CHP’nin İl Başkanı CHP’li olsun. | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>CHP’nin İl Başkanı CHP’li olsun. 30.12.2017 01:28

CHP’nin İl Başkanı CHP’li olsun.

Eyy CHP tabanı. CHP bu hale getirilirken oturup izlediniz. Şimdi, ayıklayın pirincin taşını.

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl örgütü kongresini 12 Ocak 2018 tarihinde yapacak. İl Başkanlığına aday üç kişinin adı konuşuluyor. Bunlardan biri Var olan İl Başkanı Abdullah Özyiğit.

Zaman Gazetesine kayyum atanmasına karşı çıkan bir gurubun eylemine destek veren Özyiğit, "Basın özgür ve bağımsız olmalı ki ülkede demokrasi olsun. Yasama, yürütme ve yargı noktasında maalesef yılladır yaşanan o demokrasinin temel ayaklarının birleştiği, güçler ayrılığının ortadan kalktığı bir süreci yaşıyoruz. Akabinde `Taraf olan bertaraf olur anlayışı ile bugün iktidara dalkavukluk yapmayan kesimler tek tek yok ediliyor. Bu anlayışı ret ediyoruz" dedi.

Oysa Zaman Gazetesi, Sivas katliamı nedeniyle Aziz Nesin’i suçlayan manşetler kullanmış, Ergenekon davalarında kumpaslara ve hukuksuzluğa destek vermişti. Sanıkların kişilik haklarını hiçe sayan bu cemaat gazetesi Özyiğit’e göre özgür basındı. İktidara dalkavukluk etmediğinden susturulmuştu.

Özyiğit, ya cemaate yakındı yada sapla samanı ayıramıyordu.

Özyiğit’in Türk bayrağına karşı tutumunu da bir anıyla anlatalım: Bir yürüyüş sırasında önde olması gereken bayrağın hem olması gerekenden küçük, hem de yürüyüş kolu arasında neredeyse gizlenmiş olduğunu görünce uçlarından tutan gençlere sordum: “Bayrak neden küçük? Neden en önde değilsiniz?” Gençlerden biri başıyla ön sırada yürüyen Özyiğit’i işaret ederek: “Ne diyorlarsa onu yapıyoruz” dedi.

İkinci aday Serhat Servet Dövenci. Uzunca bir süredir Yenişehir Kent Konseyi Başkanlığını yürütüyor. Ancak ününü sahip olduğu çivi fabrikasında çalışan işçilerin 2010 yılının Kasım ayında CHP İl Merkezini işgal ettiğinde duyduk. İddiaya göre Dövenci, sendikaya üye olan işçileri tazminatsız işten çıkarmıştı. Dövenci’nin muhasebe işlerini de zamanın CHL İl Başkanı Yılmaz Şanlı yürütüyordu. İşçilerin sorununun nasıl çözüldüğü konusunda bilgimiz yok. İşçiler lehine çözülmüş olması da olayın niteliğini ve Dövenci’nin rolünü değiştirmez.

Kriz Dövenci’nin Cumhuriyet Halk Partisinden istifa etmesine yol açtı.

Üçüncü aday Adil Aktay’ın çok dalgalı bir siyaset hayatı var. 1992 yılında CHP’ye üye olduğunu söylüyor.  2004 yerel seçimlerinde CHP’nin Tarsus Belediye Başkan adayı oldu. 22bin küsur oy alarak 38bin küsur oy alan Burhanettin Kocamaz’ın arkasında kaldı.

Bir sonraki yerel seçim öncesinde beklediği adaylığı bulamayan Altay: “Ancak CHP yönetiminin, Büyük Uzlaşma Hareketi`ne yaklaşımını görünce şunu çok iyi anladım; aslında CHP yönetiminin halka da tahammülü yok" dedi. Cumhuriyet Halk Partisinden İstifa ederek Demokratik Sol Partiye katıldı.

Aktay, 2009 yerel seçimlerinde DSP’nin Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Macit Özcan’a rakip oldu. CHP’de bekledikleri adaylıkları bulamayan rahmetli Yüksel Burkutoğlu’nun ve Kenan Yıldırım’ın adaylıkları gibi Adil Aktay’ın adaylığı da siyasi çevrelerce “seçim kazanmak için değil, CHP adaylarına kaybettirmek için adaylık” olarak değerlendirildi.

Adil Aktay 2015 Haziranında tekrar CHP’ye döndü. CHP Kemal Kılıçdaroğlu, partisini kuyusunu kazmış siyasetçiye yakasından çıkardığı kendi rozetini takarak CHP’ye kabul etti.

Cumhuriyet Halk Partisi, gerçek CHP’lilerin partiden uzaklaştığı veya uzaklaştırıldığı, yerlerine devşirmelerin (Bekaroğlu gibi) ve parti üyesi olup da CHP’li olmayanların doluştuğu bir yer haline getirildi.

İl Başkanlığı için adı geçen üç aday da CHP üyesi olup, CHP’li olmayan, CHP’li gibi düşünmeyen kişilerdir. Birinin basım özgürlüğü konusunda sapla samanı birbirine karıştırdığı, bayrağımıza karşı duyarlı olmadığı, diğerinin örgütlenen işçi düşmanlığı, sonuncusunun da ikbal peşinde partiler arasında savrulduğu, konumuna göre CHP’ye karşı düşmanca tutum aldığı biliniyor.

İl Başkanlığı için adı geçenler gerçek CHP’liler değildir.

Eyy CHP tabanı. CHP bu hale getirilirken oturup izlediniz. Şimdi, ayıklayın pirincin taşını.

Ender Erdemil

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com