CHP Gurup Başkan Vekilleri: Çözüm Paketi Anayasaya aykırı değil | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>CHP Gurup Başkan Vekilleri: Çözüm Paketi Anayasaya aykırı değil 14.09.2014 23:16

CHP Gurup Başkan Vekilleri: Çözüm Paketi Anayasaya aykırı değil

CHP’de organlar işlemiyordu. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu söylüyordu, organlar karar almış gibi uygulanıyordu

Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun, 11 Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilinin de evet oyu vermesiyle Kanunlaştı. Çözüm sürecine destek verdiğini pek çok kez dile getiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yasanın da desteklenmesi kararı aldı. Öte yandan, CHP Sözcüsü, Samsun Milletvekii Haluk Kooç ve CHP Gurup Başkan Vekili İstanbul Milletvekil Engin Altay, Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanunun destekleneceği yönünde açıklama yaptılar.

Bu konuda görüşlerini almak üzere, CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç’u, CHP Gurup Başkan Vekilleri İstanbul Milletvekili Engin Altay’ı ve Sinop Milletvekili Akif Hamzaçebi’yi telefonla aradım. Aramızda şöyle görüşmeler geçti:

Erdoğan’ın Anayasaya aykırı davrandığını bildi, bunu bilemedi…

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildikten sonraki tutumunun Anayasaya aykırılığı konusunda defalarca konuşan Haluk Koç, konu Çözüm Paketi Yasasının Anayasaya aykırılığı konusuna gelince, “Ben bilmem” dedi işin içinden sıyrıldı. Topu da CHP Gurup Başkan Vekiillerine attı.

Soru: Sayın Haluk Koç, Çözüm Paketi Yasasının Anayasaya aykırılığı konusunda tartışmalar var. MHP Milletvekilleri arasında yasanın Anayasa Mahkemesine götürülmesi için 50 imza toplandığını öğrendik. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Haluk Koç: Bu konuda sorumlu olanlar Gurup Başkan Vekillerimiz Sayın Akif Hamzaçebi ve Sayın Engin Altay’dır. Bu konuyu onlarla konuşun.

Soru: Sayın Koç, bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Yasa Anayasaya aykırı mıdır?

Haluk Koç: Ben bilmem. Hukukçu değilim.

Çözüm Paketi yasası Anayasaya aykırı değilmiş…

CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç’tan sonra CHP Grup Başkan Vekili İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi’yi aradım.

İstanbul Barosu, CHP Milletvekili Anayasa Hukuku Profesörü Süheyl Batum ve daha pek çok hukukçunun Anayasaya aykırı olduğunu söylediği Çözüm Yasası paketi, Akif Hamzaçebi’nin hukukçularına göre Anayasaya aykırı değil. Anayasaya aykırılık konusu da “konjonktürel” anlaşılan. Kemal Kılıçdaroğlu’nun estirdiği rüzgarda bir aşağı dalgalanıyor, bir yukarı…

Soru: Sayın Hamzaçebi, Çözüm Paketi Yasasının Anayasaya aykırılığı tartışılıyor. Partini Milletvekili Anayasa Hukuku Profesörü Süheyl Batum, yasanın Anayasaya aykırılığı konusunda kesin konuşuyor. Çözüm Paketi Yasasının Anayasaya aykırı olup olmadığı konusunda siz ne dersiniz?

Akif hamzaçebi: Grubumuzun hukukçuları yasanın Anayasaya aykırı olmadığını söylüyorlar.

Soru: Siz ne düşünüyorsunuz? Yasa Anayasaya aykırı mıdır?

Akif Hamzaçebi: Anayasaya aykırı değildir.

Soru: Sayın Hamzaçebi, çözüm sürecinin Türkiye’yi bölünmeye götürdüğü konusu tartışılıyor. Çözüm sürecini desteklemek Parti Programına aykırı değil mi?

Akif Hamzaçebi: Ne bölünmesi kardeşim, yok böyle bir şey.

Bugün CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk’ü aradım. Çözüm Paketi Yasasının Anayasa Mahkemesine gönderilmesi için imza verip vermeyeceğini sordum. “Vermeyeceğim. Ya imza vermezsin, imza verirsen de istifa edersin” dedi. Anladım ki Çözüm Paketi Yasasının desteklenmesi konusunda Gurup Kararı var. Ancak böyle bir gurup kararının varlığından bir ize de rastlamaıştım.

Sırada CHP Gurup Başkan vekili Sinop Milletvekili Engin Altay vardı. Aradım. Gurup kararının olup olmadığını soracaktım:

Soru: Sayın Engin Altay, Çözüm Paketi Yasasının Anayasaya aykırı olduğu konusu tartışılıyor. Anayasaya aykırı olup olmadığı konusunda siz ne diyorsunuz?

Engin Altay: Ben bir şey demiyorum.

Soru: Çözüm paketi yasasının desteklenmesi konusunda gurup kararı aldınız mı?

Engin Altay: Gurup kararı almadık. Almalı mıydık?

Soru: Efendim ben gazeteciyim. Sadece bilgi almak istiyorum. Gurupta ne karar alacağınız benim konum değil. Çözüm Paketi yasası Anayasaya aykırı mıdır?

Engin Altay: Anayasaya aykırı olsa desteklemezdik.

Engin Altay’dan yanıtı almıştım. Ve anladım ki artık CHP’de organlar işlemiyordu. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu söylüyordu, organlar karar almış gibi uygulanıyordu. Engin Altay’ın “Grup kararı almadık Almalı mıydık?” Sorusu başka anlama da gelmezdi.

CHP’de parti içi demokrasi rüzgarı esiyor. Bırakın rüzgarı CHP’de parti içi demokrasi fırtınası var.

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com