CHP Mersin İl Olağanüstü Kongresi | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>CHP Mersin İl Olağanüstü Kongresi 08.12.2014 05:27

CHP Mersin İl Olağanüstü Kongresi

CHP Genel Başkan yardımcıları, CHP dışından “güçlü bir siyasetçi”, milletvekilleri el ele verip Mersin’de CHP Genel Merkez yönetiminin bir modelini oluşturdular

CHP Mersin İl Olağanüstü Kongresi geçtiğimiz Cumartesi günü toplandı. Emanetçi İl Başkanı Abdullah Özyiğit, Kenan Yıldırım ve Mehmet Özel aday oldular. Abdullah Özyiğit kongreden İl Başkanı olarak çıktı.

CHP kongrelerinde kazananlar hep CHP kazandı derler. İl yönetiminin düşürülüşünden emanetçi il yönetiminin atanmasına kadar geçen sürede kimin neler yaptığı konusunda bildiklerimi önceki yazılarımda anlatmıştım. Genel Merkez kaynaklı operasyon başarılı oldu. Kongreyi bu işe karışan CHP Genel Başkan yardımcıları kazandı. Eğer CHP onlar ise…

Kongre öncesinde örgütlenen 11 ilçe başkanı uğraşa didine bir il başkanı adayı çıkardılar. Bu iş sanıldığı kadar kolay olmamıştı. Anlaşıldı ki, Genel Merkezin dayatmalarına karşı çıkacak, örgütün tabanı adına dik duracak bir aday hemen hemen yok gibi. Olan da, geçmişte CHP’ye seçim kaybettirdiği için delege tarafından cezalandırıldı. 11 İlçe Başkanı ve İl eski Başkanı Faruk Akar, aday seçimini yanlış yapmışlardı.

Yapı bu olunca da CHP Genel Başkan yardımcılarının Kongreyi, kazanmaları kaçınılmazdı. Parti tabanının sesi olduğunu iddia edenlerin aslında bu işi beceremedikleri de anlaşıldı.

Fikri Sağlar, nasılsa bu oluşumun dışında kalmış, Mehmet Özel’in aday olmasında etkili olmuştu. Beklenen Ünal Uyar’ın aday olmasıydı. Uyar, önceden Fikri Sağlar’la görüşerek hazırlığını yapmıştı. Buna rağmen Mehmet Özel’in adaylığını destekleyerek “olası olumsuzluklardan” siyasi geleceğini korumuş oldu.  

Sandıktan çıkan sonuç, Fikri Sağlar’ın artık siyasetten emekli olmasının zamanının geldiğini gösterdi. Uzun süren görüşmelere rağmen aday olmaktan vazgeçmeyen Mehmet Özel, tabanın adayına seçim kaybettiren olarak tarihe geçti. Ünal Uyar da Mehmet Özel’i ateşe atan kişi olarak tarihin sayfalarında yerini aldı.

CHP Genel Başkan yardımcıları, CHP dışından “güçlü bir siyasetçi”, milletvekilleri el ele verip Mersin’de CHP Genel Merkez yönetiminin bir modelini oluşturdular. Bunu yapmak kolay olmadı. Hayli masraflı olduğu da kulağımıza gelenler arasında. Kimsenin günahını almayalım. Sağdan-soldan gelebilecek tüm destekleri alan Abdullah Özyiğit İl Başkanı oldu. Çok uzun bir süre parti çevrelerinde görünmemiş olması onun geçmiş seçimlerde CHP’li olmayan adaylara çalıştığı şeklinde söylentilere yol açsa da İl Başkanı olan kişinin böyle şeyler yapmış olmayacağını düşünüyoruz.

Abdullah Özyiğit, kongrede yaptığı konuşmada, kontenjan adayı atanmasına karşı çıkacağını söyledi. Bunu nasıl yapacağını söylemedi. “Önseçim yapacağım” dedi. Üyelerle önseçim mi? Delegelerle temayül yoklaması mı? Bunu da söylemedi. Genel Başkan yardımcılarıyla ilişkileri de göz önüne alındığında bu söylediklerini başarıp başaramayacağını çok merak ediyoruz doğrusu. Özellikle kontenjan atanması ve yapılırsa önseçim sonuçlarına sadık kalınması konularındaki tutumunun ne olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Kongrede ona oy veren “seçmen” genel seçimlerde kararını değiştirebilir. Yerel seçimde örneğini gördüğümüz gibi…

Abdullah Özyiğit; çeşitli çevrelerden aldığı destekle yürüttüğü masraflı çalışmasının sonucunu aldı. Seçim yaklaşırken kendisine destek verenler verdikleri desteğin karşılığını görmek isteyecektir. Bazıları oluşacak aday profilinin CHP’ye kaybettireceğini düşünerek ellerini oluşturacak, bazıları da oluşacak aday profili içinde yerlerini almak isteyecek. CHP İl Başkanı Abdullah Özyiğit bu işin içinden nasıl çıkacak?

İşinin çok zor olduğu görünüyor. Başarı dileriz.

8 Aralık 2014

 

 

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com