Geleceğimiz büyük bir tehditle karşı karşıya | ÇAĞDAŞ ULUSAL ÇİZGİ
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Geleceğimiz büyük bir tehditle karşı karşıya 22.09.2017 18:57

Geleceğimiz büyük bir tehditle karşı karşıya

Yapılmak istenen, kendilerine neyin emanet edildiğini bilmeyen kuşaklar yetiştirip, emanete ihanet etmelerini sağlamak

Çocuklar geleceğimizdir. Onları eğiterek geleceği kurarız. Eğitemezsek vay halimize…

KKTC’de “düşmanlık aşılamamak” gerekçe gösterilerek Kıbrıs’ın yakın tarihinde Türklere yapılan katliam ve Kıbrıs Barış Harekatı eğitim müfredatından çıkarılmıştı. Tarihini bilmeyen kuşaklar yetişti. Şimdi o kuşaklar, Türkiye’nin gelip oradaki barışı bozduğunu zannediyor. Bu kuşaklar Annan Planına evet dedi. Bu kuşaklar birleşik Kıbrıs’ın iyi bir şey olduğunu zannediyor.

Atatürk   20-25 Eylül 1937 tarihleri arasında yapılan İkinci Türk Tarih Kongresinde ilk kadın öğretmenimiz Refet Angın’a şunları söylemişti:

“Bak, öğretmen olmak kâfi değil; görev şimdi başlıyor. Şunu iyi bil ki çok iyi öğretmen olacaksın. Çok okuyacaksın. Sen, zaten okuyorsun; ama daha çok okuyacaksın. Talebelerini çok iyi yetiştireceksin. Onlara, Kurtuluş Savaşı`nı çok iyi öğreteceksin. Ve bu arada Çanakkale Savaşları`nı sakın unutma! (…) Bak, çocuk; bunu neden söylüyorum? Bizi, bu günlere getiren Çanakkale Savaşları`dır. Eskaza biz onu kaybetse idik, bugün hür dünya camiası yoktu.” (Refet Angın’ın anılarından)

Bugün Atatürk, Kurtuluş Savaşı, Çanakkale, kısaca Türkiye Cumhuriyetini ve Türk milletini var eden ne varsa eğitim müfredatından çıkarılıyor. Buna karşı çıkanlar “laik eğitim” isteklerini yükseltiyor. Oysa Türk tarihinin müfredattan çıkarılması laikliğin ortadan kaldırılması kadar büyük bir tehlikedir…

Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşını, Çanakkale’de verdiğimiz mücadeleyi öğrenmeden yetişecek kuşaklar, hangi bedellerin ödenerek kurulduğunu bilmedikleri Cumhuriyetimizi savunma konusunda duyarsız olacaklar…

Bu kuşakların kafası içi boşaltılmış barış ve kardeşlik kavramlarıyla karıştırılacak; ulusların kaderlerini tayin hakkı gibi emperyalist politikaların savunucuları haline getirilecekler. Cumhuriyetin temellerine kazma vuracak kuşaklar yetiştirilmeye çalışılacak.

Atatürk Cumhuriyeti gençlere emanet etti. Gençliğe seslenişinde ve Bursa Nutkunda bunu açıkça görüyoruz.

Yapılmak istenen, kendilerine neyin emanet edildiğini bilmeyen kuşaklar yetiştirip, emanete ihanet etmelerini sağlamak…

Buna karşı çıkmalıyız. Bu nedenle bundan sonra her ev, ailenin çocuğuna Atatürk’ü, Kurtuluş savaşını ve Cumhuriyeti öğrettiği bir okul haline gelmelidir.

Cumhuriyetin yetiştirdiği kuşakların en önemli görevi budur.

Bu görevi başarıyla yerine getirebilmek için pek çok kaynağımız var.

Bu kaynaklara ulaşmalı, evimizde çocuklarımıza Atatürkçü eğitimi başlatmalıyız. Atatürk’ün şu sözlerini unutmamalı: “Tarihini bilmeyen milletler yok olaya mahkumdur.”

Yolumuzu da Atatürk’ün şu sözleri çizmelidir: “Bizim yolumuzu çizen; içinde yaşadığımız yurt, bağrından çıktığımız Türk milleti ve bir de milletler tarihinin bin bir fâcia ve ıstırap kaydeden yapraklarından çıkardığımız neticelerdir.”

Hadi el ele verelim.  Çocuklarımızı, gençlerimizi bu tuzağa bırakmayalım…


http://www.cagdasulusalcizgi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright@cagdasulusalcizgi.com