CHP Mersin İl Kongresi | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>CHP Mersin İl Kongresi 13.01.2018 04:19

CHP Mersin İl Kongresi

Bunu yaparken de CHP Genel Merkezinden il örgütlerine yansıyan milliyetçi eğilimli eski CHP’lileri partiden uzaklaştırmayı seçti. Hep birlikte içinde gerçek CHP’lilerin olmadığı yepyeni bir CHP’yi inşa etmeye koyuldular.

Bugün CHP İl Olağan Kongresi toplandı. İki aday var. Av. Adil Aktay ve Serhat Servet Dövenci…

İkisi de CHP’li değil.

Daha önce yazdık. Av. Adil Aktay CHP’^den aday olup seçim kazanamadığı gibi, CHP karşısında da aday olup kazanamadı.

Serhat Servet Dövenci geçmişteki devrimci mücadele yıllarında cezaevinde de yatmış. Yenişehir Belediye Meclisi Üyesi. Ancak doğru mu bilmem, meclis toplantılarına da düzenli katılmadığını duydum. Meclis üyesi olmasına rağmen siyasete uzak durduğu anlaşılıyor.

2010 yılında fabrikasında çalışan işçiler işten atıldıkları için CHP il binasını işgal ettiğinde adını duyduk. Bazı yakın arkadaşlarım da onu seviyorlar. Bana onu övdüler. Belli ki iyi bir insan.

Bugün Ali Can Toros, Dövenci hakkında şunları yazmış:  “İL KONGRESİ`NDE İSE; Mevcut adaylardan özellikle SERHAT SERVET DÖVECİ`nin seçilmesi halinde, İŞÇİ ve EMEK SENDİKALARINDAN, SİVİL TOPLUMSAL KOLLEKTİF YAPILARDAN UZAKLAŞALACAĞI, SERMAYE SINIFINA ve ÖZEL SERMEYE YAPILARINA YAKLAŞILACAĞINA dair öngörüler ve tedirginlikler bulunmaktadır.”

Yazdıkları bu kadar değil tabii ki. Okuduktan sonra “Arkadaş sen nerede yaşıyorsun?” demek istedim.

Ali Can Toros’un yazdıklarından CHP’nin Dövenci’nin başkanlığında “liberalleşeceği” endişesini taşıdığını anlıyoruz. “İŞÇİ ve EMEK SENDİKALARINDAN, SİVİL TOPLUMSAL KOLLEKTİF YAPILARDAN UZAKLAŞALACAĞI” düşüncesinde.

CHP Mersin İl Örgütü; sivil toplumsal kolektiflerden, bayraksız solcuların, etnik ayrımcı siyaset yapanların kurdukları birliktelikleri ve AB fonlarından beslenip işçi sınıfını unutan sendikaları anladığını son dönem gösterdi. Bunlar da toplumda karşılığını tamamen kaybetmeye yüz tutmuş yapılardı.

Bunu yaparken de CHP Genel Merkezinden il örgütlerine yansıyan milliyetçi eğilimli eski CHP’lileri partiden uzaklaştırmayı seçti. Hep birlikte içinde gerçek CHP’lilerin olmadığı yepyeni bir CHP’yi inşa etmeye koyuldular.

Ekonomide de her şeyi büyümeye bağlayan politikalarıyla CHP zaten iyice liberalleşmişti. O veya bu adayın seçilmesiyle liberalleşme yolunda daha büyük adımlar atacak bir alanı kalmamıştı.

Amerikan kaynaklı raporlarda öngörüldüğü gibi Altıoktan kopmuş, altıoka bağlı üyelerini de küstürerek CHP’den uzaklaştırmıştı.

Şimdi CHP’de, cumhuriyete karşı duruşlu solcuların, ılımlı İslamcıların, etnik ayrımcı siyaset yanlılarının, özgürlükçü (liberal) demokratların siyaseti etkin…

Kongremize dönersek, yukarıda saydığımız nedenlerle CHP il başkanlığı için CHP’li adaylar çıkaramadı. CHP içindeki örgütlü bir azınlık, CHP tabanının çoğunluğuna egemen oldu.

Siyaset, ticaret ve ihanet çizgisi siyasal kaygıların yerini aldı.

Bu nedenle iki adaydan hangisi CHP Mersin İl Başkanı olursa olsun, örgüt amansız bir Büyükşehir başkan adaylığı mücadelesi arenasına dönüşecektir.

Cumhuriyet Halk partisinde nelerin yaşanacağını, partinin hangi koşullarda nasıl güç kaybedeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Eyy CHP tabanı, bu beyaz taşları pirinçten nasıl ayıklayacaksınız? Düşünün bakalım…

Ender Erdemil 12 Ocak 2018 

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com