CHP Kurultayı, yalnızca CHP’nin değil, Türkiye’nin de kaderini belirleyecek… | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>CHP Kurultayı, yalnızca CHP’nin değil, Türkiye’nin de kaderini belirleyecek… 05.09.2014 08:09

CHP Kurultayı, yalnızca CHP’nin değil, Türkiye’nin de kaderini belirleyecek…

Bu koca çınardan çürümüş bir filiz çıkmayacağını bilmeyen gafiller, uğraştılar. Koca çınardan, doğasından çürük bir filiz çıkarmak isteyenler o filize: “yeni” dediler

CHP Kurultay delegelerinin önündeki 2 yol..

CHP 18. Olağanüstü Kurultayı toplanıyor..

Bu koca çınardan çürümüş bir filiz çıkmayacağını bilmeyen gafiller, uğraştılar. Koca çınardan, doğasından çürük bir filiz çıkarmak isteyenler o filize: “yeni” dediler. Küreselleşme çağının bütün yenileri gibi o da eskinin güzelliklerini silip o koca çınarın gövdesini koflaştıran bir değişimdi…

Baykal’a yapılan bir darbeyle CHP Genel Başkanı olan Kemal Kılıçdaroğlu bu göreve kelimenin tam anlamıyla “zembille” inmişti.

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin Batman İl kongresinde; “Herkesin düşüncesini özgürce ifade edebileceği bir Türkiye yaratarak çözeceğiz. Toplumsal barışın bir parçası olacaksa biz genel affa `evet` deriz.” İfadeleriyle, Öcalan’a af yolunu açacaklarını işaret etmiş, çınarın gövdesine baltayı vurmuştu.

Anayasa Hazırlık Komisyonuna “önkoşulsuz” üye veren Kılıçdaroğlu; Ama sözümüz var, daha özgürlükçü, güçler ayrılığı ilkesinin oturduğu insan haklarının geliştirildiği bir Anayasa`ya ihtiyaç var. Halkımız istiyor. Komisyona gidecek 3 arkadaşımız yeni anayasanın yapılması konusunda her türlü katkıyı iyi niyetle vereceklerdir.” dedi. Yakın zamanda “insan haklarının geliştirildiği bir Anayasa`ya ihtiyaç var” benzeri bir ifadeyi “The United States, Turkey, and the Kurdish Regions” başlıklı 2014 yılının Haziran Ayında yayınlanmış raporda okudum. Rapor, Türkiye’de barış içinde yaşamanın önündeki en önemli engelin Kemalizm olduğu üzerine kurulmuştu.

Kılıçdaroğlu CHP’yi yenileştiriyordu. Yenilik adına attığı her adım koca çınarın gövdesine bir balta darbesi oluyordu. Kendi seçim bölgesinden oy alamayacak bir siyasiyi İstanbul’dan milletvekili yaptı. Bu şahıs, önceki yıllardan birinde kendisine verilen ödülü almak amacıyla Avrupa’ya gittiği. Ödül töreninde yaptığı konuşmada “Türk ordusu Güneydoğu’da işgalcidir.” dedi. Ona barış ödülü veren çoğu sosyal demokrat olan Avrupalılar, bu sözlerini elleri patlayana kadar alkışladı. Bu siyasi şimdi CHP Genel Başkan yardımcısıdır.

Buna benzer, gönülden CHP’li olmayan, Atatürk’e ve cumhuriyetin temel ilkelerine karşı olan, bunu açıkça söyleyen, gizli tutup söylemeyen pek çok karşı devrimciyi CHP’ye doldurdu Kılıçdaroğlu. Koca çınarın gövdesine balta vurmaya doymuyordu. Herkes için dediği CHP gerçekte hiç kimsenin CHP’si olmuş çıkmıştı. Yenileştirmeye gelenler CHP’li değillerdi. CHP’nin tepesine çöreklenmişler, CHP’yi gerçek CHP’lilere de bırakmıyorlardı.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’de CHP’nin taş çatlasa yüzde 25 oy alacağına inanmıştır. Bunun iki puan üzerine çıkmak onun gözünde büyük başarıdır. “Anlamlı bir oy düşüşü” derken de bu inancına bağlı olarak konuşuyordu. 2015 seçimlerinde de hedefine “daha başarı bir performans” koymasının kaynağında bu inanç yatıyor. Bu inançla “yenileştirdiği” CHP’nin gerçekte kendi tabanını yitirdiğini görmüyor. Belki de görüyor, ama Türkiye için “iktidara gelemeyen” bir CHP’nin gerektiğine inanıyor.

Kurultay öncesi CHP’ye çağırdığı cumhuriyet düşmanlarının durumundan, Kılıçdaroğlu’nun koca çınarın gövdesine balta vurmaktan vazgeçtiğini anlıyoruz. Kurultay’da kazanırsa eline motorlu testereyi alıp, koca çınar CHP’yi yerle bir etme işini bir çırpıda yapacaktır.

Kılçdaroğlu, Erdoğan’ın Yeni Türkiye’sine Yeni CHP hazırlıyor.2015 seçimlerinden sonra el ele verip Türkiye’yi alabildiğine demokratikleştirecekler. Anayasayı değiştirecekler. Türklük kavramını Anayasadan çıkarıp, yerine etnik kökene dayalı çok uluslu vatandaşlık kavramını geçirecekler. Bunun sonunda Türkiye otuz küsur parçaya bölünecek.

Bir önceki yazımda siyasilerin önlerinde iki yol olduğunu yazmıştım. Şimdi bu iki yol Kurultay Delegelerinin önündedir. Kılıçdaroğlu, birinci yolu seçmiş, Yenidünya düzeninin kurulmasına hizmet edeceklerin safına katılmıştır. Altı oku yeniden yorumlamanın anlamı budur.

Kurultay delegelerinin bu yazdıklarımın farkına varmıyor olmaları zayıf bir olasılık. Gördükleri halde “siyasi gelecek” kaygısıyla Türkiye’nin geleceğini tehlikeye atacak bir tutumdan kaçınmalarını öneririm.

Bu kurultay yalnızca CHP’nin değil, Türkiye’nin de kaderini belirleyecek…

Ender Erdemil, 

5 Eylül 2014

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com