÜKSELEN FERYAT18.05.2015 22:40

ILIPINAR'DAN YÜKSELEN FERYAT

ILIPINAR'DAN YÜKSELEN FERYAT


İzmir 2. bölge bağımsız milletvekili adayı Neriman Fidan seçim çalışmaları sırasında gittiği Ilıpınar köyünde incelemelerde bulundu. Burada yaşayanların kimseye duyuramadıkları feryadını gündeme taşıdı.


Bu haber 2708 kez okundu. İzmir 2. Bölge bağımsız milletvekili adayı Ilıpınar'da yaşayanlara yapılan haksızlığa sosyal medya üzerinden yaşananlara tepki gösterdi.

Neriman Fidan'ın paylaştığı izlenimler ve tepkisi.

Kar uğruna insan hayatından çalamazlar

Burası benim çocukluğumun geçtiği bölgelerden Bağarasının Ilıpınar köyü. 
Bağarası Aliağa'ya kurulan ağır sanayi bölgesinden en az etkilenen bölge idi.

Ancak bu cennet alanada yaşayanlar, emekliliklerinde huzur içinde yaşamak için bu cennet alana kendini atanların hayatları cehenneme dönüş durumda.. Ilıpınar'ın arka tarafında kalan cüruf toplama alanından İzmir büyükşehir'in cürufu yollarda kullanması anlaşması ile ortaya öyle bir durum ıkmış ki, yaşadıkları cennet cehenneme dönmüş. Ilıpınar'dan kaçış başlamış.Daha çok büyükşehir belediyesi ve Çiğli belediyesine ait Ağır tonajlı kamyonlar kanserojen özellik taşıyan cürufu geçtikleri yerde döke saça geçmekle kalmıyor yola döşenen taşları söküyor ve arkalarında bir cüruflu toz bulutu ile orada yaşanların üzerine kabus gibi çöküyor. Evlerinin önünde , balkonlarında oturamaz, bir kahvaltı yapamaz hale gelmişler.En kötüsü ise çocukların bu zehirli cürufu oyun oynamak için kullanmaları. Bizim yanımızdaki çocuk öksürüyordu. Herkes hasta diye dert yanıyorlar. 
Orada yaşama tutunmaya çalışanların gitmediği kapı kalmamış. İmza toplamışlar imzalarını kabul etmemişler.

Bu ağır sanayi bölgesi İzmir'in hayatını doğğrudan tehdit ediyor. Bu bölge ağır sanayinin yükünü taşıyamaz halde ama ağır sanayi bölgesi her yıl biraz daha genişliyor.

İzmir, Foça bölgesi bu ağır sanayi bölgesi yüzünden turizm gelirlerini kaybediyor, ama en önemlisi çevre katliamı ile birlikte insanlar da hayatlarını kaybediyor. Çocukluğumun cennetinden geriye bir kabus kalmış. Burada yaşayanların hayatları cehenneme çevrilmiş.Ben bu bölgede ailemden 2 kişiyi kanserden kaybettim. Gencecik insanlar kanserle savaşa yenik düşüyor.

Bölgede bir felakete dönüşen sorunları biliyorum ve bunlar bağımsız milletvekili adaylığımın en önemli gerekçelerinden.

Ben, bölgemde, İzmir'i, insan hayatını tehdit eden çevre katliamına dur diyebilmek, bölgemin yeniden hayat bulması, hayatları hiçe sayılan insanların "yaşama hakkını" savunmak için, bu mücadelede bana düşen herşeyi yapacağım.

En kötüsü ise çocukların bu zehirli cürufu oyun oynamak için kullanmaları. Bizim yanımızdaki çocuk öksürüyordu. Herkes hasta diye dert yanıyorlar. 


Orada yaşama tutunmaya çalışanların gitmediği kapı kalmamış. İmza toplamışlar imzalarını kabul etmemişler.

Bu ağır sanayi bölgesi İzmir'in hayatını doğrudan tehdit ediyor. Bu bölge ağır sanayinin yükünü taşıyamaz halde ama ağır sanayi bölgesi her yıl biraz daha genişliyor.

İzmir, Foça bölgesi bu ağır sanayi bölgesi yüzünden turizm gelirlerini kaybediyor, ama en önemlisi çevre katliamı ile birlikte insanlar da hayatlarını kaybediyor. Çocukluğumun cennetinden geriye bir kabus kalmış. Burada yaşayanların hayatları cehenneme çevrilmiş.

"Maalesef, "olmaz bu kadar dedirten, akıldışı uygulamalarda" iktidar ve büyükşehir işbirliği görülüyor.

Yani burada da bu ağır tablonun sorumlusu, merkezi iktidar ve yerel yönetim. Yani birbirinden şikayet eden, hatta kavga eden, bizi birbirimize düşüren iktidar ve muhalefet kanadı bölgenin insanlarının hayatlarının karartılması konusunda işbirliği içinde, ortaklık halinde..

Bugün merkezi iktidara karşı oy isteyenler bölgeden gelen feryatlara kulak tıkamamalıdır. Ana muhalefetin kontrolündeki İzmir büyükşehir yönetiminin, çevre konusunda, kent halkının yararının rantiyecilere karşı korunması konusunda gösterdiği tutum, beni gerçekten hayal kırıklığına uğratmıştır.Hiç kimsenin buradaki insanlara bunu yapma hakkı yoktur.

Bir ağaç için evi taşıyan Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyetinde,  maliyet düşürmek uğruna , kar uğruna, insan hayatından çalamazlar.

Buradaki ağır sanayi kirliliği için önlem alınmaması tüm İzmir'i etkilemektir. Bu olay, doğrudan "yaşam hakkının ihlali"dir. Bu fabrikalara bir çözüm bulmak zorundalar.. Gerekirse fabrikalar taşınmalıdır.

İzmir büyükşehir belediye başkanını, Ilıpınar'da yaşayanlara yaptığı yanlıştan dönmeye , buradaki insanlara karşı, kentine karşı sorumluluğunu yerine getirmeye davet ediyorum.


Neriman Fidan
izmir 2. bölge bağımsız milletvekili adayı


Cehenneme çevrilen Ilıpınar'da cennetinden yükselen feryat duymak için videoyu izleyiniz..


Etiketler: Neriman Fidan - ılıpınar - İzmir - Büyükşehir - cüruf - kirlilik

Diğer YEREL haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder


FOTO GALERİ

Minik yazarlar, Atatürk`ü yazdı: Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim

#

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com