Ekonomimizi zor günler bekliyor | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Ekonomimizi zor günler bekliyor 16.04.2015 19:45

Ekonomimizi zor günler bekliyor

Türkiye ekonomisini zor günler bekliyor. Ağalar Yeni Türkiye`yi kurma peşinde

TÜİK`in verilerine göre enerji tüketiminin maliyeti artıyor. Hem konutlarda hem de sanayide tüketilen doğalgaz ve elektrik enerjisinin maliyeti 2014 yılı içinde artmış. 2015`de de artacağından kuşku yok. Ülke yükselen enflasyon sürecine girmiştir.

Yıllardır borcu borçla çevirmeyi temel ekonomi politikası haline getiren AKP iktidarı düşük kur yüksek faiz politikasıyla ülkeyi ihtalatçı için cennete çevirdi. Olması gerekenin çok altında baskıda tutulan düşük kur nedeniyle maliyet-fiyat dengesini kuramayan yerli üreticiler dükkanları bir bir kapattılar. Artık elektrik ampulü, giysi, temel gıda maddeleri, tarım ürünleri, hemen her şey dışarıdan gelir oldu.

Kredilerle zenginleştirilen iç pazarda tüketici uzun vadeye yayılmış taksitli alış verişlerle geleceği harcadı. Gelecek birkaç yılda piyasayı etkileyecek harcamalar bugünden geleceğe yayıldı.

AKP iktidarı, hemen her sektörü üretmeye iten ekonominin lokomotifi sayılan  inşaat sektörünü de TOKİ ve sanal olarak zenginleştirdiği iç pazarla canlı tuttu. AKP iktidarı çok tükettirip tüketiciye olmayan parayı harcatarak ekonomik büyümeyi sağladı.

Ancak, dünyanın büyük ekonomilerinin "kriz" işareti vermesiyle işler tersine döndü. Borcu borçla çevirmek için gereken sıcak para nazlı hale geldi. Hatta ülkeyi terk etmeye başladı. Balayı bitmişti. Cari açığın büyüme ivmesi arttı. Borcu borçla çevirme dönemi kapanmaya yüz tuttu.

Hükümet tasarruftan, yerli üretimi artırmaktan söz etmeye başladı. Bunu sağlamak için bir dizi teşvik tedbirleri aldı. Ancak çok geçti. Kriz, alınan tedbirlerle üretimin artırılması için geçecek süreden çok daha hızlı ilerliyordu. Hemen her türlü ticari ilişkiye konu olan Amerikan Dolarının kontrolden çıkmış olması yerli üretimin artırılması işini daha da zorlaştıracaktır.

Yukarıda sözünü ettik. TÜİK enerji fiyatları istatistiğini yayınladı. Yan tarafta yer alan haberde detayları var. Bunun üretim maliyetlerini nasıl etkileyebileceğini söylememize gerek yok.

Öte yandan tüketicinin giderlerinin de enerji birim fiyatları da dahil, genel fiyat artışından olumsuz etkilenmesi iç piyasanın eski zenginliğinden eser bırakmayacak. İç piyasaya dönecek olan tüketim harcamaları bugüne kadar ithal mallar nedeniyle yabancı üreticilere ödenen para yanında devede kulak kalacak.

Tarım ürünü ithalatı nedeniyle perişan edilen çiftçi yeniden üretime dönmekte çok zorlanacak. Üretimden kopan tarım alanlarının tekrar tarım toprağı haline getirilmesi mümkün olmayacak.

Türkiye ekonomisini zor günler bekliyor. Ağalar Yeni Türkiye`yi kurma peşinde...

http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com