İnanç örgütlenmesi laiklik ilkesine aykırıdır. | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>İnanç örgütlenmesi laiklik ilkesine aykırıdır. 07.01.2013 00:00

İnanç örgütlenmesi laiklik ilkesine aykırıdır.

Dicle Eroğul; Hilal Dokuzcan`ın CHP`de "inanç örgütlenmesi yapacağız" sözüne tepki gösterdi.

İNANÇ ÖRGÜTLENMESİ LAİKLİK İLKESİNE AYKIRIDIR.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan, Parti Meclisi`nde yaptığı konuşmada "AKP`nin örgütlenme modelini inceledik. Kadınları nasıl ikna ettiklerini raporladık. Bazı söylemlerimizin kadınlarda karşılık bulmadığı gerçeğini tespit ettik. Adana`yı pilot bölge olarak kullanacak ve yeni bir çalışma yöntemini uygulamaya sokacağız" dedi. Dokuzcan`ın "Biz de inanç eksenli örgütleneceğiz" sözü ise dikkat çekti.

Dokuzcan`ın, rakibini tanımak için örgütlenme yapısını incelemesi gayet normal ancak AKP`ye öykünmesi kabul edilebilir bir durum değil. Kazanmanın yolu, rakibini taklit etmekten geçmiyor, aslı varken kimse taklidine itibar etmez. “AKP`nin kadınları nasıl ikna ettiklerini raporladık” derken kadınların nasıl kandırıldığını tesbit ettik demek istiyor herhalde. Peki biz, Cumhuriyet Halk Partisi, “her yol mübahtır” diyerek, AKP`nin yaptığı gibi kadınları aldatma yoluna mı gideceğiz? Yoksa Dokuzcan, AKP`nin kadınları aldattığını, kandırdığını düşünmüyor mu? “Kadınları nasıl ikna ettiklerini raporladık” derken kadınların eşitsizliğe, şiddete ikna olduklarını mı düşünüyor?

Doluya koysam almıyor, boşa koysam dolmuyor...

Dokuzcan, “Bazı söylemlerimizin kadınlarda karşılık bulmadığı gerçeğini tespit ettik” diye devam etmiş. Partimizin söylemlerinden bahsediyor. Acaba hangi söylemlerinden? Dokuzcan`ın söylediklerine bir bütün olarak bakarsak, yoksa, Partimizin ilkelerinden mi bahsediyor? Hani şu Altı Ok ile temsil edilen ilkelerinden? Örneğin laiklik ilkesinden? Kadının toplumda eşit ve özgür bir birey olarak yaşamasının garantisi olan laikliğin, kadınlarda karşılığı yok ta, AKP`nin kadına bakış açısının mı karşılığı var kadınlarda?

Doluya koysam almıyor, boşa koysam dolmuyor...

Yeni çalışma yöntemleri denemek elbette çok yararlı olabilir. Ama bu yöntemleri, sakın Adana`yı “patriot” yerleştirmek için pilot olarak seçenlerin yöntemlerine benzemesin....

Dokuzcan`ın söylemleri ile ilgili yukarıdaki alıntının son cümlesi ise altın vuruş etkisi yaptı bende.... "Biz de inanç eksenli örgütleneceğiz."

İlahiyat Profesörü Şahin FİLİZ`in aşağıya kopyaladığım sözlerinde dediği gibi; “inanç, sosyolojik anlamda örgütlenmeye gittiği zaman, saygı duyulması gereken bir inanç fenomeni olmaktan çıkar; kendine saygı duyulmasını isteyen sosyal ekonomik ve siyasi bir güç haline gelir. İşte tam bu noktada sade inançla, örgütlenmiş inanç arasındaki keskin fark ortaya çıkar.”

İnancı örgütlemek, inanca ve dolayısıyla bu inancı taşıyan insanlara yapılan en büyük kötülüktür. İnancı örgütlemek, inanca dayalı bir sistem kurma yolunun başlangıcıdır. İnancı örgütlemek, laiklik ilkesine aykırıdır. İnancı örgütlemek, bu bölgedeki ulusları parçalayıp etnik köken ve inanç bazında şehir devletçikleri kurma hayalleri kuran emperyalizme hizmet etme anlamını taşımaktadır. Genel Başkanı, BOP`un eşbaşkanlığını yapan bir Partinin inancı örgütlemesi doğaldır ama Cumhuriyetimizi kuran Parti`nin inancı örgütlemesi, eşyanın tabiatına aykırıdır. Partimize ve Altı Ok ilkelerine ihanettir.

Dokuzcan`a tavsiyemiz, AKP`yi tanımaya çalıştığı gibi Cumhuriyet Halk Partisi`ni de zaman geçirmeksizin tanımaya çalışmasıdır. Çünkü kendisini tanımayanların, kendini bilmeyenlerin başarı kazanması olanaksızdır.

Cumhuriyet Halk Partisi`ni tanımadan, CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı görevini sürdürmek, bu Partiye oy ve gönül vermiş olan milyonlara yapılan en büyük haksızlıktır. Cumhuriyet Halk Partili kadınlara “AKP`nin inanç örgütlenmesi” modelini uygulama amacı gütmek, CHP`ye emek vermiş kadınlara yapılmış en büyük hakarettir. AKP`ye öykünerek, "Biz de inanç eksenli örgütleneceğiz" diyen bir kişiyi, Cumhuriyet Halk Partili kadınların, Kadın Kolları Genel Başkanı olarak kabul edebileceğini mi düşünüyorsunuz? AKP`li Bakan Fatma Şahin`i “kadına bakış açısı” nedeniyle övdüğü için görevinden istifa etmiş olan İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Yüksel Çavuşoğlu`na neden sahip çıkmadığınızı anlayamamıştık ama İl Başkanınızın, Fatma Şahin`in kadına bakış açısını neden övdüğünü anlamış olduk. Sizi de, İl Başkanınızın gösterdiği cesareti göstererk istifaya davet ediyoruz.

Prof. Dr. Şahin Filiz`den alıntı:

İnanç, yalnızca “dini” özellik taşımaz. Aynı dinde farklı inançlardan tutun, farklı dinlerdeki inançlara, oradan da hiçbir dine dayanmayan bir takım inançlara kadar gidilebilir. Laikliğin “din ve ibadet” değil de “inanç ve ibadet özgürlüğü” esprisine dayanması da bu ince nokta ile alakalıdır. Çünkü laik demek, din adamı sınıfından olmayan –herhangi bir inanca sahip ya da değil-tüm insanları anlatan bir kavramdır.

Şu ya da bu grup, şu ya da bu tarikat herhangi bir dindeki inanca bağlı olabilir. Bu doğaldır. Bu inanca saygılı olmak gerekir. Ancak hiçbir grup ya da cemaat, sahip oldukları herhangi bir inancın “temsilcisi”, “buyurgan”ı ya da “tekel”i değildir. Ne var ki bir inanç, sosyolojik anlamda örgütlenmeye gittiği zaman, saygı duyulması gereken bir inanç fenomeni olmaktan çıkar; kendine saygı duyulmasını isteyen sosyal ekonomik ve siyasi bir güç haline gelir. İşte tam bu noktada sade inançla, örgütlenmiş inanç arasındaki keskin fark ortaya çıkar.Dicle Eroğul - 7 Ocak 2013

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com