CHP’de aba altından sopa | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>CHP’de aba altından sopa 06.11.2014 06:57

CHP’de aba altından sopa

Yeni Cumhuriyet Halk Partisinin yönetiminin istifaların süreceği ve Genel Başkanın talimatlarının tartışmaya açılacağı endişesi taşıdığı

Ender Erdemil

CHP son MYK toplantısında Eskişehir Milletvekili Prpof. Dr. Süheyl Batum için “kesin ihraç talebiyle Yüksek Disiplin kuruluna sevk etme kararı aldı. Emine Ülker Tarhan’ın istifasından sonra konuşan Batum: "Kötü yönetilmesi nedeniyle, halk CHP ile buluşamıyor. CHP`yi sarsarak kendine getirmek istiyoruz. CHP içinde Emine Ülker Tarhan ve bizim gibi düşünen çok sayıda arkadaşımız var. Bir hafta 10 gün içinde pek çok arkadaşımız CHP`de durumlarını gözden geçirecek. İstifalar sürecektir." demişti. CHP Merkez Yönetim Kurulu da partiyi kamuoyu önünde doğrudan tartışmaya açtığı, parti bütünlüğü ve bütünlüğünü sarsan tutum içine girmiş olduğu gerekçesiyle; Grup İç Yönetmeliği`nin 78, Tüzüğün 68/E, 70/A hükümleri uyarınca kesin çıkarma cezası istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu`na sevk etme kararı aldı.

Batum; CHP’nin grup kararı almadan, Genel Başkanın talimatıyla destekleme kararı aldığı ve kamuoyunda çözüm paketi olarak bilinen Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanunun anayasaya aykırı olduğu konusunda da açıklama yapmış, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatlarına uymamıştı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde de Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığına karşı çıkan Batum, Ulusal Kanal’da canlı yayında Emine Ülker Tarhan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığını gündeme getirmişti.

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanlığına aday gösterilmesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kişisel tasarrufuyla gerçekleşmiş, milletvekillerine ve parti tabanına dayatılmıştı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Kurultay toplanması istemiyle açıkla yapan ve Kılıçdaroğlu’nu CHP Genel Başkanlığı görevinden istifa etmeye çağıran milletvekillerini arasında Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum da vardı.

Batum’un istifalarla ilgili söyledikleriyle “bardağı taşırmış” olduğu anlaşılıyor. Merkez Yönetim Kurulunun Batum hakkında verdiği kesin ihraç istemiyle Yüksek Disiplin Kuruluna sevk kararı milletvekillerine uyarı niteliği taşıyor ve “Genel Başkanın talimatlarına uymayanın, tartışmaya açanın ipini çekeriz”anlamına geliyor.

Yeni Cumhuriyet Halk Partisinin yönetiminin istifaların süreceği ve Genel Başkanın talimatlarının tartışmaya açılacağı endişesi taşıdığı, bu nedenle Prof. Dr. Kayhan Kantarlı’nın ihracından sonra milletvekillerine aba altından sopayı bir kez daha gösterdiği anlaşılıyor.

 

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com