Anayasa görüşmeleri üzerine… | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Anayasa görüşmeleri üzerine… 14.01.2017 14:26

Anayasa görüşmeleri üzerine…

Yargıyı kendisine bağlayıp, Anayasanın, “kanun önünde her Türk vatandaşı eşittir” ilkesini, “Kanun önünde her İktidar partisi üyesi/yandaşı eşittir” ilkesine dönüştürme yetkisi var.

Geçtiğimiz hafta TBMM’de Anayasa değişikliği üzerine görüşmeler gündemimizi doldurdu. Halk TV’nin bu görüşmeleri kamuoyuna ulaştırma konusundaki başarılı çalışmasını kutluyoruz. AKP’li vekillerini gizli kullanmaları gereken oylarını birbirlerine gösterişini, bu yolla Anayasa’yı ihlal edişlerini gösterdi…

Kavga gürültü arasında bir bir geçirilen Anayasa değişiklik maddeleri tüm yetkileri bir kişiye veriyor: Seçilmiş Cumhurbaşkanı.

Siyasi partisinin üyesi olarak ülkeyi yönetecek Cumhurbaşkanı şunları yapabilecek:

1.       Hakimler ve Savcılar Kurulunun üyelerinin bir bölümünü kendisi, diğer bölümünü meclise seçtirerek (Cumhurbaşkanı’nın üyesi olduğu partinin meclis çoğunluğunu elinde bulunduracağı bellidir) yargıyı tamamen kendisine bağlayacak. Yurttaşımızın adalete olan güveni temelden sarsılacak.

2.       TBMM’nin olan kanun çıkarma görev ve yetkisini , kanun hükmünde kararnameler çıkararak kendisi kullanacak. Meclis kanun falan çıkaramayacak. Meclisin yürütmeyi denetleme yetkisi ortadan kalkacak. Yürütme, yani Cumhurbaşkanı üzerinde yargı denetimi de ortadan kalkacak. Cumhurbaşkanı ülkeyi gönlüne göre yönetecek.

3.       Tüm üst düzey kamu görevlilerini kendisi atayacak. Ülkeyi tek başına yöneteceğinden, işleri kimlerin yapacağını da kendisi belirleyecek.

4.       Ülkenin bazı bölgelerinde özerk yönetimler kurabilecek. Eyaletler oluşturup bunların yöneticilerini atayabilecek. Üniter devleti eyaletlere bölme, bu eyaletlerin yöneticilerini atama yetkisine sahip olacak.

Başka yetkilerinin yanında yukarıda saydıklarımız ülkenin kaderini, ve ulusal egemenliği bir kişiye devretmek anlamı taşıyor.

Meclisin egemenliği millet adına kullanma, kanun yapma yetkisinin Cumhurbaşkanına devredilmesi Anayasanın değiştirilemeyecek 7. Maddesi hükümlerine aykırıdır. (Anayasa, MADDE 7. – Yasama yetkisi Türk Milleti adına Türkiye Büyük Millet Meclisinindir. Bu yetki devredilemez.)

Hazırlanan değişiklik maddelerinin Anayasaya, kanuna, hukuka uygunluğunun önemsenmediği anlaşılıyor. Tek amacının Erdoğan’nın Anayasaya aykırı kullandığı yetkileri, Anayasal hale getirmek olduğu düşünülse de konu o kadar basit değil.

Milletin egemenliğini bir tek kişiye teslim eden bir sistem değişikliğine gidiyorsunuz. Bu kişi, ülkenin her şeyini istediği gibi şekillendirme yetkisine sahip. Ülkeyi özerk yönetim bölgelerine ayırıp federatif bir yapı kurma yetkisi var. Yargıyı kendisine bağlayıp, Anayasanın, “kanun önünde her Türk vatandaşı eşittir” ilkesini, “Kanun önünde her İktidar partisi üyesi/yandaşı eşittir” ilkesine dönüştürme yetkisi var. Bunlar ilk aşamada sayabildiklerimiz. Bunları seçilecek herhangi bir Cumhurbaşkanı yapabilir.

Bu konuda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye hak ettiğini söylemezsek olmaz: “Hem kendinizi, he partinizi hem de Türkiye Cumhuriyetini gözden çıkardınız. Bunu size yaptıran güç hangisidir bilemeyiz. Ama tarih sizi sayfalarında hiç de iyi anmayacak. Bunu bilesiniz.

Anayasa üzerinde yapılacak değişiklikler Meclisten yeterli oyu alırsa referandum yoluyla oylarınıza sunulacak. Egemenliğinizi bir tek kişiye teslim edecek misiniz?

Bu sorunun cevabını iyi düşünün…

Not: TBMM’de “Köpekler giremez” pankartı gösterip masum köpeklerimizi siyasete alet eden hayvan düşmanı AKP’lileri kınıyorum. 

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com