Çözüm sürecine üç şehit | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Çözüm sürecine üç şehit 26.10.2014 02:28

Çözüm sürecine üç şehit

Yanlış tanımlanan sorunun doğru çözümü olmaz. Şehitlerimizin de ardı arkası kesilmez.

Hakkâri’nin Yüksekova ilçe merkezinde PKK bugün üç askerimizi şehit etti. Yüzleri maskeli üç terörist sivil kıyafetle sokağa çıkan üç askerimize suikast düzenledi. Başlarından vurulan askerlerimizden ikisi olay yerinde, üçüncüsü de kaldırıldığı hastanede şehit oldu.

Kürt açılımı, demokratik açılım ve en sonunda çözüm süreci olarak adlandırılan süreçte, PKK karşısında Türk askerinin ve Polisin eli kolu bağlandı. Saldırıya uğradıklarında kendilerine açılan ateşe karşılık veren askerimiz “meşru müdafaa yaptık” demek zorunda bırakıldı. PKK ile çatışan, onlara karşı yapılan operasyonlara katılan asker ve polisler hakkında soruşturma yapıldı. Davalar açıldı. Tüm bunlara rağmen PKK yanlıları hala mağdur, Türk askeri ve polisi zalim sayıldı. PKK yandaşı milletvekili polisi taşladı. Yine bir başka PKK yandaşı milletvekili Türk askerine: “sizin devletiniz” derken, Güneydoğu’da Türk devletinin olmadığını bildiriyordu.

Bir ülkede sadece devlet silahlı güce sahip olabilir. Güney Doğu’da devletin bu ayrıcalığını PKK’nın ele geçirdiğini, devlet gibi yol kesip kimlik sorduğunu, sözüm ona güvenliği sağladığını görüyoruz. Devlet buna göz yumuyor. Devlet, Güney Doğuda yurttaşının can güvenliğini koruyamaz hale düşürülüyor. Güneydoğu’da adım adım başka bir devlet kurulduğunu içimiz acıyarak izliyoruz.

Devleti bu hale düşüren, Kürt açılımı diye başlayıp, demokratik açılım diye sürdürüp, çözüm süreci tanımında karara kılan AKP’nin ve BOP Eş-Başkanı Tayyip Erdoğan’ın politikalarıdır. Sorunu yanlış tanımlayıp, bu yanlış tanıma göre çözüm üretmeye kalkmışlardır. Ürettikleri şey çözüm değil, ulusal güvenliğimize yöneltilmiş, büyük bir tehdittir. Üstelik tehdit; “ben ulusal güvenliği tehdit ediyorum” diye bas bas bağırırken, “aman çözüm süreci zarar görmesin”  ifadelerinde kendini bulan PKK’ya teslim olma anlayışıdır.

Yurdumuzda her yurttaşımızın anayasadan doğan hakları vardır. Anayasamız bir bölgemizde yaşayan yurttaşlarımızı diğer bölgelerde yaşayanlardan ayrı tutarak yurttaşlık haklarını düzenlemez. Sorun varsa, yurttaşlarımızın bir bölümünün anayasal haklarını kullanmalarına engel olan iktidarların uygulamalarından doğmuştur. Ayrımcılığa tabi tutulan yurttaşlarımızın en başında işçi sınıfı olagelmiştir. Bugün Güneydoğu’da yaşayan bir yurttaşımızın anayasadan doğan haklarını kullanamama sorunuyla, Türkiye’nin başka bir bölgesinde yaşayan yurttaşımızın anayasadan doğan haklarını kullanamama sorunu arasında fark yoktur. Anadilde eğitim vermekle bu sorun çözülmez. Sorunun kaynağı, ekonomik ve siyasidir. Sorunun çözümü de yurttaşların ekonomik sorunlarının çözümü ve gelir dağılımından eşit pay almalarının sağlanması yanında devlet güçlerinin her yurttaşımızın anayasadan doğan haklarını kullanmaların önünde engel değil, bu hakları kullanabilmelerinin savunucusu olacak şekilde yeniden yapılandırılmasıdır.

Yanlış tanımlanan sorunun doğru çözümü olmaz. Şehitlerimizin de ardı arkası kesilmez.

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com